Podcast

PULS | Čeho se bojí Vladimir Putin? Teroristů a stáří

Ruský lídr Vladimir Putin vyhrál další prezidentské volby – tentokrát s neuvěřitelným ziskem 88, 48 % hlasů. V hlasování, které kritické hlasy označují za karikaturu svobodných voleb, si tak zajistil už šestý prezidentský mandát. O tom, jakým lídrem je Vladimir Putin v roce 2024, mluví v Pulsu šéfredaktor Voxpotu Vojtěch Boháč.

„Řekl bych, že už ty samotné volby byly přelomové. Jejich výsledek nám ukazuje, že se jim těžko věří. Ale o to teď už vlastně nejde –  Putin tím jasně říká, že si to může dovolit. A to i krátce po zabití Alexeje Navalného. Ruský lídr teď nastupuje jako takový nový mocnář, který si může dělat, co chce, “ říká v podcastu Vojtěch Boháč.

Poslechněte si také: PULS | Cynik Fico a jeho Slovensko: Budeme pořád „bratia“?

Za posledních šest let bylo podle ruského nezávislého média Proekt v Rusku z různých politických důvodů odsouzeno přes 115 tisíc lidí. To je víc než za kterékoliv jiné šestileté období, kdy byli u moci Nikita Chruščov nebo Leonid Brežněv. Současný prezident tak v současnosti – poté, co se zbavil Navalného – nemá v Ruské federaci výraznější odpůrce.

„Oni žijí v zahraničí, v Rusku to ale funguje tak, že pokud na delší čas zemi opustíte, nepředstavujete moc velké nebezpečí,“ krčí rameny novinář. „Navalnyj si tohle uvědomoval – kdo chce být schopný politik, musí být na místě. Rusko je extrémně specifická země, a když si o ní jen čtete, nemůžete ji pořádně chápat,“ vysvětluje.

Zažívá Rusko novou éru stalinismu? Komu Putin důvěřuje? A je opravdu jediný, kdo zvládne vést největší zemi světa? Pusťte si novou epizodu buď na webu, nebo ve Spotify či Apple Podcasts.

Témata: Puls, Rusko, Ukrajina, Vladimir Putin