Na místě moskevského muzea gulagu otevřelo muzeum o nacistických zločinech
Na místě bývalého moskevského Muzea historie gulagu – donedávna posledního velkého nezávislého památníku obětí Stalina, otevřelo 22. června nové „Muzeum paměti“.
Ruská agentura TASS ho označila za první vědecké, vzdělávací a veřejné centrum dokumentující zločiny fašismu proti civilistům za druhé světové války.
Sídlí v budově v Prvním Samoteččném pruhu, kde do podzimu 2024 fungovalo právě Muzeum historie gulagu.
Otevření se zúčastnili vládní představitelé a bylo načasováno na 85. výročí německého útoku na Sovětský svaz.
Sergej Novikov z prezidentské administrativy, pověřený cenzurou v oblasti umění, prohlásil, že muzeum poskytne mladým „přesně tu očkovací látku proti neonacismu, kterou potřebují, protože paralely s dneškem jsou zřejmé“.
Ruské úřady stále častěji používají ve vztahu k nacistické invazí pojem „genocida sovětského lidu“, ačkoli takový právní pojem za sovětské éry neexistoval.
Od roku 2020 ho prosazuje šéf vyšetřovacího výboru Alexandr Bastrykin. Mezitím ruské soudy už za genocidu uznaly obléhání Leningradu.
V roce 2025 Rusko přijalo zákon o „uchování památky obětí genocidy sovětského lidu“ a v roce 2026 zavedlo trestní postih za její popírání (až tři roky vězení) či ospravedlňování (až pět let).
Autorka: Anna Košler
Čtěte také: Ruský ples příšer: Kdo Kremlu zbyl?