Podcast

PULS | Barvit duhu našedo. Putin nemá co nabídnout, míří proto na queer lidi

Nejvyšší soud v Rusku zakázal „mezinárodní LGBT hnutí“, které označil za extremistické. Co to znamená v praxi, není úplně jasné – jisté ovšem je, že země, kde queer lidé už tak čelili represím, posunula jejich útlak na další úroveň. Jak vypadá život LGBTQ+ lidí v Rusku? A co je to antigenderová ideologie?

Poslechněte si podcast a nezapomeňte zakliknout odběr v podcastových aplikacích.

„Jde o to, jak vágně a nejasně jsou naše zákony napsané, což má rozsévat nejistotu a strach. Aby se lidi ptali sami sebe – můžu udělat tohle, můžu udělat támhleto? Je v pořádku, když dám pusu na rozloučenou kamarádovi ve stanici metra?“ říká v Pulsu ruský queer aktivista Leo. „Nejde jen o cenzuru ze strany vlády, tahle situace vede k autocenzuře,“ vysvětluje. 

Rusko čekají v březnu prezidentské volby. A podle Lea jsou výpady proti LGBTQ+ lidem začátkem volební kampaně Vladimira Putina.

Poslechněte si také: PULS | Z Ukrajiny: „Přijdou pro tebe vojáci a za 3 dny jedeš na frontu. Dost lidí umírá“

„Nemá žádné pozitivní zprávy, na kterých by svůj volební program postavil – nemůže lidem říkat o vítězstvích na Ukrajině, nemá, co by mohl prodávat. Ceny v obchodech stoupají, hodnota dolaru a eura jde nahoru, lidi tahle válka unavuje. Myslím si proto, že se voličům bude snažit prodat smyšlené koncepty jako jsou tradiční rodiny, hodnoty a další takové věci,“ shrnuje Leo v Pulsu. 

Podle politoložky Evy Svatoňové z projektu Olipol na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy se antigenderové teze začaly v Rusku objevovat už v devadesátých letech. „Šlo o jakousi spolupráci ruských sociologů s těmi americkými, která se propojila i s ruskou pravoslavnou církví. A v třetím prezidentském období Vladimira Putina se z antigenderové ideologie stal nový nástroj, jak oslovit konzervativní obyvatele Ruska a vytvořit si nové narativy, co se geopolitických záležitostí týče,“ popisuje Svatoňová v podcastu.

Jsou „tradiční hodnoty“ všude stejné? Proč jsou v Rusku i jinde po světě nejvíc na mušce trans osoby? Kopírují konzervativní postoje nálady ve společnosti? A proč se lidská práva politizují? Pusťte si novou epizodu buď na webu, nebo ve Spotify či Apple Podcasts.

Témata: LGBTQ, Puls