Navalnyj

21. 03. 2022, 05:00

Ve stínu války: Navalnému hrozí až 13 let vězení, opět pod zástěrkou zpronevěry

Eva Čeplová

Poté, co vojska Ruské federace v únoru bezprecedentně napadla Ukrajinu, nežijí média prakticky ničím jiným než válkou. Veškeré další dění ve východní Evropě, a zejména v Rusku, je tak odsunuto na periferii zájmu. To však v sobě skýtá ideální příležitost vypořádat se v tichosti s úhlavním nepřítelem Kremlu. Verdikt by měl padnout v úterý.

Město Pokrov, asi 100 kilometrů vzdálené východně od Moskvy, Vladimirská oblast. Odcházející zima nebývá v tomto regionu zrovna nejpřívětivější období. Slunečních paprsků je pro zlepšení nálady stále málo, ale stačí už na to, aby závěje sněhu začaly tát a měnit se na cestách v kluzké bláto. Přesto sem od poloviny února proudí řada ruských novinářů.

V úterý 15. února začal ve zdejší věznici bez většího zájmu světových médií i politiků další soudní proces s hlavním ruským opozičním předákem Alexejem Navalným. Jen těžko šlo v záplavě zpráv o ruských tancích na Donbasu a pekelných prognózách o začátku války zachytit ohledně dění v Rusku něco jiného. Nastal zkrátka ideální okamžik vypořádat se v tichosti s úhlavním nepřítelem Kremlu.

Státní zástupkyně viní opozičníka ze zneužití stovek milionů rublů od svých příznivců, které přišly na Navalného fondy.

Několik měsíců ve zdejší cele se na Alexeji Navalném viditelně podepsalo. Oblečený ve vězeňském mundúru, pohublý, bledý, s kratším střihem vlasů, než jsme u něho byli zvyklí. Přesto před zraky kamer a členů soudu vystupuje v plné síle, klidně, odhodlaně, nebojí se zvyšovat hlas. Za ta léta už si zřejmě na všetečné otázky soudce, prokurátora a jiných zvykl. Nejznámější ruský opoziční politik stanul v novém procesu před soudem poprvé 15. února a od té doby pak více než desetkrát. „Nebojím se FSB, chemických zbraní ani Putina,“ pronesl Navalnyj první den u soudu.

Tentokrát čelí v procesu zcela nové obžalobě, která může jeho pobyt za mřížemi pěkně prodloužit, a to až na 13 let. To by pro pětačtyřicetiletého Navalného znamenalo návrat k politickým aktivitám až v jeho 58 letech. V současnosti si v pokrovské věznici odpykává dva roky a osm měsíců za údajnou zpronevěru.

Zneužití peněz od dárců?

Nejnovější obvinění vznesená prokurátorkou se na první pohled nikterak nedotýkají politických aktivit. Nejedná se opět o nic jiného než o ohranou zpronevěru a urážku soudu, které se měl Navalnyj dopustit v případě soudkyně Věry Akimovové, jež blogera odsoudila v jiném procesu za hanobení veterána druhé světové války.

Státní zástupkyně opozičníka dále viní ze zneužití stovek milionů rublů, které příznivci poslali Navalnému do jeho fondů.

Konkrétně se mělo jednat o více než 350 milionů rublů (okolo 80 milionů korun). Tyto peníze získal politik od dárců údajně na svou prezidentskou kampaň v roce 2018. Kritikovi Kremlu a jeho fondům a nadacím přispělo v minulosti dle Navalného youtubového kanálu zhruba 300 tisíc lidí.

Fjodor Gorožanko přímo před soudem přiznal, že mu prý bylo řečeno, aby své svědectví odvyprávěl v podobě, jak mu ho předložil vyšetřovatel.

Obžaloba však tvrdí, že již v době, kdy finance na kandidaturu shromažďoval, dobře věděl, že se prezidentského boje nebude moct účastnit. Peněžní dary měl následně použít pro vlastní potřebu, a tím podvést statisíce svých dárců. Tato závažná obvinění však byl zatím ochoten dosvědčit jen zlomek lidí.

