Podcast

PULS | Cynik Fico a jeho Slovensko: Budeme pořád „bratia“?

Slovensko si před půl rokem zvolilo staré známé – Roberta Fica a stranu Smer. Ficova vládní koalice nelenila a představila kontroverzní změny: od zrušení speciální prokuratury přes odklon k Rusku až po snahu o ovládnutí veřejnoprávních médií. Zemi teď navíc čekají prezidentské volby. O tom všem v Pulsu mluví vydavatel serveru Euractiv.sk Radovan Geist.

V sobotu Slovensko čeká první kolo prezidentských voleb. Kandidátů je sice více, hlasování má ale už dvě hlavní tváře: lídra vládního Hlasu Petra Pellegriniho a bývalého ministra zahraničí Ivana Korčoka. A právě první zmiňovaný podle průzkumů míří do bratislavského Prezidentského paláce.

„Petr Pellegrini lidem vzkazuje, že skončí s konflikty, nabízí nějakou formu míru a klidu. Vlastně voličům říká, že ‚díky němu se o politiku nebudou muset starat, protože on ví, že je tyto otázky zatěžují‘. Potíž je ale v tom, že současné politické spory on interpretuje jako něco, co je jen ‚důsledkem animozity mezi jednotlivými stranami‘. Ne důsledkem skutečných problémů a různých názorů na to, jak je řešit,“ říká v Pulsu Radovan Geist.

Poslechněte si také: PULS | Desítky tisíc mrtvých na moři jsou výsledkem politiky EU. A bude hůř 

Co by výhra šéfa Hlasu znamenala? Jednoduše: současná vláda by najednou měla v Prezidentském paláci spojence. „Ozývají se hlasy, že by Pellegrini mohl být nezávislým prezidentem nebo si chtěl vybudovat vlastní politickou budoucnost. Zatím se ale nezdá, že by se něco takového skutečně stát mělo – i přes nějakou rétoriku bude spíše Ficovým spojencem. A to se premiérovi hodí hned z několika důvodů,“ nadhazuje v podcastu Geist. A dodává, že mezi Ficem a Pellegrinim rozhodně nepanuje žádný přátelský vztah – spíše naopak.

Proč by nás mělo zajímat, kdo bude příštím slovenským prezidentem? Jaké jsou momentálně vztahy Česka a Slovenska? Má Ficova vláda nějaké hodnoty? A jakou pozici momentálně Slovensko zastává uvnitř Evropy? Pusťte si novou epizodu buď na webu, nebo ve Spotify či Apple Podcasts.

Témata: Puls, Robert Fico, Slovensko