miny

31. 08. 2023, 04:02

Podminovaná země. Nejzákeřnějšího pozůstatku okupace se bude Ukrajina zbavovat léta

Karel Dolejší

Mediální tváří odstraňování min se na Ukrajině stal Jack Russel teriér Patron. Kvůli množství „dárečků“ zanechaných ruskými okupanty má zaručenu nebezpečnou práci na léta dopředu. Půjde o mnohem delší seriál než ten, který byl na jeho počest natočen.

Patron i jeho dvounozí kolegové měli donedávna co do činění zejména s improvizovanými minovými poli a nástrahami v oblastech, kde okupanti pobyli řádově týdny – a pak je museli ve spěchu opustit. Potom tu jsou ale ještě miny tvořící ruský systém polních opevnění před ukrajinskou protiofenzivou, a ty představují o několik řádů horší záležitost.

Ne, že by miny v Kyjevské či Charkovské oblasti problémem nebyly. S tímto válečným dědictvím se však Ukrajina bude vyrovnávat ještě dlouho.

Putinovy dárečky

Jestliže jsou na loni osvobozených územích odhadem desetitisíce ruských min, na okupovaných území jich byly v širokých pásech položeny řádově miliony. Podle ukrajinských statistik na každý metr čtvereční osvobozené půdy připadá až pět kusů munice.

Lidé mají neuvěřitelnou invenci a fantazii, pokud jde o způsoby, jak bližního zmrzačit nebo zabít. Dobře to lze studovat na dějinách použití min.

Ruským cílem je totiž zabránit postupu útočících jednotek směrem k jejich hlavnímu obrannému postavení, takzvané Surovikinově linii. Poškození nebo zničení bojových vozidel a zranění či zabití pěšáků takový postup významně zpomaluje a narušuje, likviduje případný moment překvapení a umožňuje okupantům včas přisunout záložní jednotky.

Minová pole ruští vojáci nejen ostřelují z blízkých zákopů, pomocí dronů jsou navíc zaměřená ruským dělostřelectvem a jsou tak extrémně těžkou překážkou ukrajinského osvobozovacího úsilí. Samozřejmě, že existují různé způsoby, jak se min zbavovat – něco jiného však je odstraňovat smrtící výbušniny v terénu mimo území bojů, než pokoušet se je deaktivovat pod palbou.

Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.

Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.

Karel Dolejší

Více článků od autora

Témata: miny, Rusko, Ukrajina, Válka