• Reportáže
  • Klub
  • 10. července 2023

„Pacientku po interrupci dali k rodičkám.“ Italští doktoři masově odmítají potraty a šikanují pro-choice kolegy

Lékaři na sále. / Zdroj: Pexels /
Lékaři na sále. / Zdroj: Pexels /
Autor
Coda Story
V Itálii odmítá provádět interrupce sedm z deseti gynekologů. Pro-choice lékaři se bojí o budoucnost potratových práv. Článek Isobel Cockerell převzal Voxpot z Coda Story.

Desítky italských lékařů denně otevřou tajný chat. Svěřují se v něm s neustálým tlakem, kterému čelí. Někteří nemůžou pro své pacienty sehnat potřebné léky. Jiné demotivují šéfové a kolegové, kteří jim hází klacky pod nohy. Problémy mají z jediného důvodu: Poskytují potraty.

Už teď jsou v menšině a jejich okruh se stále zužuje. Dnes v Itálii vykonávají interrupce tři z deseti gynekologů. Zbytek se ohání „výhradou svědomí“. V mnoha nemocničních zařízeních se dá stěží najít jediný gynekolog, který by byl ochotný zákrok provést.

„Pokud vám šéfuje odpírač, čeká vás těžký pracovní život. Možná vám to nedá černé na bílém, vykonávání potratů vám ale rozhodně neulehčí,“ popsala situaci Silvana Agatone, gynekoložka z Říma. Sama vede Svobodnou asociaci italských gynekologů, která se ochranou těchto práv zabývá. „Je to psychicky vyčerpávající.“

V posledních letech odmítá dělat interrupce čím dál tím víc italských doktorů.

Lékaři našli ve skupinovém chatu útočiště. Navzájem si radí, jak pokračovat v práci a kde najít podporu. Stejně jako Agatone čelí nové vlně protipotratových nálad. Vyvolala je současná italská vláda a síly, které do Evropy proudí z druhé strany Atlantiku.

„Dostáváte ty nejtěžší směny, neustále vám posílají výtky, za cokoliv vás vyplísní. Uvíznete v prostředí, kde vás každý den pronásledují,“ řekla doktorka.

Dřív tomu tak nebylo. Po legalizaci potratů v USA se Itálie v roce 1978 připojila k celosvětovému reformnímu proudu. Přijala zákon, který zaručuje právo ženy ukončit těhotenství. Lékaři umožňuje provést operaci v prvních 90 dnech od početí. Přestože to může odmítnout kvůli „svědomí“, tento fakt by ženu neměl výrazně omezovat. Právě to se ale v poslední době děje.

Spoustu špičkových italských nemocnic řídí katolické univerzity. Vedoucí gynekologických oddělení se tak staví spíš proti umělému přerušení těhotenství, vysvětlila Agatone. Mnohdy ho odmítají celé nemocnice, částečně kvůli náboženství. Pacientky pravidelně narážejí na doktory, kteří jim jejich rozhodnutí rozmlouvají. Jindy jim odpírají možnost vzít si potratovou pilulku.

Čtěte také: Tahle země není pro ženy: Jak protiinterrupční politika rozdělila Spojené státy

Když americký Nejvyšší soud USA zrušil výsledek případu Roe v. Wade, na celém světě se spustily krajně pravicové kampaně proti potratům. A nálada italských gynekologů, kteří je provádějí, dosáhla bodu mrazu.

Tento obsah je určený našemu pravidelnému dárcovstvu Voxpot Klubu

Staňte se členy Voxpot Klubu a získejte:

  • exkluzivní obsah
  • zákulisní informace z reportáží
  • plné verze podcastů
  • slevu do e-shopu
  • pozvánky na akce a debaty
  • tištěný magazín Voxpot

Podpořit Voxpot

Jste již členem/členkou? Přihlásit se

Zjistit více
Posuňte s námi Voxpot na novou úroveň
a získejte neodolatelné odměny
Zjistit více
Posuňte s námi Voxpot na novou úroveň
a získejte neodolatelné odměny
Přihlášení
Přihlášení