Politika

05. 07. 2024, 11:56

Bílý dům chce zarazit řeči o prezidentově stáří. Kdo Bidenovi radí?

Matěj Schneider

Prezident Joe Biden a první dáma Autor: Lev Radin Foto: Shutterstock
Prezident Joe Biden a první dáma Autor: Lev Radin Foto: Shutterstock

Uběhl týden od debaty amerických prezidentských kandidátů, která dopadla katastrofálně pro úřadujícího Joea Bidena. Titulky amerických médií jsou stále plné obav o jeho stáří. Co se ale děje přímo v Bílém domě?

„Všichni jsou z toho v p*deli,“ měl říct jeden nejmenovaný zaměstnanec Bílého domu pro server Axios. O takovéto anonymní výkřiky rozhodně není nouze – podobná atmosféra zjevně panuje i v týmu Bidenovy prezidentské kampaně.

„Je to temné. Přijde mi, že je tu minimální vedení, které neposkytuje žádné informace. Lidem bylo řečeno, aby sklonili hlavu a pokračovali v práci. Ale prezidenta jim neukážou, ani jim nikdo nedá důvod, proč by mu měli věřit,“ řekl člen kampaně témuž serveru.

Prezidentův syn patří mezi nejskalnější podporovatele kandidatury svého otce. Posiluje to přetrvávající dojem, že se Hunter Biden snaží těžit z postavení Bidena staršího.

Vše naznačuje, že po debatě se prezident ještě více uzavřel do úzkého kruhu svých nejbližších spolupracovníků. „Tito lidé, kteří strávili týden přípravami s Bidenem v Camp Davidu, měli jednu konkrétní povinnost, ve které naprosto selhali,“ psal šéfredaktor časopisu American Prospect David Dayen.

Jak upozorňují Fox News, mnoho z těchto klíčových poradců od debaty mlčí. V lepším případě se někteří snaží minimalizovat škody skrze opakující se vyjádření o tom, že demokratičtí voliči stojí za Bidenem a že každý kandidát občas škobrtne v debatě.

Mezi klíčové osoby patří prezidentův poradce Steven Richetti, vrchní představitelka Bidenovy kampaně Anita Dunn a kampaňový stratég Mike Donilon. V kruhu nejbližších jsou i právník Bob Bauer, který během příprav na debatu hrál roli Donalda Trumpa, národněbezpečnostní poradce Jake Sullivan nebo bývalí i současní šéfové Bidenova štábu Bruce Reed, Ron Klain a Jeff Zeints.

1988 vs. 2024

Mnoho z těchto spolupracovníků provází Bidena v jeho kariéře už několik dekád. Málokdo je mu ale tak blízký jako Ted Kaufman. Když se v roce 2009 Biden stal viceprezidentem, Kaufman jej nahradil na postu senátora za stát Delaware.

Když před volbami roku 1988 skončila první Bidenova kampaň na prezidenta katastrofou kvůli tomu, že si nepřiznaně půjčil část cizího proslovu, byl to právě Kaufman, který Bidenovi doporučil, aby kampaň ukončil. Letos tak podle dostupných informací zatím neučinil, naopak prezidenta v další kandidatuře podporuje.

Všechno toto mlčení a tichá podpora pak vyplňují spekulace týkající se přímo prezidentovy rodiny. V jejich případě je ale dobré mít se na pozoru, protože mnohé tyto zvěsti jsou hraniční a těžko ověřitelné drby.

Prezident i jeho blízcí jsou údajné přesvědčení, že byl Biden celý život neprávem podceňován a vždy své kritiky překvapil. On sám se pak v kontrastu s těmito tvrzeními vidí jako „jediný člověk, který porazil Trumpa“.

„Oni ví, že to (debata) byla pohroma. Jsou ale přesvědčení, že existuje drobná naděje na to, že ji přežijí,“ měl říct zdroj blízký rodině Bidenů serveru Axios.

První dáma a Rasputin

„Jediná osoba, která na něj má rozhodující vliv, je první dáma,“ řekl anonymní zdroj pro stanici NBC. Prý jen ona dokáže Bidena přesvědčit, aby případně od kandidatury upustil. 

