Voxpot

Analýza Chorvatsko

Radikální palba. Chorvatská hvězda Thompson probouzí tamní ultrapravici

Do chorvatského veřejného prostoru se vrací ustašovská symbolika. Hesla brutálního režimu použili maskovaní muži při nedávných protisrbských incidentech a zaznívají i na koncertech oblíbeného zpěváka Thompsona.

Simone Radačičová

Chorvatský zpěvák Thompson

Chorvatský zpěvák Thompson | Foto: Shutterstock

Jen pár desítek minut před slavnostním zahájením Dnů srbské kultury v přímořském Splitu se z blízkého parkoviště přiřítila skupina asi padesáti mužů v černém. 

S hlavami schovanými pod kapucemi vtrhli do prostor, kde finišovaly přípravy na vystoupení folklorní skupiny ze srbského Nového Sadu. 

Za výkřiků „Za dom spremni“, tedy „Pro vlast připraveni“, zkusili vystupující vyhnat. Slogan krvavého ustašovského režimu se v minulosti používal podobně jako nacistický Sieg Heil. 

„Řekli, že akci ruší a nedovolí její průběh,“ vypověděl jeden ze svědků. Jak popsala chorvatská média, jednalo se o členy Torcidy, fanklubu splitského fotbalového klubu Hajduk. 

Zahalení muži měli tvrdit, že v měsíci, kdy si Chorvatsko připomíná pád výročí pádu Vukovaru z roku 1991 „není na podobné vystoupení místo“. 

„Byla to velmi nepříjemná situace, nechtěli jsme se pouštět do nějakých sporů nebo konfliktů, jednoduše jsme odešli,“ popsal další vývoj člen srbských folkloristů.

Vystoupení skutečně neproběhlo.

Nejde o jediný incident, kdy se Srbové nebo srbská menšina v Chorvatsku dostali do tísně.

Jen pár dní po událostech ve Splitu se stovka mužů v černém, často se zahalenými tvářemi, sešla před Srbským kulturním centrem v Záhřebu, kde zaznělo opět heslo Za dom spremni.

Muži plivali na novinářstvo, které se snažilo situaci natáčet. Policii se je podařilo rozehnat. 

V Rijece skupina maskovaných lidí s tyčemi ohrozila účastníky zápasů karate ze Srbska. Organizátorům, kteří rychle zavolali policii, se ale podařilo čemukoliv předejít. 

Během listopadových konfrontací nebyl nikdo zraněn. Zůstává po nich ale hořká pachuť a někteří členové srbské menšiny v zemi neskrývají obavy.

Co zmíněné incidenty vypovídají o současném Chorvatsku?

„Všichni jsme antifašisti“

Listopadové střety vyvolaly v chorvatské společnosti obrovskou odezvu. V několika městech včetně Puly, Rijeky nebo Zadau desítky tisíc lidí vyjádřily svůj nesouhlas s krajní pravicí. 

Během demonstrací pojmenovaných „Společně proti fašismu“ vyzývali úřady, aby razantněji zasáhly proti využívání symbolů spojených s ustašovci.

„Nesouhlasíme s myšlenkou vlastenectví, která čerpá z nejtemnější kapitoly našich dějin,“ napsali pořadatelé do protestní deklarace.

Zatímco lidé skandovali hesla jako „Všichni jsme antifašisti“, poblíž se sešly skupiny mladých mužů v černé na protidemonstracích v Rijece nebo Zadaru. Protestující častovali urážkami a házeli po nich petardy.

„Odehrálo se několik protisrbských incidentů, které neskončily fyzickým násilím, ale hrozily, že na násilí dojde,“ popisuje Voxpotu ze Záhřebu dění chorvatský historik Hrvoje Klasić.

„V posledních letech se přitom situace uklidnila. V létě, kdy pracuje na třicet tisíc Srbů v cestovním ruchu jako číšníci, kuchaři nebo různě po hotelech, k žádnému incidentu nedošlo.“

Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.

Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.

Více k tématu Chorvatsko