• Rychlé čtení
  • 20. dubna 2022

Bábuška se sovětskou vlajkou se stala ruským symbolem invaze na Ukrajinu

Street art v Jekatěrinburgu oslavuje bábušku se sovětskou vlajkou / Foto: Tatyana Andreeva / RG /
Street art v Jekatěrinburgu oslavuje bábušku se sovětskou vlajkou / Foto: Tatyana Andreeva / RG /
Autor
Eva Čeplová
Zatímco v okupovaných městech Ukrajiny, jako je Cherson, Berďansk nebo Enerhodar, vidíme pochody s ukrajinskými vlajkami proti ruské agresi prakticky od začátku války, Rusko si muselo na svůj symbol počkat mnohem déle. Nakonec se stal z babičky, která přišla o sovětskou vlajku.

Na začátku dubna se na sociálních sítích objevilo dojemné video. Ukrajinští vojáci na něm přijíždějí do vesnice Dmytrovka, ležící jen pár kilometrů na západ od Kyjeva. Ze zahrady proti nim vyjde  shrbená babička v šátku a roztahuje vlajku Sovětského svazu, zřejmě v mylném domnění, že se jedná o členy ruské armády.

To je za tu vlajku, za kterou moji rodiče bojovali, a vy ji pošlapáváte.

Ukrajinští vojáci k ní přistoupí a nabídnou jí humanitární pomoc. Když ji přebere, jeden z vojáků ženě z ruky vezme rudou vlajku a řekne: „Sláva Ukrajině.“ Zatímco bábuška zmateně kouká, co se děje, voják hodí vlajku na zem a pošlape ji.

 Babička zůstává v němém úžasu, vrací okamžitě vojákům tašku s potravinami a vysloví památnou větu, která nyní brázdí státní noviny i televizi. „To je za tu vlajku, za kterou moji rodiče bojovali, a vy ji pošlapáváte.“ Na záznamu je dále slyšet pokračování hovoru mezi stařenkou a vojáky, avšak kvůli špatné kvalitě videa a větru není už obsah tolik zřejmý. Kromě staré ženy záběry na okamžik zachytily také jejího manžela.

Krátké video proletělo snad všemi ruskými stanicemi a vzbudilo vlnu emocí. Při jeho zveřejnění na ruském „Prvním kanálu“ se v přímém přenosu téměř rozplakal moderátor programu Vremja Vitalij Jelisejev. Je otázkou, zda skutečně, či jen „naoko“ kvůli umocnění dojmu. Zajímavé je, že v případě čtení tragických incidentů, při nichž umírali ukrajinští civilisté i ruští vojáci, Jelisejevovi neukápla ani slza. 

Videa se ihned chytili kremelští propagandisté a bloggeři a z doposud neznámé ženy, které je údajně ze strany ukrajinských „neonacistů“ ubližováno, udělali doslova národní hrdinku.

Jak se z Ukrajinky stala ruská Matka Vlast

„Bylo jasné, koho čekali a jak se jim asi žilo pod ukrajinskou vlajkou… Takové lidi bránit je svatý úkol. Díky Bohu je koho bránit,“ pokračuje Jelisejev a v diskusi níže mu sekundují další hlasy v podobném duchu. „V této malé vyzáblé ženě se skrývá velká síla, víra a oddanost otcům, kteří prolévali krev za vás i za mě! Skláním se v pase!“ zní jeden z komentářů s největším počtem lajků.

Čtěte také: Margarita Simonjan: Od dětství mezi krysami až na vrchol kremelské propagandy

Zatímco se evropská města zahalila do ukrajinských barev, obrazů prezidenta Zelenského a nápisů na podporu Ukrajiny, Rusko vedle písmen Z a V zdobí nově portrét staré ženy nesoucí sovětskou vlajku. Alespoň takovou poklonu vyjádřily Ukrajince města Murmansk, Jekatěrinburg či Novosibirsk.

Ve Voroněži místní sochař Alexandr Ivčenko usilovně pracuje na dřevěné soše ženy. Hotová by podle jeho slov měla být do 9. května – Dne vítězství . Doufá, že do té doby se pro podobiznu najde ve městě vhodné místo. 

Další oslavné verše připomínající v lecčem budovatelskou poezii po roce 1945 přibývají takřka každým dnem.

Svou stopu už zanechala Ukrajinka, jejíž podobiznu už nosí někteří ruští vojáci bojující na Ukrajině i na uniformě, i v samotné Moskvě. V hlavním městě na její počest vytvořili pouliční umělci street art u stanice metra Mendělejevská. Na zdi vedle jejího obrazu a písmene Z je slogan: „Za naše staříky uši uřežeme.“

Bábuška pronikla i do poezie

A nový symbol tohoto vítězství!

V té spravedlivé válce

Je odteď tato bábuška s dědou

A s rudým praporem v ruce.

Toto je pouze úryvek básně pojmenované jednoduše „Bábuška s rudou vlajkou“, z pera jisté Iryny Trusové. Dílo se vzápětí dočkalo i hudebního zpracování a za pět dní již nasbíralo na YouTube přes 110 tisíc zhlednutí. A další podobně patetické oslavné verše – připomínající v lecčem budovatelskou poezii po roce 1945 –  přibývají takřka každým dnem.

Osud staré hrdinky

Po totožnosti ženy začali pátrat mnozí lidé, především proto, aby zjistili, zda jsou oba staříci v bezpečí. Podle některých zpráv by měli být manželé již v Rusku u příbuzných, avšak jejich jména známá nejsou. Z komentářů lze usuzovat, že řada Rusů se také domnívá, že by Ukrajinka měla vystoupit na květnové vojenské přehlídce ke Dni vítězství v Moskvě jako „symbol boje proti novodobému fašismu“.

Čtěte také: Velitel ukrajinských speciálů: Řežeme jim zásobovací tepny, ze života mají peklo, bez pomoci ale shoříme

Příběh o statečných manželích, kterým se podle některých reakcí údajně ukrajinští vojáci vysmívají a ponižují je, má však trhlinu. Ukázalo se, že video má pokračování, které ovšem zprvu sdíleno nebylo. V něm se bábuška dožaduje zpětně vlajky. Příslušník ukrajinské armády ji sice nevrátí, začne ale dobrácky vysvětlovat důvody svého jednání. „Půjdu teď k vám domů, převrátím vše vzhůru nohama a řeknu, že zde nyní budu žít. Toto přesně oni (Rusové) udělali. Oni přišli k nám, ne my k nim,“ říká překvapenému páru a dodává, že v Rusku prožil osm let a nyní chce žít na Ukrajině. Toto zřejmě není závěr, který by měl být v Rusku slyšen. Není tedy divu, že druhá část záznamu se dostala na veřejnost až s několikadenním zpožděním.

I přesto, že vyšlo najevo, že nikdo z vojáků bábušce ani jejímu muži nevyhrožoval, ani je nenapadl, mýtus neohrožené ukrajinské babičky, která se hrdě postaví proti „fašismu“, si už žije v Rusku svým životem. Staví se jí pomníky, vytvářejí grafické koláže, skládají se jí básně i písně. Co na tom, že proti ruské okupaci protestují na Ukrajině denně tisíce lidí, z nichž je řada z nich týrána či zabita. Rusko pláče nad ženou, které pošlapali vlajku.