• Analýzy
  • Video
  • 3. října 2023

Explained | Zastaví Čínu křemíkový štít?

Úvodní koláž: Josefína Knollová / Voxpot /
Úvodní koláž: Josefína Knollová / Voxpot /
Autor
Vojtěch Boháč
Poté, co Čína ovládla Hongkong, se v příštích letech očekává její další krok, tentokrát směrem na Tchaj-wan. Nadějí fakticky nezávislého ostrova je, že dodává do světa většinu polovodičových čipů. Půjde mu díky tomu svět na pomoc?

Čipy jsou dnes prakticky ve všem. Můžete si díky nim zvolit konkrétní program v pračce, zařídí, že vám kávovar udělá přesně to kafe, na které máte zrovna chuť nebo že termostat vytopí byt na teplotu, kterou chcete. Bez čipů by v dnešním světě nefungovalo prakticky nic.

Poměrně znepokojivé se pak může zdát, že se více než 60 procent všech čipů světa vyrábí na jednom jediném ostrově. Ještě znepokojivější pak je, že se na něm vyrábí víc než 90 procent těch nejpokročilejších. A fakt, že je ten ostrov jen 150 kilometrů od břehů Číny, jejíž lídr Si Ťin-pching říká, že jej v následujících letech připojí ke své zemi, ať už po dobrém nebo po zlém, ten už je vyloženě děsivý. Ochrání tento poměrně malý ostrov před podstatně větším a stále agresivnějším sousedem to, že by bez něj mohla padnout globální ekonomika? Na to se zaměřujeme v dalším díle Voxpot explainu.

Zjistit více
Posuňte s námi Voxpot na novou úroveň
a získejte neodolatelné odměny
Zjistit více
Posuňte s námi Voxpot na novou úroveň
a získejte neodolatelné odměny
Přihlášení
Přihlášení