Rishi Sunak

26. 10. 2022, 17:00

Kostlivci britského premiéra. Kde se vzalo jeho miliardové bohatství?

Mahulena Kopecká, Jolana Humpálová

Velká Británie má nového premiéra, letos již třetího. Rishi Sunak se jím stal poté, co proti němu v soutěži o vedení Konzervativní strany a Ostrovů nenastoupil jiný kandidát. Na někdejšího ministra financí teď čeká náročný úkol: napravit chaos, který ve Spojeném království panuje.

V létě to nevyšlo, nakonec se přece jen dočkal. Dvaačtyřicetiletý konzervativec Rishi Sunak převzal otěže Velké Británie poté, co jeho stranická kolegyně Liz Truss na funkci premiérky rezignovala jen 44 dní po svém nástupu.

Právě proti ní přitom Sunak v létě stál při hlasování o tom, kdo dál povede Konzervativní stranu i zemi – tedy v momentě, kdy po četných skandálech odstoupil z pozice předsedy vlády i strany Boris Johnson.

Zdá se vám to poněkud složité? Přesně taková situace v současné Velké Británii je. Rishi Sunak, mimochodem první britský předseda vlády nebělošského původu, do funkce přichází s cílem chaotické poměry na politickém i ekonomickém poli zklidnit.

Většina jeho politického myšlení pramení z obchodních válek ve Star Wars, řekl o Sunakovi jeden z britských poslanců.

V angličtině se říká „third time’s the charm“, jde o obdobu českého rčení „do třetice všeho dobrého“. Při uvažování o tom, zda se Sunakovi podaří napravit krizi obřích rozměrů, se kterou se Ostrovy potýkají, je ale potřeba vzít v potaz i jeho minulost a kostlivce ve skříni. Málo jich totiž nemá, na což začala britská média upozorňovat – znovu – hned po jeho nástupu do čela vlády.

Přinášíme proto aktualizovaný profil nového britského premiéra. Dozvíte se, kdo vlastně Rishi Sunak je, kde se vzalo jeho nezměrné bohatství. A proč jeho příchod možná není dobrá zpráva pro čím dál větší skupinu Britů, kteří nemají na zaplacení energií ani pravidelného jídla.

Kolem Rishiho Sunaka se objevilo hned několik kauz – utajená zelená karta coby zadní vrátka do USA, nepřiznaný osobní majetek i daňová kauza jeho movité manželky. Z konzervativního oblíbence se na jaře stala figura s pochybným finančním pozadím, místo politického zatracení se ale po pádu vlády Borise Johnsona Sunak oklepal a dosáhl svého. Z Downing Street dohlíží na Spojené království právě on.

„Když jsem vyrůstal, nikdy jsem si nemyslel, že budu dělat tuhle práci, hlavně proto, že jsem chtěl být Jedi…“ řekl o sobě nový britský premiér  Rishi Sunak, velký fanoušek Star Wars. Ve škole býval premiantem a spíš než o studentský život se zajímal o politické dění.

Čtěte také: Všichni Britové se do busu nevejdou. Odcházející premiérka Truss krizi ještě prohloubila

Ze Sunaka se nejprve stal jeden z nejbohatších britských poslanců, poté ministr financí a nakonec i předseda vlády. Má rád hezké oblečení a vždy působí perfektně upraveně. Během pár let v politice si stihl vybudovat obraz schopného muže, jehož média popisují jako pohotového a šarmantního. V zimě, kdy už britskou politickou scénou otřásala Partygate, série zakázaných vládních večírků, se o něm mluvilo jako o možném nástupci Borise Johnsona.

Na jaře ale Sunak začal, tedy jako ministr financí, postupně ztrácet svou důvěryhodnost. Do hledáčku médií i veřejnosti se dostalo jeho netransparentní hospodaření se soukromým majetkem i podivný daňový status jeho bohaté manželky. Navíc nakonec dostal společně s Johnsonem pokutu za večírky pořádané v Downing Street během epidemie, nemluvě o ekonomické krizi, k jejímuž řešení řešením Sunakova ministerská politika také nepomáhala.

