Seriál

30. 12. 2021, 05:00

Nejzajímavější filmy a seriály letošního roku pohledem Voxpotu

Redakce

Do konce roku zbývá už jen pár desítek hodin, a tak vám přinášíme závěrečný díl ze série našich vánočních tipů. Tentokrát na filmy a seriály. Během koronaviru se s novou produkcí roztrhl pytel – proto můžete ocenit předvýběr, který jsme pro vás připravili.

Tři filmy a tři seriály. Na své si zde přijdou zejména fanoušci zahraniční tvorby. Náš výběr opět obsahuje pestrou paletu různorodých žánrů, ať už se jedná o satiru, grotesku, životopisný dokument nebo třeba tragikomický vhled do duše antivakcinačního hnutí z přelomu tisíciletí. Ochuzeni nezůstanou ani milovníci netradičních dramat. Pro ně máme připravený tip na jedinečný snímek Hive, natočený v koprodukci Kosova, Švýcarska, Albánie a Severní Makedonie. Feministicky laděný film, inspirovaný skutečnými událostmi, diváky zavede do Kosova, kde ukazuje každodenní boj zdejších žen proti předsudkům tamní tradiční společnosti.

Tip od Kláry Votavové

Bílý lotos (The White Lotus)

Při sledování tohoto satirického až groteskního seriálu si užijete nádherné záběry moře, dynamickou hudbu i vtipné dialogy. Odehrává se v luxusním resortu na Havaji a sleduje osudy skupiny bohatých dovolenkářů i místních zaměstnanců. Bílý lotus ukazuje, že ani obrovský majetek hostům ke štěstí nestačí. Každý z nich se i během zdánlivě ideální dovolené potýká s existenciálními problémy: Jak se může aspirující novinářka realizovat jako novomanželka bohatého muže, který se na dovolené chová jako blbec? Jak oživit vášeň po dvacetiletém vztahu úspěšné finanční ředitelky a jejího méně úspěšného muže? Příběhy služebnictva potom poukazují na problémy, které turismus přináší původním obyvatelům. Ti musí často nedůstojně sloužit hostům hotelu, který stojí na místě jejich dřívějších domů.

Šestidílný seriál Bílý lotus režiséra Mika Whitea představila letos v létě HBO. Je velmi podařeným „dítětem“ covidu: kvůli restrikcím musel být natočen v uzavřené komunitě na ostrově Maui a jeho skvělý scénář autor napsal za několik týdnů. Pro divácký i kritický úspěch byl obnoven, jeho druhá série by měla vyjít v létě 2022.

Seriál: USA (šestidílná minisérie HBO)

Komedie, drama

Režie: Mike White

Délka: 5 hodin, 47 minut

Tip od Mahuleny Kopecké

Hive

Vesničanky sedí okolo stolu a loupají papriky, v hrnci opodál se vaří ajvar. Na první pohled by mohlo jít o stereotypní obraz, kde ženy pečují o domácnost. Ve snímku Hive je to ale moment emancipace a svobody. Feministické drama, inspirované skutečnými událostmi, ukazuje život Fahrije Hoti, jejíž manžel je od války v Kosovu pohřešovaný. Zmizeli také muži většiny žen z vesnice, kde Fahrije žije se svým tchánem a dětmi, bez peněz a skoro i bez práce. Proto se rozhodne, že s ostatními vdovami začne prodávat ajvar. To se ale nelíbí ostatním vesničanům. Hlavní postava bojuje za svobodu ve světě, jenž ženě nedovoluje mít vlastní prostor a vnímá ji jen jako služku v domácnosti, pasivní oběť. Fahrije musí snášet posměšky, urážky i násilí a neúspěchy.

Hive je obrazem boje za emancipaci a vlastní místo ve světě. Název filmu naznačuje i jeho poselství – sílu ženské pospolitosti. V opravdovém úlu pracují pouze včely-ženy, mužští čmeláci slouží jen k rozmnožování. Podobně i mužské postavy v kosovské vesnici existují jen kdesi na pozadí, jsou překážkami na cestě žen za svobodou. Na docela krátkém prostoru (84 minut) film rozehrává celou řadu témat. Kromě emancipace a ženské pospolitosti je také o žalu a bezmoci, o rodině a společnosti. Doporučuji ho i proto, že jde v podstatě o univerzální příběh každé společnosti, která trpí mizogynií. I proto mě potěšilo, že Fahrije skutečně existuje a pořád s dalšími ženami ze své vesnice vaří ajvar.

