• Rychlé čtení
  • 5. května 2022

Pro nepřátele státu kulka. Lukašenko zpřísňuje tresty

Lukašenko, který je prezidentem už od roku 1994, bývá někdy označován jako „poslední diktátor v Evropě“ / Serge Serebro / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0 /
Lukašenko, který je prezidentem už od roku 1994, bývá někdy označován jako „poslední diktátor v Evropě“ / Serge Serebro / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0 /
Autor
Michaela Janečková
Bělorusko je jedinou evropskou zemí, která stále vykonává trest smrti. Teď si státní aparát výrazně rozšířil možnosti, za které činy lze tento rozsudek udělit. „Kouzelné“ heslo, které se odteď dá použít takřka na každou (pro režim nepohodlnou) osobu, zní – terorismus. Stalo se tak v reakci na sabotáže běloruských železničářů, kteří odmítli spolupracovat s ruskými jednotkami a zablokovali transport vlaků s vojenským vybavením mířícím na Ukrajinu.

Sdíleli jste na Facebooku příspěvek o rozbombardovaném Mariupolu, na Telegram hodili fotku vchodu ruské ambasády politého rudou barvou, případně jste si natočili nějaké nezvyklé letadlo na obloze? Pak máte velké štěstí, že nežijete v Bělorusku. Každá z těchto aktivit by vás tam velmi pravděpodobně dostala do hledáčku policie a vysloužila by vám obvinění z extremismu, nebo rovnou terorismu. Nově stačí jen pokus o údajný teroristický čin a popravčí odsouzeného zastřelí jednou ranou do týlu. 

Počítá s tím novela trestního zákoníku, kterou 27. dubna ve dvou čteních schválila běloruská sněmovna. Tato legislativní změna má jasný spouštěč, předseda Sněmovny reprezentantů Vladimir Andrejčenko se přímo zmínil o „železničních partyzánech“, kteří odmítli spolupráci s ruskými jednotkami. Novinka tak byla přijata mimo jiné proto, aby dostali co nejpřísnější trest.

„Návrh zákona byl připraven tak, aby měl odstrašující účinek na destruktivní živly a aby demonstroval rozhodný boj státu proti teroristickým aktivitám,“ dodala členka Stálého výboru pro národní bezpečnost běloruské sněmovny Marina Lenčevská. 

Terorismus? Cokoliv, co poškozuje Rusy a sympatizuje se Západem 

V tom, co všechno je možné označit za terorismus nebo pokus o něj, předvádí Lukašenkův režim dlouhodobě velký argumentační freestyle. Podle exilové redakce běloruského Euroradia navíc hrozí, že tento trest bude zneužit i v jiných politických procesech.

Formou tendenčních rozhovorů vyslýchají zadržené a nutí je kát se před kamerou.

„Jde o to zastrašit radikálnější představitele opozice, aby s podobnými sabotážemi přestali. A pokud zákon jako takový podobné  události neomezí, mohlo by k popravám skutečně dojít. Možných kandidátů je řada,“ uvedl pro Voxpot zdroj z Euroradia. Konkrétní jména z pochopitelných důvodů neuvádíme.

Euroradio v den schválení novely trestního zákona vydalo také seznam lidí, údajných nepřátel státu pronásledovaných KGB, na které by obvinění z „pokusu o teroristický čin“ mohlo padnout.

Je na něm kromě jiných jmen i Světlana Tichanovská, opoziční kandidátka na prezidentku ve volbách 2020. Ta tenkrát s největší pravděpodobností také vyhrála, jenže režim Alexandra Lukašenka po zmanipulovaném hlasování triumfálně oznámil opak. Na Tichanovskou je od té doby vydán zatykač, který platí na území Běloruska a Ruska.

Generální prokuratura o Světlaně Tichanovské napsala, že zveřejnila video vyzývající k teroristickému činu – 30. června 2020 se jí  v rámci předvolební kampaně podařilo v Minsku zorganizovat akci, které se zúčastnilo 63 tisíc lidí. Byl z toho největší protest proti Lukašenkovi za posledních deset let. Na seznamu KGB najdeme i opozičního lídra Pavla Latuška a investigativního novináře Antona Motolka, kteří jsou podle režimu obdobně zapojeni do teroristických aktivit. 

