Politika

14. 11. 2023, 05:02

Nigerijská „facka“, zbraně i nosorožci. Jak premiér Fiala vracel Česko do Afriky

Filip Brychta

Premiér Fiala cestoval v doprovodu zbrojařů po Africe. Jenže zahraniční politika jeho vlády mu nejspíš zavřela dveře do nejpřínosnější destinace. Podle něj odmítla Nigérie návštěvu kvůli času a odborníky, kteří tvrdí opak, obviňuje z neznalosti. Jaký je celkový obrázek Fialovy cesty?

Zatímco se Česko bavilo nad videem premiéra Petra Fialy (ODS), v němž porovnává ceny chleba, másla a Nutelly, byl on sám od posměšných reakcí daleko. Vládní letecký speciál totiž tou dobou přistál v keňském Nairobi.

A i jeho návštěva tam byla zejména o obchodu. V bavorském Waldsassenu jsme premiéra v samotné akci – při kupování kečupu – neviděli, v Nairobi už ale zahajoval česko-keňské obchodní fórum před objektivy kamer a fotoaparátů. Stejně jako v dalších třech afrických zemích: Etiopii, Ghaně a Pobřeží slonoviny.

Pochopitelně se tam neprobírala cena koly jako ve virálním hitu českého internetu. Prim hrály zbraně. Ty nechyběly v nabídce pro žádný ze zmíněných států. A jelikož v Africe je po nich značná poptávka, slavily české zbrojní firmy úspěch.

To ale určitě není všechno, co v Africe stihl Fiala pro lepší obraz České republiky udělat. Navštěvoval také muzea. V Národním muzeu v Nairobi si prohlédl nosorožce, slony, žirafy a další vycpaná zvířata. V Etiopském národním muzeu, jak sám uváděl na síti X, viděl „mnoho unikátních exponátů z pradávných dob“.

Největší senzaci nezpůsobilo ani uctění památky kontroverzního ghanského prezidenta Kwameho Nkrumaha. Bylo to zrušení státní návštěvy v Nigérii. Představitelé nejlidnatější země Afriky na poslední chvíli oznámili, že nedokážou zajistit odpovídající přijetí a program.

Předseda vlády sleduje etiopské letectvo / Zdroj: Vláda ČR

V diplomatických kruzích způsobil tento zádrhel přinejmenším zdvižené obočí a začaly se objevovat nejrůznější teorie o skutečných důvodech selhání návštěvy. „Nigérie přitom měla být třešničkou na dortu premiérovy cesty,“ poznamenává pro Voxpot afrikanista Jakub Zbýtovský z Univerzity Hradec Králové.

Proč tedy došlo ke zrušení cesty do Nigérie a proč byla zrovna tato země tolik důležitá? A jakou roli v tom hraje česká ministryně obrany zahalená do izraelské vlajky?

Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.

Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.

Témata: Politika