Voxpot

Konflikty

Rusko opět útočí na ukrajinskou energetickou infrastrukturu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj obvinil Rusko, že se na Ukrajině pokouší rozvířit chaos dalšími silnými údery na tamní energetickou infrastrukturu a železniční síť.

Moskva v posledních týdnech eskaluje raketové a dronové útoky proti Ukrajině a cílí přitom na klíčovou civilní infrastrukturu. Podle ukrajinského prezidenta se tím Rusko pokouší vytvořit psychologický nátlak na obyvatelstvo. Podobně ruská armáda postupovala už dříve, zejména pak v zimním období, kdy se bez proudu a tepla opakovaně ocitaly miliony Ukrajinců.

Při útoku v noci na čtvrtek 9. října zemřelo pět lidí. Poškozen byl přístav a energetická soustava v Oděse, bez proudu skončilo na třicet tisíc odběratelů.

Autorka: sim | Foto: Shutterstock

Svět právě teď

Aktualizováno

  1. Bangladéš

    Po rozhodnutí Trumpovy administrativy rozebrat USAID se život rohingských dětí v bangladéšských táborech výrazně zhoršil.

  2. USA

    Kauza Jeffreyho Epsteina dostala v nově zveřejněných materiálech i českou stopu: mezi zhruba sedmdesáti fotografiemi, které zveřejnili Demokraté z kongresového kontrolního výboru, jsou také anonymizované snímky ženských pasů a dokladů včetně těch českých.

  3. Evropský parlament

    Evropský parlament ve Štrasburku podpořil vznik unijního fondu, který má zlepšit přístup k interrupcím pro ženy v Evropské unii – zejména pro ty, které je nemohou podstoupit ve své zemi a cestují za péčí jinam. Týká se to hlavně žen z Polska a Malty.

  4. Súdán

    Stopy z války v Súdánu vedou až do severního Londýna, kde byla v Tottenhamu registrovaná firma Zeuz Global. Tu vyšetřování spojuje s náborem kolumbijských žoldnéřů pro jednotky Rapid Support Forces (RSF), obviňované z válečných zločinů a genocidy.

  5. Ukrajina

    Ukrajina navyšuje vlastní výrobu zbraní včetně nové střely s plochou dráhou letu Flamingo, aby posílila schopnost útočit hluboko v ruském týlu.

  6. Velká Británie

    Britský premiér Keir Starmer vyzval ruského oligarchu Romana Abramoviče, aby „okamžitě zaplatil“ 2,5 miliardy liber (cca 69,4 miliardy korun) z prodeje fotbalového klubu Chelsea obětem války na Ukrajině.

  7. Čína

    Čína od 1. ledna zavede na kondomy a další antikoncepci třináctiprocentní DPH.

  8. Maroko

    Marocké úřady čelí kritice kvůli svévolnému zadržování a násilí na mladých demonstrantech. Lidskoprávní organizace viní policii ze zatýkání tisíců lidí, kteří byli biti či zůstali hodiny bez jídla a vody. Další mluví o obtěžování žen a urážkách.

  9. Itálie

    V italském národním parku Stelvio byla nalezena dinosauří „dálnice“. Skládá se z tisíců stop starých asi 210 milionů let. Otisky jsou v rovnoběžných řadách, některé dosahují až čtyřiceticentimetrové dálky a často lze rozeznat i prsty a drápy.

  10. Indie

    OpenAI, Google a Perplexity si vybraly Indii jako hřiště pro rychlé šíření umělé inteligence a na cenově citlivý trh vyrukovaly s prémiem zdarma. Země nabízí obří digitální publikum se zhruba 730 miliony smartphonů a velmi levnými mobilními daty.

Zkuste to bez reklamy a s dalšími výhodami Voxpot Klubu.

Voxpot Klub Registrovat se