• Analýzy
  • Dlouhé čtení
  • 6. prosince 2021

Případ Ghislaine Maxwell: Když ženy ubližují ženám

Některým obětem Jeffreyho Epsteina a Ghislaine Maxwell bylo pouhých 14 let (Ilustrační foto) / Zdroj: Pixabay.com /
Některým obětem Jeffreyho Epsteina a Ghislaine Maxwell bylo pouhých 14 let (Ilustrační foto) / Zdroj: Pixabay.com /
Autor
Mahulena Kopecká
Její právnička začala obhajobu přirovnáním k biblickému příběhu o Evě a Adamovi. Ghislaine Maxwell je dcera miliardáře i přítelkyně vlivných osobností. Je však také ženou, která sháněla dívky pro obviněného pedofila. Teď tvrdí, že je trestaná za všechny Epsteinovy činy, protože on už být souzený nemůže.

„Věděla přesně, co si její příští oběť nejvíc přeje. A protože vypadala jako milá Mary Poppins, hned jste jí uvěřili,“ vypráví o Ghislaine jedna z oklamaných dívek Virginia Giuffre. V roce 2000 jako šestnáctiletá pracovala v klubu floridského hotelového a odpočinkového resortu Mar-a-Lago na Palm Beach, který patří Donaldu Trumpovi. Epsteinův správce Juan Alessi právě tudy pravidelně vozil Maxwell, která z okna vyhlížela nezletilé dívky. Ghislaine zahlédla mladou Giuffre. Zatímco řidič čekal v kabrioletu, Maxwell v klubu přemlouvala dívku, aby začala pracovat jako masérka. Giuffre si myslela, že má práci snů. V Epsteinově domě ji dovedli do finančníkova pokoje, kde se masáž rychle změnila v sexuální zneužívání.

V právě probíhajícím soudním jednání žalobkyně Lara Pomerantz vykreslila Maxwell jako klíč k „pyramidovému schématu sexuálního zneužívání“ nezletilých dívek. Britská dědička čelí obvinění z toho, že je napomáhala získávat pro odsouzeného finančníka a podílela se na jejich zneužívání. Některým obětem bylo jen 14 let.

V roce 2019 se objevila fotografie Maxwell ve fastfoodovém řetězci In-N-Out, jak si pochutnává na burgeru a milk shaku a u toho čte knihu o osudech agentů CIA. O snímku se začalo hned diskutovat, působil totiž naprosto odlišným dojmem, než jak v minulosti bohatá dědička vystupovala. Na veřejnosti vždy Ghislaine působila jako noblesní dáma. Byla k vidění hlavně na galavečerech a v doprovodu známých jmen. „Budilo to dojem, že by se účastnila i pouhého rozlepování obálky, pokud by byla zdobená zlatem,“ popisuje The New Yorker.

Šlo o první snímek Maxwell po smrti Epsteina. Fotografie byla podle některých médií falešná, objevily se totiž nesrovnalosti ohledně místa, kde měla být pořízená. Není to autentická momentka – Ghislaine jako by pózovala, dívá se přímo do hledáčku fotoaparátu a působí vyrovnaně. „Někteří dokonce spekulovali, že fotografii Maxwell zinscenovala, ale za jakým účelem?“ ptala se novinářka Naomi Fry.

Podle webu The New Yorker snímek ukazuje podstatný element Epsteinovy kauzy. „Existuje reálná možnost, že si s námi Maxwell zahrává. Ultrabohatá kohorta lidí údajně spáchala řadu ohavných zločinů všem na očích, s pokrčením ramen a s pocitem, že se nacházejí kdesi vysoko nad pravidly běžné společnosti a nebudou nikdy dopadeni. V nekajícném pohledu Ghislaine Maxwell můžeme vidět obrovskou troufalost celé Epsteinovy aféry,“ zdůrazňuje novinářka Naomi Fry.

Byla jako jeho stín

Devětapadesátiletá Maxwell byla podle žalobců Epsteinovou pravou rukou. V letech 1994–2004 měla manipulovat dospívající dívky a lákat je do finančníkových luxusních rezidencí na Manhattanu, na jeho karibském ostrově nebo na Floridě. Zneužívání se dělo i v londýnském domě, který vlastnila. Je obviněna i z normalizování hrubého sexuálního chování s oběťmi diskutovala o sexuálních tématech, obnažovala se před nimi, sledovala, jak se svlékají nebo se dívala, jak je Epstein zneužívá. Kromě toho bývalí správci finančníkovy rezidence uvedli, že si schovávala fotografie zachycující zneužívání nezletilých. 