Podle exilových novinářů, se kterými je Voxpot v kontaktu, teď stačí k vážnému obvinění i nevhodná konverzace na Telegramu. 

Vyfotil kamion označený písmenem „V“, přišla si pro něj policie

Současně se změnou legislativy přitvrzuje i propaganda. Zpravodajský server exilového novináře Antona Motolka upozornil, že běloruská státní televize začala používat nový způsob zastrašování obyvatelstva.

Televizní štáby chodí politické vězně točit přímo do vazebních věznic. Tam formou tendenčních rozhovorů vyslýchají zadržené a nutí je kát se před kamerou. Provládní média pak příspěvky vysílají jako „odstrašující příklady“.

Čtěte také: Margarita Simonjan: Od dětství mezi krysami až na vrchol kremelské propagandy

Nedávno se objevilo video natočené se zadrženým programátorem Andrejem Utkinem. Ten je obviněn z toho, že na telegramový kanál, který běloruský režim prohlásil za extremistický, poslal fotografii ruského kamionu Kamaz (tradiční sovětský výrobce nákladních aut, tahačů a tanků sídlící v Tatarstánu, pozn. redakce), na který narazil v centru Homelu. Na jeho korbě bylo barvou napsáno velké písmeno V, znak okupační armády. Mladému muži za to hrozí až 6 let vězení.

Měl se dobře, slušně vydělával, tak co by ještě chtěl?!

„Když jsem projížděl městem, překvapilo mě, že jsem vedle Leninova náměstí uviděl kamion s emblémem „V“. Rozhodl jsem se ho tedy vyfotit a poslat na kanál Telegram. Asi o dva týdny později mě u mého domu zadrželi příslušníci GUBOPiK (Hlavní policejní ředitelství pro boj s organizovaným zločinem, pozn. redakce).

„Byl jsem v šoku, nevěděl jsem, že za pořízení fotografie hrozí trestní odpovědnost,“ řekl na kameru Andrej Utkin, kterého zadrželi 31. března. Média pak jeho výrok komentovala slovy  „další ajťák si hrál na špiona“ a „vidíte, kam až vede banální hloupost“. Podle propagandy bylo Utkinovo jednání vrcholně nepochopitelné,  protože „vydělával slušné peníze, měl drahé auto, tak co prý ještě chtěl?“.

Čtěte také: Lukašenko může být zlikvidován, když bude brzdit rozlet lidí v jeho okolí, říká politolog

Redaktorka homelské televize Marina Severyanová se ho doslova ptá: „Byl jste spokojen se životem v naší zemi? Jaký byl váš měsíční příjem? Stát dělal vše pro to, abyste se jako odborník mohl v naší zemi realizovat. Tak jak vám teď je?“ 

Na druhou stranu, Utkin měl s ohledem na čerstvou novelu trestního zákona ještě štěstí, že s ním bylo zahájeno jen řízení kvůli napomáhání extremistické činnosti a ne terorismu. 

Informace o pohybu ruských jednotek jsou tabu. Stejně, jako nezávislé zpravodajství

K podobným varováním se teď přidává i deník Homelskaja pravda, třeba příkladem dobrovolníka Červeného kříže Olega Chromycha. Ten natočil autobusy vozící z Ukrajiny zraněné ruské vojáky a vzlet ruského letadla z běloruského Homelu, u kterého navíc určil ještě přesné souřadnice. „Pokud uslyšíte startovat letadlo, nikam o tom nepište,“ varuje list čtenáře.

Ani novináři působící v exilu nejsou v bezpečí. Režim diktátora Alexandra Lukašenka dělá všechno pro to, aby svobodnému publikování informací zabránil a žurnalisty dostal před soud, kde budou trestáni podle jeho pravidel. Jako tomu bylo například při zadržení novináře informačního kanálu Nexta Ramana Prataseviče a jeho přítelkyně ruské národnosti Sofije Sapegaové.

Vloni v květnu pár letěl pravidelnou linkou společnosti Ryanair z Athén do Vilniusu, oba totiž žili v Litvě. KGB ale zinscenovala podezření na bombu na palubě, k Boeingu poslala stíhačku a donutila civilní letadlo nouzově přistát na letišti v běloruském Minsku. Bomba se nenašla, zato novináře i s přítelkyní tam okamžitě zatkli a vyvedli z letadla. Raman Pratasevič je obviněn z organizování nepokojů – a také z terorismu.