10. 03. 2023, 07:09

Evropa má za sebou druhou nejmírnější zimu v historii

Berlín – Evropa se podle vědců probouzí z druhé nejteplejší zimy v historie, informuje Deutsche Welle. Může za to změna klimatu. Zatímco uprostřed energetické krize bylo mírné počasí vítané, pro zemědělství a divokou přírodu představuje riziko.

Údaje zveřejněné Evropskou službou pro změnu klimatu Copernicus ukázaly, že průměrná teplota v Evropě od prosince do února byla o 1,4 °C vyšší oproti rokům 1991–2020. Jde tak o druhou nejteplejší zimu v Evropě, přičemž pouze stejné období na přelomu let 2019 a 2020 bylo ještě teplejší.

Nadprůměrné horké počasí zasáhlo východní a část severovýchodní Evropy a rekordně vysoké zimní teploty měly země od Francie po Maďarsko. Některá lyžařská střediska tak musela být kvůli nedostatku sněhu uzavřena. Vědci dlouhodobě spojují evropská teplejší období se změnou klimatu způsobenou člověkem.

Mírnější zimy mohou mít dopad na zemědělství, protože výkyvy počasí způsobují předčasný růst rostlin. Následně jsou náchylnější a později v sezóně je zabije chlad. Stejnému riziku čelí i zvířata, která se kvůli změnám teplot předčasně probouzí ze zimního spánku. Kvůli změně klimatu se zvířata snaží i přesouvat stanoviště. Zástupkyně ředitele Centra pro environmentální politiku Královské univerzity v Londýně Tilly Collins sdělila, že “u druhů s malou populací nebo omezeným areálem to může snadno vést k cestě k vyhynutí.”

mik