Zpronevěřená částka, se kterou operuje prokuratura, by se přitom musela dotknout podstatně většího počtu dárců. Nynější soudní proces tak, jak je v Navalného případě zvykem, doprovázejí opět absurdity a viditelné snahy prokuratury uvěznit opozičníka na co nejdelší dobu, ať je to za cokoliv.

Drahé dovolené a zaměstnanci bez platu

Luxusní zahraniční výlety, šperky za 900 tisíc rublů a život na vysoké noze. Tak si dle svědka Vitalije Serukanova žil opoziční politik v letech 2016–2020. Přitom prý samotní zaměstnanci dnes již zrušených fondů dostávali platy opožděně, zatímco si jejich lídr užíval drahé dovolené.

„Pokud jde o to, co se stalo od roku 2016 do roku 2020, ukazuje se, že… Alexej Anatoljevič podnikl ve stejném období, myslím, 22 zahraničních cest, včetně cest s rodinnými příslušníky. Podotýkám, že se nejedná o standardní výlety… Jsou to poměrně luxusní výlety,“ vyjmenovával u soudu Serukanov, jenž podle svých slov v současnosti pracuje pro televizní kanál Russia Today. Navalnyj na výpověď muže reagoval slovy, že Serukanov nikdy pro jeho Fond boje s korupcí nepracoval.

Nátlak na svědky

Ještě větší pochyby vzbuzují další svědci, kteří proti vězněnému opozičníkovi vypovídají. Kupříkladu bývalý zaměstnanec fondu Fjodor Gorožanko. Přímo před soudem totiž připustil, že na něho policie den před svým vystoupením vyvíjela tlak. Bylo mu prý řečeno, aby svědectví odvyprávěl v podobě, jak mu ho předložil vyšetřovatel. Pokud tak neučiní, mohla by se „skupina osob“ zapojených do případu rozšířit, naznačil mu dle jeho slov vyšetřovatel. Gorožanko naposled vypovídal u soudu dne 21. února. Následný den, kdy měl některé části svého proslovu uvést na pravou míru, se již nedostavil.

Čtěte také: Rusko se uzavírá: Jestli máte možnost, odjeďte, vyzývají tamní opozičníci

Snahy vyšetřovatelů manipulovat svědky v neprospěch Navalného, zastrašovat je, jsou patrné i v dalších případech, třeba u bývalých finančních dárců Vjačeslava Kuzina a podnikatele Alexandra Karnjukina. Oba muži sice podle vězněného politika skutečně fondy pravidelně peněžně podporovali, jsou však rovněž zapojeni do jiných trestních kauz, čímž mohou být zranitelní vůči nátlaku vyšetřovatelů.

Vjačeslav Kuzin rovněž připustil, že se o možné zpronevěře dozvěděl až od vyšetřovatelů. Odmítl však zároveň podat žalobu na náhradu hmotné a morální újmy, což zjevně napovídá tomu, že se dotyčný jako poškozený necítí.

Pokus o co nejnudnější proces

„Navalnyj je v Rusku souzen, no a v Rusku také sněží. S přibližně stejnou pravidelností.“ Těmito slovy okomentoval ruský opoziční tisk Novaja Gazeta probíhající soudní jednání. Po kolikáté už předstupuje před soudní senát? Spočítal to vůbec někdy někdo? Trestní stíhání opozičního lídra jsou tak častá, že se v Rusku stala lidovým folklórem, nad nímž se už skoro nikdo nepozastavuje. Ani kdyby neproběhla ona nešťastná invaze na Ukrajinu, proces s Navalným by stejně nestál v centru pozornosti, podotýká Novaja Gazeta.

Místní úřady se navíc snaží nynější proces pro veřejnost a média co nejvíce zneatraktivnit. Soud tentokrát neprobíhá standardně v Moskvě, ale v již zmiňované pokrovské věznici, kam se přemístili moskevský soudní senát i novináři. Ti navíc ani nemohou být přímo v soudní síni, smějí pouze sledovat záznam jednání na obrazovce v oddělené místnosti. Do té je ke všemu připuštěna pouze část novinářů. Důvod? Prý koronavirus. Na něj lze v současnosti ostatně svést leccos.