Drahé školy, investiční fondy a indická dědička

Kdybychom si měli vybrat jeden motiv, skrze který sledovat život britského předsedy vlády, pak by šlo jednoznačně o peníze. Sunakův život opsal křivku směřující od elitních soukromých škol přes Oxford a investiční fondy v londýnském City až do Downing Street.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Rishi Sunak (@rishisunakmp)

Jeho rodiče Yashvir a Usha Sunak jsou sice indicko-pákistánského původu, narodili se však ve východní Africe. V 60. letech se odtud přestěhovali do anglického Southamptonu. Otec byl praktickým lékařem a matka vedla lékárnu. Údajně měli oba dva velkou „vášeň pro Británii“. Rishi byl nejstarší ze tří dětí.

Přestože nakonec nedostal stipendium, Rishi studoval na prestižní Winchester College, jedné z nejstarších anglických internátních škol, kterou navštěvovalo i několik jeho předchůdců v rezortu financí. Nestaral se o studentský život, byl silně konzervativní a zajímala ho politika.

Když v roce 1997 vyhrál volby Tony Blair, Sunak napsal naštvaný článek do školního časopisu, v němž si stěžoval na Evropu a mluvil dokonce o tom, aby se Británie oddělila od Evropské unie. „Nová labouristická rétorika je znepokojivě proevropská a do Bruselu jsou posíláni zanícení Proevropané,“ stěžoval si. Jeho politické směřování k toryům bylo jasné od začátku.

Potlest Rishimu Sunakovi po příchodu do Downing Street 10 / Simon Walkler / Number 10

Po nástupu na Oxford, kde začal studovat politiku, filozofii a ekonomii, o něm spolužáci říkali, že jeho přáním bylo stát se konzervativním premiérem. „Myslím, že to ale nikdo nebral moc vážně – byl to spíš vtip,“ vzpomíná Sunakův učitel Michael Rosen. Po promoci v roce 2001 budoucí předseda vlády nezamířil do politiky, ale do Goldman Sachs a dalších investičních firem. Později dokonce založil vlastní firmu Theleme, která je registrovaná v daňovém ráji na Kajmanských ostrovech.

Ve 24 letech dostal Rishi Sunak Fulbrightovo stipendium a pokračoval ve studiích v Kalifornii na Stanfordu. Tady potkal dceru indického miliardáře Narayany Murthyho, zakladatele IT společnost Infosys. Akshata Murty (z anglické transliterace svého příjmení vypustila písmeno „h“, neboť jde o přesnější přepis z rodné kannadštiny, pozn. redakce) podíl v otcově firmě, přičemž hodnota tohoto podílu představuje 430 milionů liber – média připomínají, že je bohatší než britská královna.

O čtyři roky později se vzali. Jejich svatba se konala v indickém Bengalúru, trvala dva dny a objevili se na ní i politici a celebrity této druhé nejlidnatější země světa. Miliardář Murthy si zetě zamiloval natolik, že z něj udělal ředitele svého investičního fondu Catamaran Ventures. Když pak Sunak poprvé kandidoval do Dolní sněmovny, Murthy prý rozdával předvolební letáčky.

Loajalita se vyplácí

Do politiky pronikal Rishi Sunak postupně. Nejdřív pro konzervativce pracoval pár dní v týdnu coby dobrovolník. V květnu 2015 kandidoval za svůj okres Richmond v Yorkshiru a byl zvolen poslancem. „Zatímco mnoho politiků koktá a je pro ně těžké poprvé mluvit ve sněmovně, Sunakovo uvolněné chování bylo zábleskem toho, co mělo v budoucnu přijít,“ napsal list Daily Mail k politikovu vystupování.

„Do téhle země můžete přijít s málem… Moji prarodiče přišli ze severní Indie jen s tím nejnutnějším a o dvě generace později má jejich vnuk privilegium kandidovat do parlamentu,“ zhodnotil svou kariéru nynější britský premiér Sunak.

Odhaduje se, že ministrova manželka Akshata Murty připravila Británii na daních o 20 milionů liber během posledních sedmi let.

Sunak rychle stoupal a dostával se mezi vysoké politiky. Už v červnu 2017 začal pracovat jako asistent na ministerstvu obchodu, o rok později byl náměstkem na ministerstvu pro místní rozvoj. V roce 2019 se přesunul jako hlavní tajemník na ministerstvo financí. Mezi toryi byl dlouho vnímán jako osobnost, kterou čeká velká kariéra.

Pouhé čtyři roky od vstupu do politiky se stal Rishi Sunak ministrem financí v konzervativní vládě Borise Johnsona. Tomu dlouhodobě projevoval loajalitu, což se mu nakonec vyplatilo. Během předvolební kampaně konzervativců dokonce Sunak napsal s dalšími mladými poslanci komentář s titulkem „Toryové jsou v hlubokém nebezpečí. Jen Boris Johnson nás může zachránit“.