Ghislaine ty dívky ovládala… Byla jako pilíř veškerého obchodování se sexem.

Obviněná se pokoušela s dívkami spřátelit, ptala se jich na školu a na rodinu a brala je do kina nebo na nákupy. Lákala je na nabídky práce v modelingu či na školní stipendium nebo „dobře placenou“ práci po telefonu. To vše bylo součástí takzvaného groomingu, přetvářky, s níž dospělý láká svou dětskou oběť. Pachatel si tak pomocí lží, podvodů a manipulací připravuje půdu pro její zneužívání. Následně ji nutí, aby ve vynucených aktech pokračovaly a zároveň o všem mlčely.

Ghislaine si dokonce zřídila licenci na pilotování vrtulníku, aby mohla na Epsteinův karibský ostrov tajně přepravovat kohokoliv, aniž by o tom piloti věděli. Blízký zdroj popsal, že Maxwell sebejistě vyprávěla jak přimět dívky, aby dělaly přesně to, co si Epstein přál, nebo jak jezdila po Floridě a rekrutovala je. „Potkáte se úplně se všemi a já vám změním život,“ tvrdila jim. Jedna z Epsteinových obětí, Sarah Ransome, řekla pro BBC: „Ghislaine ty dívky ovládala… Byla jako pilíř všech operací obchodování se sexem.“ Maxwell hrozí až 80 let vězení. Zatkli ji minulý rok v New Hampshire.

Jane a ty další

V právě probíhajícím procesu obžaloba postupně uvádí výpovědi několika obětí. První z nich u soudu vystupovala pod pseudonymem Jane. Ghislaine dívku potkala v létě roku 1994, když tehdy čtrnáctiletá Jane navštěvovala umělecký tábor pro děti. „Jedli jsme zmrzlinu… Seděli jsme a povídali si a najednou vidíme, jak k nám jde tahle vysoká štíhlá žena. (…) Venčila roztomilého jorkšíra, který k nám přiběhnul. Zeptali jsme se, jestli si ho můžeme pohladit,“ vypráví Jane. Mezitím zbytek jejích spolužáků odešel do třídy a objevil se Epstein. Dvojice se dívky vyptávala, jak se jí líbí na táboře a tvrdili, že dětem poskytují různá stipendia. Jane přišla o otce a její rodina měla finanční problémy.

Když Maxwell a Epstein zjistili, že je Jane z Palm Beach, poprosili ji o telefon na její matku a pozvali obě na čaj. Poté začala dívka trávit čas s Epsteinem. Většinou u toho byla i Maxwell. Brali ji na nákupy a do kina. Jane si začala všímat podivných věcí, například nahých žen okolo finančníkova bazénu. Poprvé ji Epstein zneužil v domě na Palm Beach, když jí sdělil, že se musí zaměřit na svou kariéru. „Povídal, že každého zná, všechny agenty… Řekl: ,Můžu to všechno zajistit, ale musíš na to být připravená.‘.“ Tři roky ji opakovaně skoro při každé návštěvě zneužíval. Někdy u toho byla i Maxwell, která se dívky dotýkala. „Všude byly jejich ruce,“ říká Jane a popisuje také skupinové sexuální akty s jinými lidmi.

Soud s Maxwell zahrnuje ještě další oběti. Všem bylo v době zneužívání méně než 18 let, což pachatelé věděli. Ghislaine organizovala setkání dívek s Epsteinem a nutila je, aby se ho dotýkaly. Jedné z nich pak měl zvrhlý pár za vynucené sexuální masáže platit, přičemž Maxwell a další zaměstnanci plánovali, kdy se zas s Epsteinem setká. Nezletilým dívkám prý říkala „děti“ a jedné dokonce „otroku. „Věděla, že je Epstein během těchto setkání sexuálně zneužije,“ popisují soudní dokumenty.