Ve svých videích Navalnyj nejčastěji odhaluje úplatkářské pozadí vrcholných představitelů Ruska.

Kreml si rovněž dává v případě Navalného záležet na tom, aby proti němu nevznesl politické obvinění. Politik proto zpravidla čelí absurdním či přinejmenším malicherným obžalobám typu urážky válečného veterána, soudce, nebo z toho, že ukradl dary pro své fondy. Avšak nic, co by třeba naznačovalo snahy o politický převrat.

Proces se značně vleče. Do této doby probíhají soudní jednání v případu nové obžaloby Navalného více než měsíc, konečný rozsudek však zazní již v úterý. Nejedná se ovšem v Rusku o nic výjimečného. Veškeré soudní procesy s politickým podtextem trvají velmi dlouho. Jednání jsou obvykle odročována či přesouvána, takže obyčejný člověk ztrácí přehled. Klíčový rozsudek pak připadá strategicky většinou na den, kdy bude zájem veřejnosti minimální, tedy kupříkladu na prázdniny nebo významné svátky jako Vánoce, Nový rok a podobně.

Takovým harmonogramem se mimochodem řídil i soudní proces s nevládní organizací Mezinárodní Memorial, proslulou odhalováním zločinů komunismu páchaných v SSSR. Pro Kreml nepohodlné sdružení rozpustil ruský nejvyšší soud na konci prosince 2021, tedy v momentě, kdy se všichni pravoslavní Rusové usilovně připravují na nejvýznamnější svátek Nový rok.

Výsledek ví každý

Je tu ještě jeden moment, kvůli kterému pro mnoho lidí nemá cenu současný proces sledovat. Každý totiž ví, jakým rozsudkem soudkyně tuto dlouhotrvající frašku zakončí. Navalnyj bude shledán vinným, stejně tak jako v sérii předešlých řízení. Ve skutečnosti nikoliv za zpronevěru, avšak za to, že stojí pevně proti současnému politickému vedení Ruska. Odhaluje korupci a klientelismus v nejvyšších patrech, veřejně Putina a jeho okolí kritizuje, svolává úspěšně lidi na protivládní demonstrace, v posledních dnech pak zejména na ty zaměřené protiválečné.

Čtěte také: Konec Memorialu? Poslední hřebík do rakve ruské občanské společnosti

Hlas Navalného a jeho týmu je navíc ve společnosti stále hlasitě slyšet, a to především ve virtuálním prostoru. Připomeňme třeba populární youtubový kanál Alexej Navalnyj s 6,4 miliony odběratelů, přičemž některá videa mají i několik desítek milionů zhlédnutí. Politik v nich spolu se svými spolupracovníky nejčastěji odhaluje úplatkářské pozadí vrcholných představitelů země.

Záběry ukazují dechberoucí bohatství tamních papalášů, jejich luxusní nemovitosti v zahraničí i v Rusku, soukromá letadla, umělecké sbírky a další nepředstavitelné vymoženosti, na něž by si politici jen těžko vydělali. Jeho video o majetku samotného šéfa Kremlu s názvem „Putinův palác. Příběh největšího úplatku“ pak na YouTube vidělo přes neuvěřitelných 122 milionů lidí.

I přes značný dosah opozičníkova vlivu však pro něj následující měsíce či spíše roky příliš příznivě nevypadají. Jak pro Voxpot potvrdil historik Karel Svoboda, úřady budou usilovat o to, aby zdi vězeňské cely Navalnyj neopustil ještě hodně dlouho, k čemuž nyní nastaly ideální podmínky.

Pozornost médií i společnosti se teď logicky naplno upíná k válce, k dopadu ekonomických sankcí na Rusko či k rozsáhlému zatýkání za protiválečné postoje. Další bohužel očekávatelné odsouzení Navalného tak zřejmě projde neslyšeně bez většího povšimnutí veřejnosti.

Témata: Navalnyj, Krize, Rusko, Soudy