14. 08. 2023, 13:17

Požáry na Maui si vyžádaly minimálně 96 obětí, varovné sirény nezazněly

Lahaina – Havaj zažívá jednu z nejničivějších přírodních katastrof. Minulé úterý na ostrově Maui propukly lesní požáry, které si vyžádaly téměř sto obětí. Dva tisíce budov zmizelo z povrchu zemského a tisíc osob se pohřešuje. Někteří obyvatelé viní vládu ze selhání, varovné sirény se totiž nespustily, informuje BBC.

Minulý týden zachvátily historické město Lahaina na ostrově Maui požáry. Ty si na Havajském ostrově vyžádaly už 96 obětí, uvádí agentura Reuters. Patří tak k nejsmrtelnějším požárům ve Spojených státech za více než sto let. Zatím se však podařilo prohledat pouhá 3 procenta z ohořelých ruin v Lahaině, počet obětí tak podle úřadů zřejmě ještě vzroste. „Rozsah škod zatím nikdo neví,“ varoval policejní náčelník okresu Maui John Pelletier.

Čtěte také: Závislost dodávek léků na Číně je neúnosná, Evropa chystá svůj krizový plán

V úterý, kdy požáry na ostrově propukly, si obyvatelé Maui nejprve všimli toho, že nemají proud – klimatizace se vypnuly, telefony se přestaly nabíjet. „Myslel jsem, že je to jen další výpadek proudu,“ řekl BBC místní obyvatel Les Munn.

Podobně jako ostatní rezidenti vinil z výpadku nedaleký hurikán Dora, o kterém úřady varovaly, že by na Maui mohl přinést poryvy o rychlosti až 105 km za hodinu. Tou dobou se ještě požáry v Lahaině – které zřejmě přiživoval vítr způsobený Dorou – zdály bezvýznamné. Úředníci dokonce před desátou dopoledne uvedli, že je oheň „pod kontrolou“. Obyvatelé ostrova proto nečekali, že by plameny mohly sílit a šířit se.

Vše se ale změnilo kolem třetí hodiny odpoledne. Munn šel zrovna vynést odpadky, když si všiml podivného větru. Pár minut na to začaly v budově, kde žije, zvonit detektory kouře. Obyvatelé opustili svoje byty, zatímco venku začaly poletovat uhlíky. Ty zapálily křoví v okolí. 

„V tu chvíli všichni začali panikařit,“ řekl Munn, který neobdržel žádné oficiální varování. BBC mluvila s minimálně dvaceti evakuovanými lidmi z Maui, nikdo z nich varovné sirény neslyšel.

Na Maui, druhém největším ostrově Havajského souostroví, je 80 venkovních sirén. Jsou určené k varování obyvatel před tsunami a dalšími přírodními katastrofami. Jejich funkčnost se testuje každý měsíc. Když ale požár zachvátil ostrov, tyto sirény nezazněly.

Úředníci potvrdili selhání, havajský generální prokurátor teď situaci vyšetřuje. Někteří obyvatelé Maui dostali na své telefony upozornění už v úterý ráno. Jenže kvůli výpadku proudu na západní části ostrova se varováni nedostalo ke všem.

Čtěte také: Brífink Petra Jedličky: Útok přes Dněpr, summit BRICS i masivní přehlídka vojsk v Polsku

Liz Germansky, která při požáru přišla o svůj domov v Lahaině, uvedla, že z počtu obětí viní jak okresní, tak státní vládu. „Ať už šlo o prevenci nebo o upozornění, nešlo už udělat méně,“ sdělila BBC. Germansky nyní žaluje vládu za hrubou nedbalost, poškození majetku a citové trauma.

„Byl to velmi rychle se pohybující požár,“ řekla přímo z ostrova Lori Moore-Merrell z amerického hasičského úřadu. K rychlému postupu přispěl i vítr. A i když hasiči reagovali tak rychle, jak jen mohli, plameny byly rychlejší.

Více než 2200 budov v Lahaině bylo srovnáno se zemí. Domy, obchody a kostely, které lemovaly ulice města, se změnily v roztavený kov a popel. Úřady se nyní snaží identifikovat mrtvé. Z 96 obětí se ale do víkendu podařilo rozpoznat pouze dvě. Podle BBC se pohřešuje až tisíc osob.

Autorka: baku, Foto: Shutterstock

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.

[other_banner_1]