04. 06. 2023, 09:00

Zastánci brexitu otočili. Průběh odchodu Anglie z EU vyvolává pochyby

Lincolnshire – Lidé v obchodním městě v okrese Lincolnshire byli z brexitu původně nadšení. Po sedmi letech ale v regionu roste zklamání. To občany nutí své názory přehodnotit. Důvodem nespokojenosti jsou i stále přítomní migranti, píše list The Guardian.

Občané britského Bostonu cítí ve vzduchu změnu. I když ne přímo takovou, jakou si představovali, když v roce 2016 rozhodovali o odchodu z Evropské unie. Obyvatelé Lincolnshiru byli přitom největšími zastánci brexitu – zhruba 75 procent tamních v referendu podpořilo odchod z EU. Teď ale začínají pochybovat o tom, že brexit skutečně přinese takovou transformaci, na kterou čekají už sedm let.

Podle nedělního průzkumu Best in Britain, který zveřejnil list The Observer, volební obvody Boston a Skegness zaznamenávají vzrůstající počet lidí – zhruba 40 procent – kteří si přejí užší vazby s Evropskou unií. Naopak pouze 19 procent dotázaných chce, aby by se Británie od EU ještě více distancovala.

Podpora brexitu slábne především proto, že nepřinesl to, na co většina lidí čekala – nižší migraci. Když se mají místní vyjádřit k otázce spolupráce s Evropou, lidé začnou mluvit o bulharských a rumunských dělnících ve městě.

Takzvané „polské sklepy“ – tedy krámky s potravinami, které většinou vlastnili Poláci – teď nahrazují „bulharské obchody“. Část obyvatel to považuje za otravné. „Brexit? Zatraceně nejlepší věc, která se kdy stala. Kdybychom se tak mohli zbavit východních Evropanů,“ vykřikoval jeden starší pán, zatímco mířil k obchodům na Market Square. Na otázku redaktora The Observeru, zda by upřednostnil užší vazby s Evropou okamžitě odpověděl: „Vzdálenější!“

Byl ale výjimkou. Místní možná stále podporují brexit. Pouhá menšina z nich si ale myslí, že proběhl dobře. Žena, která se blíží střednímu věku, se zastaví, aby si rychle popovídala. Navzdory její původní podpoře odchodu Británie z EU, si teď ale není jistá, jak by se měl vztah Spojeného království k Evropě vyvíjet.

„Myslím, že mnoho výhod, které jsme mohli využít, jsme zahodili,“ řekla . Země je podle ní nyní rozdělená. „Vždy musí nastat období přizpůsobení. Nemůžete čekat, že všechno půjde jako po másle. Nesouhlasím s tím, jak se to vyvíjí. Musíme se dostat do vedení a smést politickou třídu.“

A přesně to Boston dělá. V květnových volbách do zastupitelstva nová skupina Boston Independent „svrhla“ konzervativní vedení. Z celkových třiceti křesel místního úřadu patří pouze pět křesel konzervativcům a jedno liberálům. Labouristé ve volbách propadli a nezískali žádný mandát.

Anton Dani je jeden z pěti konzervativců, kteří se do rady města probojovali. Sedí na sluníčku před svou kavárnou na okraji náměstí a říká, že zastánci brexitu – a aktivisté jako on – byli jako nevěsta, kterou politici provedli uličkou, aby ji pak odmítli u oltáře. Dokonce i členové jeho vlastní rodiny, kteří hlasovali dříve pro odchod, by nyní volili pro setrvání v EU.

„Nigel Farage odešel. David Cameron odešel a nechal nás tu s brexitem. A pak jsme měli Theresu Mayovou, která utrácela miliony. Kam nás to dostalo? Boris pak řekl, že bychom mohli mít každý týden 350 milionů liber, které dáváme Evropě, a dát je Národní zdravotní službě. Udělali jsme to? Ne,“ shrnuje Dani.

Jedním z jeho zákazníků je i George Lersch (30), bývalý pracovník finančních služeb, který hlasoval také pro odchod. Momentálně se ale cítí rozčarovaný. „Měli bychom být Evropě blíž. Zároveň musíme být silnější ve vyjednávání,“ vysvětlit svůj názor Lersch.

Podle něj současný premiér nezná problémy většiny obyvatel. „Proč potřebujeme ve Spojeném království jiné finanční předpisy, než jaké jsou v Evropě? Máme potíže s financováním Národní zdravotní služby, s financováním škol a dokonce ani labouristé nebudou stát za odbory. Nejdříve bychom se měli zaměřit na věci uvnitř,“ uvedl pro The Observer zákazník kavárny.

Politici z Westminsteru by ale mohli namítat, že se o řešení „věcí uvnitř“ snaží. Boston by měl totiž obdržet částku ve výši necelých 22 milionů liber z městského fondu a dalších 14,8 milionů liber z vyrovnávacího fondu. To by se mělo promítnout do nového městského parku, vylepšení bostonského nádraží, nového rekreačního centra a renovace historických obchodů.

Jediný, kdo něco z toho zmínil, byl Ken Franklin – jeden z mála bostonských voličů, který hlasoval pro setrvání v Evropské unii. Dnes už 83letý muž, který ve svém karavanu procestoval velkou části Evropy i nadále věří v užší vazby Spojeného království s EU.

Většina jeho přátel byla přitom pro odchod. „Domnívají se, že je tu příliš mnoho cizinců,“ říká. „Boston je v některých ohledech zvláštní město, protože je uprostřed velké farmářské komunity. Žiji tu třicet let a ve městě bylo vždy hodně zahraničních pracovníků, kteří sbírali ovoce a zeleninu.“

Finanční podpora může Boston zkrášlit. Možná i přilákat turisty na jednodenní výlety. Ekonomické ambice regionu se ale točí kolem rozvoje zemědělství a produkce potravin. To není zrovna nejlepší recept na snížení počtu migrantů, kteří jezdí do Anglie sbírat ovoce a zeleninu. „Tohle město je potíž. Vždycky nějak bylo a bude,“ pronesl kuřák před hospodou.

Autor: Barbora Kučerová

Přečetli jste si víkendovou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.

[other_banner_1]