• Voxpot feed
  • 13. března 2023 / 17:22

Vývoz zbraní z USA prudce roste, píše švédský SIPRI

Stockholm – Podle nejnovější zprávy Stockholmského mezinárodního institutu pro výzkum míru (SIPRI) Evropa a Spojené státy značně vyčnívají svou úrovní zbrojení, píše server Deutsche Welle. Zatímco v jiných částech světa se odzbrojuje, invaze Ruska na Ukrajinu vedla k výraznému zvýšení dovozu zbraní do Evropy a vývozu z USA.

Výzkumný pracovník SIPRI Pieter Wezeman pro Deutsche Welle uvedl, že mezi dva nejdůležitější trendy v nejnovější zprávě patří to, že „se výrazně zvýšily transfery zbraní do evropských států“ a že „zásadně vzrostla i role USA jako dodavatele zbraní ve světě“.

V posledním období 2018-22 se mezinárodní obchod se zbraněmi snížil o něco málo přes 5 % ve srovnání s obdobím 2013-17. Naproti tomu dovoz zbraní do evropských zemí, z nichž naprostá většina pochází ze Spojených států, vzrostl o 47 %. Dovoz do členských států NATO v Evropě dokonce o 65 %.

Analýza zjistila, že Francie ohrožuje pozici Ruska jakožto druhého největšího světového vývozce zbraní – hned za USA.Podle Wezemana je „Francie v současné době na vrcholu, pokud jde o dodávky“. Podíl Velké Británie na světovém trhu se naopak zmenšil. Británii se nedařilo uzavírat dohody s klíčovými partnery, jako je Saúdská Arábie.

Spojené státy zvýšily vývoz o dalších 14 % a nyní se podílejí na světových transferech zbraní ze 40 %. Zarážející je naopak 23% propad čínského vývozu zbraní a obecně malý význam Číny jako světového vývozce zbraní. Podle predikcí SIPRI zůstanou USA nadále největším dodavatelem zbraní na světě.

hedr

Bez Vás to nedokážeme!
Voxpot funguje díky podpoře svých čtenářů.
Naše nezávislost se nedá koupit, pouze podpořit!
Podpořit Voxpot
Bez vás to nedokážeme!
Podpořit Voxpot
Naše nezávislost se nedá koupit, pouze podpořit!
Voxpot funguje díky podpoře svých čtenářů.