• Analýzy
  • Klub
  • 31. srpna 2023

Podminovaná země. Nejzákeřnějšího pozůstatku okupace se bude Ukrajina zbavovat léta

Odstraňování min v kyjevské oblasti. Foto: Vojtěch Boháč/Voxpot /
Odstraňování min v kyjevské oblasti. Foto: Vojtěch Boháč/Voxpot /
Autor
Karel Dolejší
Mediální tváří odstraňování min se na Ukrajině stal Jack Russel teriér Patron. Kvůli množství „dárečků“ zanechaných ruskými okupanty má zaručenu nebezpečnou práci na léta dopředu. Půjde o mnohem delší seriál než ten, který byl na jeho počest natočen.

Patron i jeho dvounozí kolegové měli donedávna co do činění zejména s improvizovanými minovými poli a nástrahami v oblastech, kde okupanti pobyli řádově týdny – a pak je museli ve spěchu opustit. Potom tu jsou ale ještě miny tvořící ruský systém polních opevnění před ukrajinskou protiofenzivou, a ty představují o několik řádů horší záležitost.

Ne, že by miny v Kyjevské či Charkovské oblasti problémem nebyly. S tímto válečným dědictvím se však Ukrajina bude vyrovnávat ještě dlouho.

Putinovy dárečky

Jestliže jsou na loni osvobozených územích odhadem desetitisíce ruských min, na okupovaných území jich byly v širokých pásech položeny řádově miliony. Podle ukrajinských statistik na každý metr čtvereční osvobozené půdy připadá až pět kusů munice.

Lidé mají neuvěřitelnou invenci a fantazii, pokud jde o způsoby, jak bližního zmrzačit nebo zabít. Dobře to lze studovat na dějinách použití min.

Ruským cílem je totiž zabránit postupu útočících jednotek směrem k jejich hlavnímu obrannému postavení, takzvané Surovikinově linii. Poškození nebo zničení bojových vozidel a zranění či zabití pěšáků takový postup významně zpomaluje a narušuje, likviduje případný moment překvapení a umožňuje okupantům včas přisunout záložní jednotky.

Minová pole ruští vojáci nejen ostřelují z blízkých zákopů, pomocí dronů jsou navíc zaměřená ruským dělostřelectvem a jsou tak extrémně těžkou překážkou ukrajinského osvobozovacího úsilí. Samozřejmě, že existují různé způsoby, jak se min zbavovat – něco jiného však je odstraňovat smrtící výbušniny v terénu mimo území bojů, než pokoušet se je deaktivovat pod palbou.

Tento obsah je určený našemu pravidelnému dárcovstvu Voxpot Klubu

Staňte se členy Voxpot Klubu a získejte:

  • exkluzivní obsah
  • zákulisní informace z reportáží
  • plné verze podcastů
  • slevu do e-shopu
  • pozvánky na akce a debaty
  • tištěný magazín Voxpot

Podpořit Voxpot

Jste již členem/členkou? Přihlásit se

Zjistit více
Posuňte s námi Voxpot na novou úroveň
a získejte neodolatelné odměny
Zjistit více
Posuňte s námi Voxpot na novou úroveň
a získejte neodolatelné odměny
Přihlášení
Přihlášení