Česko

08. 12. 2022, 17:07

Nevím, co bych byl schopný strpět pro pravdu. Bylo by lepší, kdybychom za ni tolik bojovat nemuseli, říká Marek Hilšer

Vojtěch Boháč, Filip Štoček, Martin Trabalík

Z prezidenta se nesmí stát papaláš, který se bude dívat na lidi svrchu a myslet si, že on jediný má pravdu. Když vám z ničeho nic začnou všichni otevírat dveře, brát kabát a začnete jezdit v limuzíně, tak z toho můžete snadno zblbnout, říká v prezidentské debatě Voxpotu senátor Marek Hilšer. Bavili jsme se i o hranicích evropské solidarity s uprchlíky, řešení klimatické změny nebo mocensko-ekonomickém bloku ovlivňujícím českou politiku.

Do budoucna budeme mít co do činění s velkou Čínou, která je totalitním státem s ambicemi ovládat svět. Jestli tomu nebudeme chtít podlehnout, budeme se muset bránit, říká Marek Hilšer k tomu, co očekávat na mezinárodní scéně během nadcházejících let. Ve vztahu se Spojenými státy by se podle něj měla Evropa postavit na nohy, protože boj s Ruskem a Čínou v budoucnu USA nezvládnou samy.

“Když jsem žil v Africe, Číně nebo Indii, tak jsem si uvědomil, že euroatlantická civilizace je ostrůvkem pozitivní deviace v tom, jak se lidem žije, jaké mají jistoty nebo hodnoty. Nechtěl bych žít v nějakém africkém státě, kde se může každou chvíli stát, že mě někdo poseká mačetou.

Ohledně role prezidenta chce navázat na Masaryka a Havla a tvořit zemi, která bude silná ne ve zbraních, ale slovem. “Když budeme originální v myšlenkách, které předkládáme a budeme správně pojmenovávat pravdu a lež, tak můžeme být inspirativní i pro ostatní,” myslí si Hilšer o pozici Česka na mezinárodní scéně.

Zároveň je podle něj třeba jednoznačně říct, že Evropa nemůže zachránit celý svět. “Musíme se migraci bránit, není možné, aby sem přišel milion lidí najednou. Musíme se proto snažit řešit i klimatickou krizi, která migraci vyvolává, je to v našem zájmu,” říká kandidát pro Voxpot.

Jak se dívá na Islám, rozdíl mezi uprchlíky z Ukrajiny a Blízkého východu nebo jak by si jako prezident zajistil, aby nezblbl z pocitu moci? To se dozvíte v prezidentském rozhovoru.

Vojtěch Boháč

Více článků od autora

Filip Štoček

Více článků od autora

Martin Trabalík

Více článků od autora

Témata: Česko, Podcast, Volby