• Příběhy
  • Reportáže
  • Klub
  • 13. července 2023

„Connecticut bude bezpečnější.“ Rodiny trans lidí prchají z Floridy před DeSantisovými zákony

Pochod za ochranu zdraví trans osob. / Ted Eytan/KALW /
Pochod za ochranu zdraví trans osob. / Ted Eytan/KALW /
Autor
Coda Story
Kontroverzní zákony floridského guvernéra Rona DeSantise vyhání rodiny dospívajících trans osob. Šestnáctiletý Milo se stěhuje na sever Ameriky, jiní si však odchod ze „slunečného státu“ nemohou dovolit. Situaci popsala pro Coda Story Rebekah Robinson. Voxpot článek přeložil do češtiny.

Milo usedá za volant modrého Chevy Voltu. Sedadlo spolujezdce zabral jeho otec, já zůstávám s chlapcovou matkou vzadu. Zapínáme si bezpečnostní pásy a povídáme si. Šestnáctiletý Floriďan je hrdým držitelem provizorního řidičského průkazu (takzvaného „learner’s permit“ – pozn. red.). Právě dokončil první rok na střední škole, kde ho nejvíc bavila žurnalistika. S přáteli rád jezdí na kolečkových bruslích. A je transgender.

Vzdalujeme se od Common Ground Books, jediného knihkupectví s LGBTQ a feministickou tematikou v Tallahassee. Milo nahlédne do zpětného zrcátka. Rodina si koupila půl tuctu knih, aby jí nadcházející cesta rychleji utekla. Většinou sci-fi nebo historickou fikci.

Chtějí utéct daleko od anti-trans zákonů charakteristických pro DeSantisovu administrativu.

Zhruba po deseti minutách se ocitáme na parkovišti před sportovním komplexem, který spadá pod Milovu – dnes už bývalou – střední školu. V areálu je ticho a prázdno, zrovna začaly letní prázdniny. Mladý řidič se dívá se dolů z kopce, na kterém stojí hlavní budova školy. Ukazuje za červenou běžeckou dráhu, která obkličuje fotbalové hřiště.

„Chlápek, který může za naše problémy, žije tamhle,“ naráží na floridského guvernéra Rona DeSantise, který bydlí pouhých pět minut odsud. V brzkých ranních hodinách si sem často chodí zaběhat, zatímco poblíž čeká ochranka.

O pár dnů později Milo a jeho rodina naloží auto a rozloučí se s jediným místem, které kdy nazývali domovem. Míří do Connecticutu, před sebou mají asi 1 900 kilometrů. Chtějí utéct daleko od anti-trans zákonů charakteristických pro DeSantisovu administrativu a vybudovat si nový život.

Tento obsah je určený našemu pravidelnému dárcovstvu Voxpot Klubu

Staňte se členy Voxpot Klubu a získejte:

  • exkluzivní obsah
  • zákulisní informace z reportáží
  • plné verze podcastů
  • slevu do e-shopu
  • pozvánky na akce a debaty
  • tištěný magazín Voxpot

Podpořit Voxpot

Jste již členem/členkou? Přihlásit se

 

Zjistit více
Posuňte s námi Voxpot na novou úroveň
a získejte neodolatelné odměny
Zjistit více
Posuňte s námi Voxpot na novou úroveň
a získejte neodolatelné odměny
Přihlášení
Přihlášení