Film: koprodukce Kosova, Švýcarska, Albánie a Severní Makedonie

Drama

Režie: Blerta Basholli

Délka: 84 minut

Tip od Davida Scharfa

Vaccines: A Measured Response

Pokud vás ještě neopustila boomerská představa, že YouTubeři jsou pro děti, tohle video by vás mohlo vyvést z omylu. Hodinu a tři čtvrtě dlouhá video-esej vypráví příběh strůjce antivakcinačního hnutí z přelomu tisíciletí, které zejména v anglosaském světě děsilo rodiče tím, že jejich děti po očkování „dostanou autismus“. Na pozadí konkrétní kauzy se přitom vyjevují mnohem nepříjemnější pravdy o celé naší společnosti – namátkou třeba nevhodný slovník právě o autismu, ziskuchtivá a selhávající tradiční média nebo až příliš rychlá trasa, po které se relativně příčetný odborník dostane mezi konspirátory a krajní pravici. Poctivá historická rešerše, široký kontext a koňská dávka jízlivého humoru k tomu.

Filmový dokument: USA

Autor: Hbomberguy

Délka: 1 hodina, 44 minut

Tip od Filipa Brychty

Vítejte na konci světa (Velkommen til Utmark)

Chuťovka tohoto roku pro milovníky severské tvorby. Máte rádi zasněžené temné kriminálky jak knižní, tak na televizní obrazovce? Potom je tohle něco pro vás. I když je to o dost jiné. Odlehlé norské městečko uprostřed nehostinné pustiny je nabito vším, co milujeme na filmech z mrazivého severu. Vtipně napsaná a herecky skvěle obsazená absurdní podívaná, která má ale uvěřitelný příběh. Ústřední linka je o souboji dvou rozdílných mužů a postupně se do toho zaplétá obchod s lidmi nebo pašování alkoholu. To vše za použití westernových prvků. Výsledný mix je potom překvapivě svůdný. Vítejte na konci světa!

Seriál: Norsko

Komedie, drama

Režie: Dagur Kári, Kim Fupz Aakeson

Délka: 6 hodin (1. série / 8 epizod )

Tip od Vojtěcha Boháče

Láska pod kapotou

Padesátník Jaroslav a jeho školní láska Jitka jsou pár, o kterém rozhodně nemůžete říct, že v životě zvítězili na všech frontách. Na krku soudy s vlastní rodinou, pocit odcizení ve své zemi a nedůvěra do všech směrů. Ze všech sil se ale snaží vyhrát aspoň v jedné oblasti – v autokrosu. Nemusíte být zrovna milovníky motosportu, aby vás tohle barvité vyprávění o životě dvou lidí skrze jejich vášeň v závodění a nikdy nekončící práce na opravách bouraných závoďáků naprosto strhlo. Dokument, který svou výpravou i kvalitou zpracování působí téměř jako hraný film, je rozhodně zásadní událost na české dokumentární scéně a měli byste jej vidět!

Dokumentární film: Česko / Slovensko

Režie: Miro Remo

Délka: 85 minut

Tip od Jana Bartáčka

Severní vody (The North Water)

Jestli se do nich z pohodlí a tepla své domácí „kajuty“ vrhnete, vsadím se, že hned tak nevyplavete. Alespoň po pět mrazivých dílů téhle letošní seriálové novinky britské BBC, nedávno uvedené na českém HBO. Stručné proporce strhující podívané podle románové předlohy Iana McGuiera jsou asi takové: Viktoriánská Británie a arktická pustina druhé poloviny 19. století, vrzající velrybářská loď plná drsných chlapíků, vyděděnců, zoufalců i vypočítavých krys. Z nichž jedna je obzvlášť nechutná a brutální, geniálně zahraná Colinem Farrellem. Jemu je zde v labyrintu nástrah protějškem lodní lékař (též skvělý Jack O’Connell) – ten nejslušnější a nejzásadovější ze všech naloděných týpků se špatným nebo zcela absentujícím svědomím.

To dřevěné kvílející podpalubí je vlastně naše děsivé podvědomí, v šerosvitu jak od Rembrandta se občas něco neuchopitelného před divákem vynoří… Naturalismus zabíjení nejen velryb a tuleňů… Gejzíry krvavé páry z nozder právě harpunovaného obra… Vichr a bílé polární peklo nejen námořních trosečníků… Tolik souvislostí, které vás drží v ustavičném napětí, a nutí vás i k úvahám o podstatě života. Tady nejde o samoúčelné efekty režiséra (Andrew Haigh) a kameramana (Nicolas Bolduc), nejde o to šokovat za každou cenu – pomocí laciných triků v bohaté produkci. Tenhle šok se na nás valí přímo z hlubin našeho nevyzpytatelného nitra, z naší archetypální existence.

Seriál: Velká Británie (pětidílná minisérie BBC)

Mysteriózní drama

Režie: Andrew Haigh

Délka: 4 hodiny, 49 minut