24. 08. 2023, 06:55

Kde byl a co vlastně dělal Prigožin v době mezi pokusem o puč a smrtí?

Meduza

Spolehlivých informací o pohybu, činnosti a plánech Jevgenije Prigožina po nedotaženém puči na konci června je velmi málo. Ruskojazyčný server Meduza shromáždil vše, o čem se o nich zatím ví.

V Tverské oblasti se ve středu 23. srpna ve večerních hodinách zřítilo soukromé letadlo Jevgenije Prigožina. Podnikatel byl podle ruského státního leteckého operátora Rosaviatsia na seznamu cestujících, nicméně zda byl na palubě, nebylo v době zveřejnění tohoto textu definitivně potvrzeno. Pojmenovány nebyly ani příčiny havárie letadla.

Letadlo se zřítilo přesně dva měsíce po Prigožinově vzpouře. Dne 24. června oznámil, že se jednotky jeho soukromé armády Wagner vydávají na „pochod spravedlnosti“ do Moskvy. Vzbouřenci ušli několik set kilometrů, aniž by se setkali s jakýmkoli závažným odporem. Pak ale Prigožin oznámil, že „pochod“ skončil. O zastavení wagnerovců bylo údajně rozhodnuto po jeho jednání s Alexandrem Lukašenkem. Měli se dohodnout, že žoldnéři, kteří se rozhodli zůstat v řadách wagnerovců, odejdou do Běloruska, zatímco ostatní mohou buď ukončit vojenskou službu, nebo podepsat smlouvu s ruským ministerstvem obrany.

Čtěte také: „Obsluhoval jsem vládce Kremlu.“ Cesta nadwagnerovce Prigožina od hromad párků k hromadám mrtvol

Po vzpouře Prigožin na nějakou dobu zmizel z veřejného prostoru. Nejprve se objevily nepotvrzené zprávy, že byl viděn v Petrohradě. Údaje z aplikací pro sledování letů ukázaly, že letadla spojená s Prigožinem letěla do Běloruska, ale zda byl zakladatel wagnerovců na palubě, nebylo známo.

Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.

Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.