Konflikty

03. 04. 2022, 16:45

Kolik ruských vojáků přijde, tolika pohnojíme naši zemi, říkají obránci Kyjeva

Vojtěch Boháč, Martin Trabalík, Majda Slámová

Prvotní ruský cíl obsadit Kyjev během pár dní naprosto selhal. Po více než měsíci bojů se invazní armádě nepodařilo dosáhnout prakticky žádných úspěchů a začíná se z okolí hlavního města stahovat. Dělá to proto, že uznala svůj neúspěch, nebo jde o přeskupení pro další útok?

Ruský plán byl dohnat Kyjev ke kapitulaci během pár dní za pomoci výsadkářů. Ti měli obsadit klíčová místa a zajistit více méně bezproblémový průjezd invazních vojsk až do hlavního města –  stejně, jako se to stalo například v roce 1968 v Československu. Armáda i dobrovolníci se zbraní však kladli nečekaný odpor a plán se nepovedl. Ruské velení změnilo strategii a rozhodlo se probít se do hlavního města i přes silný odpor a tisíce mrtvých na obou stranách.

Po měsíci bojů můžeme říct, že se Rusku stále nedaří město dobýt ani za použití těžkého bombardování míst, které invazní armádě stojí v cestě. Otázka, kolik vojenských i civilních obětí je pro Vladimira Putina přípustných na cestě k naplnění svých cílů, stále čeká na zodpovězení.

V Kyjevě jsme hned po začátku války strávili dva týdny. Sledovali jsme, jak lidé odjíždí do bezpečí, jiní zůstávají a hloubí zákopy blízko svých domovů nebo trénují se zbraněmi. A ruské rakety dopadají stále blíž. Jak vypadá město připravující se na obléhání? Na to odpovídá naše reportáž z ulic i nejbližšího okolí ukrajinské metropole.

Vojtěch Boháč

Více článků od autora

Martin Trabalík

Více článků od autora

Majda Slámová

Více článků od autora