• Voxpot feed
  • 12. října 2023 / 13:46

Severokorejský vůdce Kim Čong-un přeje ruskému prezidentovi vítězství nad „imperialisty“

Moskva/Pchjongjang – Kim Čong-un a ruský prezident Vladimir Putin si měsíc po návštěvě severokorejského lídra v Rusku vyměnili sérii dopisů. Kim v nich Putinovi popřál vítězství nad „imperialisty“ a oba muži si pochvalovali prohlubující se vztahy obou zemí. Informuje o tom web Al-Jazeera.

Vzájemné posílání dopisů se uskutečnilo u příležitosti 75. výročí bilaterálních vztahů, informovala severokorejská státní agentura KCNA. Kim v dopise vyjádřil podporu Putinovi na „zmaření vytrvalé hegemonistické politiky imperialistů a kroků směřujících k izolaci a potlačení Ruska.”

Čtěte také: Pozdravy z Pchjongjangu. Má se Ukrajina bát severokorejských raket?

Moskva a Pchjongjang, které jsou kvůli mezinárodním sankcím stále izolovanější, se sblížily v loňském roce, kdy Kreml zahájil invazi na Ukrajinu.

Minulý měsíc Kim odcestoval na ruský východ na summit s prezidentem Putinem. Stalo se tak uprostřed obav, že se Pchjongjang chystá poskytnout Rusku zbraně a munici výměnou za zbrojní technologie, které jsou zakázány rezolucemi OSN.

Po rozhovorech oba muži sdělili, že byla projednána vojenská spolupráce, včetně severokorejského satelitního programu.

Spojené státy obvinily Severní Koreu z dodávání zbraní Rusku, včetně dělostřeleckých granátů a raket. Oba státy to ale nadále odmítají.

Autor: adne, Foto: Shutterstock

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.

Zjistit více
Posuňte s námi Voxpot na novou úroveň
a získejte neodolatelné odměny
Zjistit více
Posuňte s námi Voxpot na novou úroveň
a získejte neodolatelné odměny