Jeden z poslanců na jaře vysvětlil, že politická loajalita je Sunakova silná stránka, a právě ta mu kromě dalšího nejspíš pomohla k dosažení postu ministra v tak rekordně krátké době. Na začátku července ale Sunak ukázal, že i jeho politická věrnost má své hranice – z Johnsonovy vlády kvůli četným skandálům tehdejšího předsedy vlády odstoupil a následně se rozhodl o jeho místo ucházet. A ačkoliv na první pokus křeslo v čele kabinetu nezískal, po rezignaci Liz Truss a absenci protikandidátů v Konzervativní straně nakonec dosáhl svého.

Bohatý ministr, chudá ekonomika

Perfektně upravený Rishi Sunak působí přívětivě, pracovitě a velmi důstojně. Vystupování na veřejnosti má vypilované a sociální sítě mu spravují profesionálové na marketing. Ale mezi řádky lze číst, že finanční zázemí a upravený zevnějšek nestačí k tomu, aby se takový člověk stal i schopným státníkem.

Jeden z poslanců v narážce na Sunakovu zálibu ve vesmíru a videohrách dokonce prohlásil: „Většina jeho politického myšlení pramení z obchodních válek ve Star Wars, kde jde o nezávislost různých království na Impériu. Není to žádný intelektuál…“

Za Sunakovým perfektním vystupováním totiž stojí celá řada nepopulárních politických rozhodnutí, která pro mnoho Britů ve výsledku znamenala propad k hranici chudoby. V říjnu minulého roku například rozhodl jako ministr financí o zvýšení daní – na takové úrovni platebního zatížení byla Británie naposledy v 50. letech.

Na konci března navíc Sunak odmítl zvednout dávky o výši inflace, což znamenalo, že Britové, kteří dostávají finanční pomoc od státu, měli od dubna nižší příjem. Má jít údajně o největší pokles podpory v nezaměstnanosti od roku 1972.

Kritiku si kancléř britské pokladny vysloužil i svým přístupem k pandemii. V létě 2020 se v restauracích a kavárnách objevily nápisy „Eat out to help out“, tedy „Najíst se venku a pomoci“. Šlo o program, který měl dát vydělat podnikům zavřeným během tvrdého lockdownu. Sunak vymyslel, že bude Brity motivovat, aby začali chodit do znovu otevřených restaurací tak, že bude dotovat jejich obědy a večeře. Jenže se ukázalo, že projekt, který stál 850 milionů liber, nakonec přispěl k tomu, že ve Spojeném království začalo růst množství nakažených.

Podle některých poslanců už je Rishi Sunak za svým politickým vrcholem. „Je ohromně talentovaný a každý ho má rád, ale není úplně politicky bystrý,“ uvedl v dubnu jeden z britských konzervativců.

„Mahárádža z Yorkshire Dales“

Další kritika se na Sunakovu hlavu sesypala poté, co zrušil příspěvky, které měly pomáhat nejchudším rodinám zasaženým pandemií. Podle odhadů se kvůli tomu mohlo dostat pod hranici chudoby až 200 tisíc lidí. Chvíli předtím se tehdejší ministr rozhodl postavit si soukromý bazén, posilovnu a tenisový kurt na svém panství.

Sunakovy kauzy dost často souvisejí s jeho bohatstvím, které dává otevřeně na odiv. V roce 2020 se na veřejnosti objevil s „chytrým hrnkem“, vymožeností za 180 liber. Minulý rok na jaře, když oznámil, že snižuje daň na palivo, ho zase vyfotili, jak tankuje auto Kia Rio. Jenže pak se zjistilo, že si vozidlo jen půjčil od pracovníka pumpy, aby se mohl vyfotit. Ve skutečnosti jezdí Range Roverem, BMW nebo Lexusem.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Rishi Sunak (@rishisunakmp)

Letošní Velikonoce Sunakova rodina trávila v luxusním apartmánu v Kalifornii. Vlastní také dům v Kensingtonu, byt v Londýně a panství v Yorkshiru, kde je i jezero. Právě tady každé léto pořádá okázalé večírky. Média ho kvůli majetku nazývala „mahárádžou z Yorkshire Dales“ a bulvár mu začal říkat „Dishi Rishi“ (Dishi je hovorové označení pro přitažlivého Inda z Paňdžábu, pozn. redakce).

