• Rychlé čtení
  • 6. července 2023

Ukrajinský prezident Zelensky navštíví ve čtvrtek Prahu. Nejde jen o symbolickou návštěvu, říkají zdroje Voxpotu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, Charkiv, září 2022 / Zdroj: Shutterstock /
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, Charkiv, září 2022 / Zdroj: Shutterstock /
Autoři
Redakce / Vojtěch Boháč
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenský zavítá ve čtvrtek v podvečer do Prahy. Zatímco návštěva Bulharska, odkud Zelensky do Prahy přiletí, i Turecka, kam dále pokračuje, byly veřejné, cesta do Prahy byla do poslední chvíle utajovaná.

Volodymyr Zelensky se v Praze sejde s prezidentem Petrem Pavlem, který Ukrajinu navštívil na konci dubna krátce po zvolení do úřadu. Další setkání je plánováno s předsedou vlády Petrem Fialou, který byl na Ukrajině naposledy v říjnu. Konkrétní agenda schůzky zatím není známá, podle zdrojů Voxpotu nicméně Zelenského návštěva není čistě symbolický krok, ale mělo by se jednat i o další pomoci zemi bránící se od loňského února ruské invazi. Další agendu nicméně zatím české úřady nezveřejňují s odvoláním na to, že kvůli citlivosti agendy musí být nejprve schválena s ukrajinskou stranou.

Kromě obnovy země zasažené válkou je důležitým tématem česko-ukrajinských vztahů také výroba a oprava zbraní, které následně míří na ukrajinskou frontu. Česká republika byla mezi prvními zeměmi, které začaly Ukrajinu zásobovat po ruské invazi i těžkými zbraněmi. V současné době se mluví například o přípravě linky na opravu tanků T-64 poškozených v bojích na Ukrajině.

Čtěte také: Vrchní velitel Ze: Upřímný klaun prezidentem a nyní i ukrajinským národním hrdinou

Mluvčí ruského prezidenta Putina Dmitrij Peskov k cestě Zelenského do Bulharska dnes zároveň prohlásil, že podobnými cestami se Ukrajina snaží do války zatáhnout co nejvíce zemí.

Zjistit více
Posuňte s námi Voxpot na novou úroveň
a získejte neodolatelné odměny
Zjistit více
Posuňte s námi Voxpot na novou úroveň
a získejte neodolatelné odměny
Přihlášení
Přihlášení