Politika

04. 03. 2024, 06:04

DeSantis si vybudoval „soukromou armádu“. Teď ji poslal do Texasu k hranici s Mexikem

Matěj Schneider

Ron DeSantis. Foto: Andrew Cline / Shutterstock

Floridský guvernér Ron DeSantis nedávno ukončil svou nešťastnou prezidentskou kampaň. Místo toho má teď čas míchat se do bojů o imigrační politiku. Slouží mu k tomu jednotka, kterou jeho kritici označují za „soukromou armádu“.

Ve Spojených státech to vře – rozbuškou mnohdy v uplynulých letech byly incidenty týkající se jižní hranice s Mexikem. Nejčastěji se dostávají do křížku guvernéři jednotlivých států s federální vládou. 

Dle mnoha z nich, především republikánů, současná administrativa Joea Bidena totiž ve věci zabezpečení hranice selhává. I proto je nyní v procesu odvolání ministra vnitřní bezpečnosti Alejandra Mayorkase, o němž rozhodují zákonodárci v Kongresu.

Vyhrocené střety však nenastávají jenom ve Washingtonu, ale přímo v jednotlivých státech. Vzhledem ke své poloze je na vině často Texas. V tuto chvíli například probíhá soudní tahanice mezi texaskými a federálními úřady. Texaská pohraniční stráž totiž začala v údolí Rio Grande rozmisťovat žiletkový drát a ozubené bóje, které mají zabránit imigraci. 

Soud seznal, že hraniční politiku má primárně v gesci federální, nikoli státní vláda, a povolil tak federálním úřadům takto krutá zařízení odstraňovat. Nicméně nezakázal texaským úřadům rozmisťovat nová. V posledních týdnech tu tak probíhá podivná hra kočky s myší.

 

Texaský guvernér Greg Abbott také vymyslel nový trik, jak v otázce migrace vytvořit tlak na své demokratické kolegy. V uplynulých letech začal převážet imigranty ze svého území do demokratických měst a států.

Dle logiky „okuste sami plody své vlastní politiky“ tak dostává demokratické starosty, guvernéry, ale i federální politiky, například viceprezidentku Kamalu Harris, do prekérní situace. A žádnému z nich se ji zatím nepodařilo úspěšně vyřešit. I když na druhou stranu sklízí Abbott  kritiku za to, že dělá z lidských bytostí politické pěšáky ve své cynické hře. 

Čtěte také: Věčný návrat pohraniční zdi: Trump slibuje dostavět, co už dostavěl. Biden tiše přijal jeho vizi

Co se provokativního převážení migrantů týče, není Abbott sám. Floridský guvernér Ron DeSantis přišel předloni s podobným plánem. Migranty naložil do letadel a nechal je převézt na ostrov Martha's Vineyard v Massachusetts, který je známý tím, že tu tráví léta demokratická smetánka. Ani tím ale politický cirkus okolo jižní hranice zdaleka nekončí.

Soukromá armáda?

V uplynulém roce zaměstnávala DeSantise jeho prezidentská kampaň. Tu po sérii nezdarů před několika týdny vzdal a čile se vrátil ke své práci guvernéra a k jednomu ze svých plánů, který relativně v tichosti budoval v několika posledních letech: zbudování vlastní milice, která se bude zodpovídat přímo jemu.

Spojené státy mají poměrně košatý systém ozbrojených složek. Kromě regulérní profesionální armády má v každém státě pobočky takzvaná Národní garda. O kontrolu nad ní se dělí státní a federální moc. V běžném stavu ji má na povel guvernér příslušného státu, federální vláda ji ale může převzít.

DeSantisův krok ale umocňuje už tak silné napětí v zemi, ve které se v uplynulých letech stává politické násilí běžnějším a běžnějším.

Kromě toho má ještě většina států vlastní zákony umožňující vytvoření ekvivalentních „státních gard“, které se zodpovídají jen guvernérovi, a nikoli federálním úředníkům. Necelá polovina států americké federace pak má skutečnou aktivní státní gardu.

Současná podoba většiny státních gard sahá až do druhé světové války, kdy Kongres umožnil státům nahradit federální Národní gardy. Ty byly inkorporovány do regulérní armády v rámci válečného tažení. Floridská státní garda ale po válce upadla na 75 let v zapomnění. Teprve v roce 2022 ji DeSantis nechal obnovit a reaktivovat – teď se s ní chce zapojit do bitvy o jižní hranici.

Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.

Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.

Matěj Schneider

Více článků od autora