O Rishim Sunakovi se , že je bohatý. Není ale zcela jasné, co všechno jeho majetek zahrnuje. Když se stal ministrem financí, musel své jmění uvést v takzvaném Registru finančních zájmů ministrů. Aby se zabránilo střetu zájmů, umístil své investice do slepého svěřeneckého fondu – předal tak kontrolu nad majetkem třetí straně. Tento fond Sunak uvedl ve zmíněném registru, neví se ale, co přesně obsahuje. Novinář Adam Bychawski si všiml také toho, že majetek uvedený v registru je podezřele malý, neboť Sunakovo jmění se odhaduje až na 200 milionů liber.

Britští ministři musejí uvádět i finanční zájmy své blízké rodiny, a to včetně svých tchánů. Tohle se Rishiho Sunaka dotýká právě kvůli zmíněnému miliardářskému otci jeho ženy. Jenže Sunak přiznal jen jednu z firem, které jeho manželka vlastní. Akshata Murty také podíl v Infosys ve výši 690 milionů liber. Tato indická společnost přitom pracuje i na vládních zakázkách v Británii.

Na jaře se také zjistilo, že Sunakova žena takzvaný daňový status bez domicilu, a proto ve Spojeném království nemusí platit daně ze svých velmi vysokých zahraničních příjmů. Odhaduje se, že tím Akshata Murty během posledních sedmi let nejspíš Británii ušetřila na daních kolem 20 milionů liber. Jednala ovšem v souladu se zákonem, protože na ostrovech nemá trvalé bydliště. Jde tedy o legální kličku – což ale u manželky vysoce postaveného člena vlády může představovat etický problém.

Murty nakonec prohlásila, že britské daně ze zahraničních výdělků platit bude – ne proto, že by musela, ale proto, že chce. Svůj status bez domicilu si ale ponechá. Díky tomu by se v budoucnu mohla vyhnout dědické dani. „Je to nepříjemné, zvláště když neudělala nic špatného… Neporušila žádné zákony,“ vyjádřil se ke kauze Sunak.

„Je zcela nevhodné, aby kancléř a jeho manželka využívali možnosti snížení daní způsobem, který není dostupný velké většině britských občanů,“ píší britské demokratické noviny The Observer a upozorňují, že zatímco premiérova žena na daních šetří, pro Brity bude v důsledku Sunakovy politiky zdanění ještě vyšší.

Neveselý paradox britské politiky

Sunak měl také až do minulého roku „zelenou kartu“, která mu zajišťuje otevřenou cestu do USA. Ta mu nepřinesla žádné daňové výhody, jenže žadatelé o ni musejí prohlásit, že mají v úmyslu stát se občany USA, aby jim byla karta udělena, což v případě vysokého politika jiného státu působí přinejmenším podivně.

Průzkum ukázal, že víc než polovina Britů považuje Sunaka za nedůvěryhodného, což je o 30 % více než loni v lednu.

Rishi Sunak vystupuje otevřeně jako bohatý představitel elity, který má k obyčejným Britům na míle daleko. I proto mu všechny jeho finanční prohřešky veřejnost asi jen tak neodpustí. Případ Rishiho Sunaka v kontextu britské politiky ukazuje ještě jeden neveselý paradox: zatímco vláda očekává, že veřejnost bude dodržovat lockdown, v Downing Street probíhají večírky. A po Britech se chce, aby pečlivě platili daně, přičemž zřejmě nevadí, že premiér, respektive někdejší ministr financí a jeho žena si je snaží krátit pomocí  právních kliček, kterých většina ostrovanů využít nemůže.

Průzkum agentury YouGov z druhé polovině dubna ukázal, že víc než polovina Britů považovala Sunaka za nedůvěryhodného, což bylo o 30 procentních bodů více než loni v lednu. Situace a okolnosti se ale po šesti měsících dramaticky proměnily.

Ze Sunaka, ministra financí s kostlivci ve skříni, je premiér Velké Británie. Státu, který se potýká s nebývalou krizí, kterou již zoufale potřebuje – namísto politických skandálů a půtek – začít řešit. Zda to bude právě Sunak, kdo Spojené království z krize vyvede, je otázkou. Nejnovější průzkumy ukazují, že voliči si to příliš nemyslí.

Mahulena Kopecká

Více článků od autora

Jolana Humpálová

Více článků od autora

Témata: Rishi Sunak, Velká Británie