• Reportáž
  • Klub
  • 21. listopadu 2023

Majdan přebírá vládu: Jak se před deseti lety rozhořela revoluce důstojnosti

Těžkooděnci z Berkutu brání 30. listopadu vstupu na Náměstí nezávislosti Foto: Vojtěch Boháč/Voxpot /
Těžkooděnci z Berkutu brání 30. listopadu vstupu na Náměstí nezávislosti Foto: Vojtěch Boháč/Voxpot /
Autor
Vojtěch Boháč
K příležitosti 10 let od začátku ukrajinské revoluce důstojnosti vydáváme kapitolu popisující dění prvních dnů na Majdanu z knihy Všechny cesty vedou k válce Vojtěcha Boháče

Je 30. listopadu a hlavní kyjevskou ulicí Chreščatyk vane vlažný vítr od Dněpru. Osmiproudá silnice je jako každý víkend uzavřená pro auta, široká vozovka je plná lidí. Sobotní večery patřívaly na Chreščatyku klidným rodinným procházkám, v desátý den proevropských protestů a jen několik hodin po brutálním zásahu ozbrojenců proti studentům tudy ale všichni spíš vzrušeně probíhají. Podél cesty stojí stany politické strany Vlast uvězněné opoziční političky Julie Tymošenkové.

Kolem McDonaldu přicházím na Náměstí Nezávislosti nasvícené žlutými světly. Po pravé straně zrovna rostou vánoční trhy, uprostřed je konstrukce, pomocí které se má vztyčit vánoční stromek. Opodál se k nebi pne Sloup nezávislosti se zlatou sochou Berehyně, pohanské bohyně-matky, která dává život i smrt a chrání domov. Na Ukrajině má navíc úlohu ochránkyně celé vlasti. Dříve tu stával pomník Vladimíra Iljiče Lenina, který měl všem připomínat, že je Ukrajina součástí Sovětského svazu. Ukrajinci ho svrhli okamžitě po vyhlášení nezávislosti na konci léta 1991. Berehyně tu stojí od roku 2001 a už během oranžové revoluce se pro celý svět stala symbolem ukrajinské nezávislosti.

Sochu i trhy teď policie ohradila nízkým kovovým plotem. Co dva metry za ním stojí těžkooděnec z jednotek Berkut. Na schodech za nimi pak hlídkuje další řada. „Nehnu se z Majdanu, dokud Janukovyč nerezignuje,“ hlásá nálepka na plotu. Vedle ní někdo napsal fixou A.C.A.B. – „všichni policajti jsou hajzlové“ – a „Do Evropy bez Janukovyče!“ V plotě jsou zastrkané květiny. 

Těžkooděncům v jednom kuse nadávají. „Chlapci, máte vůbec nějaké svědomí?“ ptá se starší paní. Zastaví se až u plotu a mluví přímo na jednoho černého kosmonauta, stojícího v černé přilbě jen pár desítek centimetrů od ní. „Seberte se a běžte domů, čemu tady pomůžete?“ 

Demonstranti na Michailovském náměstí v noci 30. listopadu 2013. Foto: Vojtěch Boháč/Voxpot

***

Tento obsah je určený našemu pravidelnému dárcovstvu Voxpot Klubu

Staňte se členy Voxpot Klubu a získejte:

  • exkluzivní obsah
  • zákulisní informace z reportáží
  • plné verze podcastů
  • slevu do e-shopu
  • pozvánky na akce a debaty
  • tištěný magazín Voxpot

Podpořit Voxpot

Jste již členem/členkou? Přihlásit se

Zjistit více
Posuňte s námi Voxpot na novou úroveň
a získejte neodolatelné odměny
Zjistit více
Posuňte s námi Voxpot na novou úroveň
a získejte neodolatelné odměny
Přihlášení
Přihlášení