Knihy

22. 12. 2021, 05:00

Tipy na románové novinky roku 2021: Odlišné příběhy, které jdou až na dřeň

Redakce

V době přesycené informacemi a fakty není občas na škodu utéct do říše smyšlených příběhů. Letošní rok naštěstí přinesl ve světě beletrie spoustu zajímavých knižních titulů. Které byste si neměli nechat ujít? Redakce Voxpotu má pro vás několik zajímavých tipů.

Po předchozím výběru z literatury faktu vám tentokrát nabízíme čtyři letošní beletristické novinky, které nás zaujaly. Začněme rovnou existenciální otázkou: Nalezne mladý učitel ztracený smysl života na venkově, kam se rozhodl utéct před hektičností a konzumem života v 21. století? Odpovědět se vám pokusí Stanislav Biler ve svém absurdním, až kafkovsky laděném románu Destrukce. Nebo vás více přitahuje medicínské prostředí a osudy dvou elitních lékařů – srdcařů? Máme tu ale i drsnější příběh odehrávající na vesmírné misi a také jeden (v angličtině) docela jemný a něžný o dvou irských kamarádkách a nejistém budoucnosti před nimi.

Tip od Kláry Votavové

Stanislav Biler: Destrukce

Brněnský sociolog ve své druhé próze píše o světě, kde klimatická krize a pandemie zpochybňují vše, co jsme brali za samozřejmé, ale společnost na to nedokáže nijak reagovat.

Hlavní hrdina o světě hodně přemýšlí a neumí se v něm pohybovat. V regálech obchodů neví, zda si má koupit sekanou, „mletou genocidu“, nebo avokáda, jejichž pěstování ale určitě způsobilo něco hrozného na druhé straně světa. Jeho okolí na vesnici, kam se přestěhoval, je naopak sebejisté. Ničeho se nebojí, opečovává své trávníky, myje svá auta. Je prý jen potřeba pracovat a sucho vyřeší pan ředitel továrny. Jenom aby nepřišly povodně jako v roce 1968.

Ředitel továrny je uhlazený, sympatický a věnuje se charitě. Nikdo neví, co jeho továrna ve skutečnosti vyrábí. O obavách ze spáleného lesa a popraskaných budov každopádně občané nesmějí mluvit, protože jinak vyplaší anonymní investory, továrna zavře a obec přijde o pracovní místa. A to by byla katastrofa.

Jediní, kdo si ve městě dovolí mluvit upřímně a racionálně o okolní klimatické katastrofě, jsou děti a „hysterické“ ženy. Kdo se s nimi spojí, je za blázna a vyloučí se z pokojné společnosti. Připojí se přemýšlivý učitel ke slušným lidem z obce, nebo k vyděděncům?

Nakladatelství: Druhé město

Počet stran: 292

Tip od Mahuleny Kopecké

Sally Rooney: Beautiful world, where are you

Spisovatelka Alice si chce odpočinout a stěhuje se dočasně na venkov, kde potkává Felixe. Její kamarádka Eileen se vyrovnává s rozchodem a sbližuje se se Simonem, kterého zná už od dětství. Sally Rooney prozkoumávala vztahy mezi lidmi už ve své knize Normal People. Beautiful world je ale v lecčems jiný – propracovanější a pro mě rozhodně zajímavější.

Motivace hlavních postav jsou občas špatně čitelné, vše totiž sledujeme zvenku, z pohledu třetí osoby. Netušíme, co se Alici nebo Eileen odehrává v hlavě nebo jak se cítí, pouze zvenku vidíme pohyby a interakce s ostatními. Jediné momenty, které nám částečně odkrývají motivace hlavních postav, jsou dlouhé e-maily, jimiž jsou jednotlivé kapitoly proložené. Ženy v nich rozebírají kolaps civilizace, lidství, krásu nebo levicové hnutí. Zápletka se vyvíjí rychle, ale není příliš jasné, kam směřuje. Až na konci přestáváme vše sledovat zvenku a dozvídáme se o motivacích a pocitech protagonistů.

Sally Rooney stojí za to číst už proto, jakým způsobem zobrazuje mezilidské vztahy. Knihu jsem vnímala jako přemýšlivé a melancholické čtení o smutných a zklamaných lidech. Vykreslené vztahy se zdály opravdovější, uvěřitelnější než v Normal People. Beautiful world na mě působil i přes smutná témata něžně a jemně, text plynul a najednou jsem byla na konci, ani jsem netušila jak.

Nakladatelství: Faber & Faber

Počet stran: 352

Tip od Filipa Brychty

Andy Weir: Spasitel (v originále Project Hail Mary)

Kdo miluje tvrdou sci-fi literaturu, přijde si u nového počinu softwarového inženýra na své. Americký spisovatel Andy Weir debutoval s Marťanem a ohromil jím svět. A v jeho novém vesmírném dobrodružství se s hlavním hrdinou opět ocitneme v odloučení. Podobně jako v Marťanovi není napětí stavěno pomocí mezilidských interakcí, protože lidské konverzace rozhodně nejsou autorova parketa, ale pomocí životu nebezpečných problémů a jejich technických řešení. Weir nám představuje „kompetentního muže“, který musí zjistit, kdo je a co se děje, a mimochodem také zachránit lidstvo. Přestože jsem při čtení vnímal snahu ladit scénu pro film, byla to poutavá sci-fi jízda. Pokud se pro ni rozhodnete i vy, dejte pozor na hadičky v zadku.

Nakladatelství: Laser-books

počet stran: 464

Témata: Knihy, Irsko, Česko, Recenze, Vesmír