Čtěte také: Statisíce pedofilních zločinů po celém světě otřásají církví, papež František chystá rozsáhlé reformy

Už v roce 2009 se případ Epsteina a Maxwell řešil u soudu. Virginia Giuffre ženu obvinila, že ji naverbovala, aby se stala finančníkovou sexuální otrokyní, když jí bylo 16 let. Spor nakonec obě ženy vyřešily mimosoudní cestou, proto zůstala řadu let velká část výpovědí skrytá. V roce 2019 odvolací soud otevřel asi 2000 stran těchto dokumentů a podle očekávání byl jejich obsah šokující, popisuje web The Cut. Giuffre tvrdí, že měla sexuální styk s princem Andrewem, Maxwell a Epsteinem.

Podle svědectví Tonyho Figueroy, Epsteinova bývalého bodyguarda, mu dívka vyprávěla, že měla skupinový sex s Epsteinem a Maxwell. Ta také údajně dala Giuffre letenky do Thajska Virginia tu měla potkat jinou nezletilou a přivézt ji zpátky do USA pro finančníka.

Epstein a Maxwell navíc dívky poskytovali mocným osobnostem. Producentka dokumentu o Maxwell Nina Burleigh si myslí, že probíhající soud může znervózňovat některé velmi vlivné muže, kteří se zneužívání mohli účastnit. „Maxwell se chce zoufale dostat z vězení, už se aspoň čtyřikrát pokusila o propuštění na kauci… Dá se předpokládat, že by v určitém okamžiku mohla poskytnout federálům to, co ví. Jako součást dohody,“ popisuje Burleigh a dodává, že federální žalobci udělají cokoliv, aby obžalovaná ve vězení zůstala, protože s Epsteinem samotným selhali.

Lady Ghislaine

Ghislaine Maxwell se narodila na Štědrý den v roce 1961. Vyrůstala na venkovském sídle jako nejmladší z devíti dětí mediálního magnáta Roberta Maxwella, se kterým měla velmi blízký vztah. Její otec zemřel za podivných okolností kdesi u pobřeží Kanárských ostrovů spadl nebo byl shozen z luxusní jachty, kterou pojmenoval po své dceři.

V roce 1991 Ghislaine odcestovala do USA a seznámila se s Jeffreym Epsteinem. Začala se objevovat na veřejnosti v luxusním oblečení a byla k vidění s řadou známých osobností, znala se s Donaldem Trumpem, princem Andrewem i Michaelem Bloombergem. Povahu jejího společenského postavení odhalují fotografie pocházející z roku 2002. Pózuje na nich s hercem Kevinem Spaceym na trůnech v Buckinghamském paláci, a to navzdory královskému protokolu. Podle The Telegraph sem Ghislaine pozval princ Andrew, který se měl zneužívání nezletilých dívek také účastnit.

S Epsteinem chodila jen krátce v roce 1992, pak se z nich stali dobří přátelé. Ghislaine finančníka seznámila třeba s Billem Clintonem. Lady Ghislaine nebylo jen jméno lodi jejího otce, ale údajně také Epsteinovy jachty. Právě s ní měl převážet mladé ženy na svůj soukromý karibský ostrov přezdívaný místními jako „Pedophile Island“. Ghislaine pro něj najímala nezletilé dívky, sdílela s ním jeho život a možná doufala, že si ji jednou vezme, popisuje Vanity Fair.

Žalobkyně Lara Pomerantz u soudu prohlásila, že Maxwell byla nejlepší přítelkyní a pravou rukou Epsteina a zapojovala se do každého detailu jeho života: „Byli to komplicové.“ Podle webu Vanity Fair povaha jejich vztahu není příliš čitelná. Finančník tvrdil, že Ghislaine je jeho bývalá přítelkyně, která prožila těžké časy, a proto si ji vzal pod svá křídla. „Přestože mi Jeffrey řekl, že spolu nemají sexuální vztah, Ghislaine se prořekla, že čas od času spolu spí v jedné posteli,“ vyjádřila se Epsteinova bývalá přítelkyně. Další žena z jeho okolí pak vtipkovala o tom, že Maxwell musí být stále štíhlá, protože Jeffrey má rád hubené holky. Ghislaine, jejíž otec byl Žid, šokovala slovy: „Dělám to tak, jak to dělali nacisté s Židy, osvětimská dieta. Prostě nejím.