Zatím se rozhodně nezdá, že by se Jill Biden k něčemu takovému chystala. Ihned po debatě během proslovu chválila svého manžela, že během debaty zvládl „odpovědět na všechny otázky“.

Některá pravicová média se proto zaměřila i na roli hlavního poradce první dámy Anthonyho Bernala. Bulvární deník New York Post připomíná, že Bernal má za sebou obvinění ze sexuálního obtěžování a šikany podřízených. Novináři NYP pak dokonce poradce Bidenových přirovnali k Rasputinovi.

Zdrojem těch nejskandálnějších zpráv z Bidenova rodinného okruhu je ale prezidentův syn Hunter Biden. Ten dlouhá léta zápolí s drogovou závislostí a obklopuje ho řada sexuálních skandálů i obvinění z nepotismu a korupce. Před několika týdny byl navíc shledán vinným v případě neoprávněného držení zbraně.

Republikáni v Kongresu věnovali v uplynulých letech mnoho úsilí tomu, aby dokázali, že prezidentův syn těží ze svého slavného jména. A to s plným vědomím svého otce. Hunter Biden i v minulosti často navštěvoval Bílý dům, prezident a jeho tým se ale pokoušel držet odstup od soudních potíží svého syna.

Nicméně jejich světy v žádném případě nejsou plně oddělené. Když měl Hunter Biden problémy s nezaplacenými daněmi, zaplatil je za něj významný demokratický donor.

Nové pobouření teď způsobila aktuální zpráva NBC, že ve dnech po debatě se Hunter Biden účastní porad v Bílém domě. Podle New York Times prezidentův syn patří mezi nejskalnější podporovatele opětovné kandidatury svého otce. Posiluje to pochopitelně přetrvávající dojem, že se Hunter Biden snaží těžit z postavení Bidena staršího.

V neposlední řadě je tu i prezidentova sestra Valerie Biden Owens. Ta v minulosti vedla dlouhá léta několik jeho kampaní. I ona teď dle médií plně podporuje Bidena v tom, aby v letošní kampani pokračoval.

Srovnaní guvernéři

„Tady už nejde o rodinu Joea Bidena ani o jeho pocity. Tady jde o naši zemi. Je to průser, který se musí řešit,“ řekl nicméně další nejmenovaný zdroj blízky Bílému domu serveru Axios.

Mimo Bílý dům většina politiků zůstává ve stavu nervózního vyčkávání. Šéf senátních demokratů Chuck Schumer sice před debatou opatrně projevil určité obavy o Bidenův stav, nyní ale on i jeho protějšek z dolní komory Hakeem Jeffries Bidena podporují.

Čtěte také: Myslíte, že jste spadli z kokosovníku? Kamala Harris se může odrazit ode dna

Stejně tak šedá eminence demokratické strany, exprezident Barack Obama, ihned po debatě minimalizoval škody, které mohl Bidenův výkon napáchat. „Špatné debatní večery se občas stanou. Věřte mi, sám to znám,“ tweetoval Obama.

Panika se šířila především mezi demokratickými guvernéry. Mnozí z nich si stěžovali, že se jim ve dnech po debatě nikdo z Bílého domu ani neozval, aby je ujistil, že pracují na nápravě.

To měl poté napravit Biden po boku viceprezidentky Kamaly Harris, která je přitom nejlogičtější možnou náhradnicí Bidena na kandidátce. Po schůzce guvernéři vesměs vyjadřovali Bidenovi obezřetnou podporu.

Po ujištění guvernérů je pro Bidena dalším cílem přesvědčit o své způsobilosti i média. Prezident je dlouhodobě kritizován za to, že se vyhýbá rozhovorům a tiskovým konferencím a spoléhá se nejčastěji na krátké připravené proslovy. Změnit by to měl rozhovor pro stanici ABC, který má být vysílaný v pátek večer.

Bílý dům zjevně doufá, že toto vystoupení nepříznivou mediální situaci utne. Podobné naděje ale prezident a jeho okolí vkládali i do debaty, která nynější bouři spustila.

Matěj Schneider

Více článků od autora

Témata: Washington, Donald Trump, Joe Biden, USA