Mafie

26. 01. 2023, 14:44

Zatčení mafiánského bosse po 30 letech na útěku znamená konec jedné éry, ne však Cosa nostry

Felia Allum

Italská policie nedávno zaznamenala mimořádný úspěch. Dopadla nejhledanějšího zločince v zemi Mattea Messinu Denara, hlavu sicilské Cosa nostry. Po třech dekádách, po které se skrýval, neboť byl v nepřítomnosti odsouzen na doživotí. Polapení bosse ze „staré školy“ označují tamní politici za výhru nad mafií, i tuto ránu ale organizace jistě přežije. Článek původně vyšel na webu The Conversation.

Matteo Messina Denaro, jeden z vůdců sicilské mafie Cosa Nostra, byl po 30 letech na útěku konečně zadržen. Jeho zatčení přišlo potom, co asi stovka policistů obklíčilo soukromou kliniku Maddalena v Palermu, kde se léčil.

Už týdny se šířily zvěsti, že je Denaro nemocný a podstupuje chemoterapii. Veřejnost však byla překvapena, že se nejhledanější muž Itálie léčí na palermské klinice spolu s běžnými pacienty. Když k němu přistoupil policista, stál zrovna ve frontě na testy. Byl vyzván, aby prokázal svou totožnost, načež se dal jeho kumpán vedle něj na útěk. Denaro však zůstal v klidu a suše odpověděl: „Sono Matteo Messina Denaro.“

Policejní vyšetřovatelé potom na tiskové konferenci vysvětlili, že to byla právě potřeba zdravotní péče, která jim umožnila mafiánského bosse identifikovat a zasáhnout.

Zatímco Riina přijal teroristickou strategii vůči státu, Denara ilustruje 21. století se směsí násilí, nelegálních aktivit, sociální solidarity a anonymity.

Denarovo zadržení přišlo přesně 30 let a jeden den (16. ledna) po zatčení jeho mentora, tehdejšího bosse Tota Riina známého jako „Bestie“. Zdá se téměř symbolické, že po třech dekádách na útěku to bylo právě toto datum, kdy se policii podařilo ho konečně dostat. Jeho hladké zatčení může naznačovat, že se mění vnitřní dynamika Cosa nostry a že se jej možná někdo rozhodl vydat, protože už přestal být „užitečným“.

Denaro je poslední mafiánský boss, který zná všechna tajemství opřádající teroristické útoky Cosa nostry na italský stát na počátku 90. let. Pokud bude mluvit, může poskytnout důležité chybějící dílky do poválečné mafiánské skládačky. To je však velmi nepravděpodobné. Tudíž každý, kdo doufá v rozuzlení nebo pravdu, může být zklamán.

Jeho zatčení je pro úřady také znepokojivou připomínkou současného stavu. Je poslední známou tváří vedení Cosa nostry. O tom, jak vypadají současní vůdci, vědí kriminalisté jen velmi málo. Při hledání dalších mafiánů tak budou pracovat s jednou rukou svázanou za zády.

Most mezi starou a novou školou

Denaro byl posledním ze staré generace mafiánských vůdců. Představuje konečný a zároveň propojující článek mezi agresivní a otevřenou mafií Cosa Nostra z počátku 90. let a tichou, obchodní mafií 21. století. Narodil se do mafiánské rodiny a byl známý svou násilností, dokázal se však také pohybovat v těch „správných kruzích“, důležitých pro kariérní postup.

Čtěte také: Z operačního sálu rovnou do vězení. Nemocnice a lékaři jsou pro bosse Achillovou patou

Je posledním šéfem mafie, který je spojený s „Corleoneho generací“. To byla skupina mafiánů vedená Riinou a Bernardem Provenzanem, která na počátku 90. let vedla v podstatě válku s italským státem. Konflikt si vyžádal mnoho násilných smrtí, například soudců Giovanniho Falconeho a Paola Borselliniho. Známý je také únos dvanáctiletého Giuseppeho Di Mattea, který byl synem „práskače“. Malý Giuseppe byl uškrcen a rozpuštěn v kyselině, což mělo jeho otce přinutit odstoupit od spolupráce se státem.

Denaro byl ale oproti tradičním a starším vůdcům považován za méně konzervativního. Byl okázalejší i modernější. Od roku 2007 dokázal řídit Cosa nostru pomocí infiltrace do legitimní ekonomiky prostřednictvím krycích společností, a to až do svého zatčení. Zatímco Riina přijal teroristickou strategii vůči státu, mafiánská značka Denara ilustruje 21. století: je založena na směsi násilí, nelegálních aktivit, sociální solidaritě (poskytování pracovních míst a spravedlnosti místním komunitám), mlčení a anonymitě. Rozhodující jsou také pevné obchodní a politické kontakty, zejména schopnost reinvestovat „špinavé peníze“ do legální ekonomiky.

I po Denarově pádu Cosa nostra nadále funguje a proniká do italské ekonomiky stejně jako do ekonomik mnoha dalších evropských států.

V posledních letech se dokonce objevily náznaky, že Denaro investuje do inovativních a perspektivních podniků, jako jsou společnosti zaměřené na větrnou a solární energii. To vše za podpory velké sítě zprostředkovatelů, kteří posledních 30 let Denara chránili. Často se jedná o osoby bez zápisu v trestním rejstříku, takže je úřady nemohou tak snadno dohledat.

Síť důvěrných vazeb a vztahů uvnitř Denarovy mafie představuje pro úřady zásadní problém. Ukazuje totiž na stále existující kodex omertu – mlčení. Toto zatčení je sice jasným vítězstvím pro italskou společnost, ale musíme se ptát, proč to trvalo tak dlouho. Ochranný kruh Denara bylo evidentně těžké prolomit.

Čtěte také: Nová pravice, nebo noví fašisté? Itálie se chystá na vládu Giorgie Meloni

Policisté velmi pomalu rozkrývali vrstvy kompliců, přičemž se spoléhali jak na tradiční monitoring, tak na modernější digitální a telefonní odposlechy. A právě ty se nakonec ukázaly jako úspěšné.

Konec Cosa nostry – nebo začátek nové éry?

Zatčení Denara by mohlo v mafii způsobit mocenské vakuum, které uvrhne Cosa nostru do krize – ale není to její konec. Pád Denara může dokonce vytvořit šanci pro další mutaci – změnu a adaptaci na nové byznysové možnosti – podobně jako had mění svou kůži. Mám za to, že tímto zatčením mělo dojít k výměně ve vedení organizace. Je také možné, že Denaro již nebyl relevantní nebo potřebný. Možná dokonce svou užitečnost přežil. Nyní tedy bude řídit Cosa nostru nová generace.

Mnoho lidí může Cosa nostru pokládat za mrtvou. Očividně není tak zdravá jako ostatní italské organizované zločinecké skupiny – kalábrijská ‘Ndrangheta a neapolská Camorra, jimž se daří, – ale není to zdaleka ztracený případ. I po Denarově pádu Cosa nostra nadále funguje a proniká do italské ekonomiky stejně jako do ekonomik mnoha dalších evropských států. Itálie i další evropské země proto musejí neúnavně pokračovat ve svém boji proti mafiím a organizovanému zločinu vůbec, a nepolevovat ve své ostražitosti.

Z anglického originálu „Matteo Messina Denaro: arrest of mafia boss after 30 years on the run is the end of an era – but not the end of the Cosa Nostra“ publikovaného na webu theconversation.com přeložil Filip Brychta.