Vždycky si myslela, že kdyby pro něj udělala ještě jednu věc, aby ho potěšila, nakonec by si ji vzal.

Pár patřil mezi vlivné osobnosti Manhattanu. Maxwell údajně Epsteina zbožňovala. Podle finančníkova pilota Lawrence Visoskiho sice Ghislaine dohlížela na jeho nemovitosti a finance, ale vypadali skoro jako partneři: „Myslím, že to bylo osobnější než pouhý byznys.“ Další zdroj vypověděl, že do něj „byla zamilovaná stejně jako do svého otce“. „Vždycky si myslela, že kdyby pro něj udělala ještě jednu věc, aby ho potěšila, nakonec by si ji vzal.“ A když se prý žena zeptala, co si Maxwell myslí o nezletilých dívkách, odpověděla: „Tyhle dívky nejsou nic. Jsou to jen odpadky.“

Manipulátorka, nebo manipulovaná?

Tak, jako ona manipulovala s nezletilými dívkami, aby sloužily Epsteinovi a dalším, objevují se spekulace, že byla ona sama manipulovaná aby zašla tak daleko, jak jen to bylo nutné k zajištění potěšení vlivným mužům. Podle producentky Niny Burleigh mohla tuto ženu pokřivit i výchova jejího otce. Celý život měla blízko k obrovské moci a k penězům, mohla dostat cokoliv, co si přála byl to „svět bohatství bez hranic“, a to ji možná přimělo dívat se na jiné lidské bytosti z hlediska hierarchie, myslí si Burleigh.

Maxwell samotná prohlásila, že je nevinná. Její obhajoba je postavená na tom, že ji obviňují za veškeré Epsteinovy zločiny, protože jeho už soudit nemohou. Obhájkyně Bobbi Sternheim se odvolávala na bibli. „Od chvíle, kdy byla na Evu svalována vina za to, že pokoušela Adama ve sporu o jablko, byly ženy obviňovány za špatné chování mužů,“ argumentovala Sternheim. „Ghislaine Maxwell je souzena za činy, které provedl Jeffrey Epstein… Ale ona není Jeffrey Epstein, není jako on a není ani jako žádný z dalších mocných mužů, magnátů či mediálních gigantů, kteří zneužívají ženy.“ 

Čtěte také: Násilí na ženách roste. Jde o stínovou pandemii, tvrdí Světová zdravotnická organizace

Proti této rétorice se vzápětí ohradilo hned několik médií. Podle americké autorky Jill Filipovic je role Ghislaine Maxwell v případu Epsteina zdánlivě nepochopitelná, protože není v souladu s naším vnímáním toho, kdo většinou sexuální násilí páchá. Neočekáváme, že dospělé ženy budou manipulovat dívkami a sexuálně je zneužívat. Navíc není jasné, co by z toho Maxwell měla byla bohatá a vlivná, netvrdila, že by ji někdo zneužíval nebo k něčemu nutil. Podle všeho rozuměla tomu, co se děje, a napomáhala tomu, aby se to dělo dál, zdůrazňuje Filipovic.

Několik novinářek zdůraznilo, že právní obrana Maxwell se opírá o falešnou formu feminismu, která pojímá Ghislaine jako Epsteinovu další oběť. A zatímco Maxwell samotné tento stereotyp bezmocné a pasivní ženy může pomoci v její obhajobě, pro ženy jako takové je negativní, protože se drží sexistického předpokladu, a vlastně tak překrucuje podstatu feminismu.

„Stereotyp žen coby jakýchsi bezmocných dětí, které nelze považovat za zodpovědné za své chování, není profeministický pohled,“ shrnuje novinářka Amanda Marcotte. S tím souhlasí i autorka Molly Roberts. Podle ní právě tvrzení, že žena se dopouští špatných činů pod vlivem mužů, ji zbavuje veškeré svobody jednat a rozhodovat se sama za sebe.

A co je podstatou celého feministického hodnocení případu Ghislaine Maxwell? Podle Marcotte máme přijmout, že ženy jsou rovnocenné mužům, co se týče inteligence i kompetencí, a musíme přistoupit i na to, že malé procento žen bude využívat své schopnosti k páchání zla. „To nejméně sexistické, co můžeme udělat, je akceptovat neinspirativní realitu i ženy mohou být zlé,“ shrnuje Molly Roberts.