Queer

02. 06. 2023, 02:47

Požehnání, nebo prokletí? Tiktok balkánské sexuální menšiny zviditelňuje i ohrožuje: „Mnozí lidé se tam poprvé setkají s LGBT”

Mirnes Bakija

S pomocí TikToku na sebe může balkánská LGBT komunita upozornit. Zároveň však musí čelit většímu množství útoků i nenávistných projevů. Tamní úřady přitom výhrůžky a nadávky zřídkakdy trestají, píše Mirnes Bakija pro Balkan Insight. Voxpot článek přeložil do češtiny.

Influencerka Milica Crkvenjakov pochází ze srbského města Novi Sad. Jako mnoho tamních LGBT aktivistek začala používat čínskou sociální síť TikTok, aby oslovila svou komunitu.

Platforma začala fungovat koncem roku 2016 a během následujících měsíců pronikla na mezinárodní trh. Podle portálu Influencer Marketing Hub má od letošního ledna až miliardu aktivních příznivců. Za jednu minutu zhlédnou téměř 170 milionů videí, jeden uživatel na TikToku stráví přes 14 hodin měsíčně.

Milica provozuje kanál Dragadjevojcice, což znamená „Milá dívka“. Zaměřuje se na témata spojená se sexuálními menšinami, ale také na prevenci násilí v partnerských vztazích, feminismus, ženské tělo, sexualitu a podobně.

Když na sebe neupozorníme na sociálních sítích nebo v politice, pozitivní změny nepřijdou.

„Díky aplikaci se většina lidí v regionu poprvé setkává s LGBT komunitou. V tradičních médiích tolik vidět není,“ řekla pro Balkan Insight (BI). Působení ve veřejném prostoru s sebou nese i nevýhody, dodala. Na TikToku čelí nenávistným projevům, verbálním útokům i vyhrožování.

„Příslušníci LGBT komunity se většinou setkávají s nadávkami, ale objevují se i výzvy k izolaci nebo dokonce k vraždě. Závažnější výhrůžky jsem nahlásila na policii, žádnou zpětnou vazbu jsem ale nedostala,“ popsala.

Čtěte také: Queer na Blízkém východě: Scházíme se po setmění, za odhalení identity některé z nás čeká smrt

Zaznamenala, že většinou se k zastrašování a slovním kopancům uchylují anonymní uživatelé.  Zároveň roste počet mladých mužů, kteří se nesnášenlivě vyjadřují i pod svými pravými jmény. Podle TikTokerky to dokazuje, že Srbsko práva homosexuálů a dalších menšin zatím příliš nepodpořilo. Hodil by se především právní rámec, který by zaručoval jejich ochranu.

Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.

Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.

Témata: Queer, TikTok, Balkán, LGBTQ