Bydlení

21. 04. 2020, 13:00

“Koronavirus ze mě udělal člověka.” Jak krize pomáhá řešit otázku bezdomovectví.

Tereza Langrová, Vojtěch Polák, Aneta Václavíková

Kde se izolovat před nákazou koronavirem, když nemám domov? To je otázka, kterou si kladly desítky tisíc lidí bez domova po celé republice. Neřešení jejich situace přitom nyní znamená zdravotní riziko jak pro ně samotné, tak i pro jejich okolí. Speciální reportérka OSN pro dostupné bydlení Leilani Farha na začátku krize prohlásila, že právě bydlení bude zásadní frontou, na které se povede boj proti současné pandemii. Podívejte se na naši reportáž o lidech bez domova v době pandemie:

Hrozba ztráty bydlení nyní visí i nad lidmi, kteří v důsledku koronaviru přicházejí o práci a zároveň nemají úspory ani jinou záchranou síť. Podle Daniela Prokopa z výzkumné agentury PAQ Research jde v Česku zhruba o 90 tisíc lidí. Zatímco stát podle sociálních pracovníků lidem bez domova v současné situaci příliš nepomáhá, některá města se rozhodla přejít k akci a nabídnout jim aspoň dočasně bydlení. Pražský magistrát zareagoval otevřením dvou kempů a pěti hotelů, které nyní ubytovávají zhruba třetinu z odhadovaných 1500 pražských bezdomovců. Nejen, že se tímto způsobem ochrání lidé, kteří mají často velké zdravotní problémy a jsou koronavirovým onemocněním ohroženi na životě, ale také se tím snižuje riziko dalšího šíření viru po městě.

 

Ubytovávat lidi bez domova začal také Londýn nebo Berlín, v Bruselu poskytl jednu ze svých budov lidem bez domova Evropský parlament. Jak dlouho budou hotely a kempy pro lidi bez domova fungovat v tuto chvíli nikdo neví. Vzhledem k tomu, že návrat turistů do Prahy je zatím v nedohlednu, může být jejich ubytování vítaným způsobem předcházení krachu i pro samotné majitele těchto zařízení. Otázkou je, jestli opatření z doby koronakrize přetrvají i po jeho odeznění. Pražský radní pro bydlení, Adam Zábránský, k tomu řekl serveru A2larm, že: ,,je v plánu v obecné rovině bezdomovectví ukončovat, protože i z hlediska veřejných financí je to nejrozumnější cesta. Budeme proto prověřovat možnost dlouhodobějších pronájmů nebo přímo odkupu některých ubytoven či model sociální realitní agentury.“

Tereza Langrová

Více článků od autora

Vojtěch Polák

Více článků od autora

Aneta Václavíková

Více článků od autora

Témata: Bydlení, Česko