Nová hedvábná stezka

23. 03. 2020, 17:44

Převýchovné tábory, mizející lidé a plány na světovou dominanci? Natáčeli jsme v Číně.

Voxpot

V čínské provincii Sin-ťiang mizí v lágrech desítky tisíc příslušníků místních etnických menšin. Jde především o Ujgury, Kazachy a Kyrgyzy. Tato západočínská provincie má zásadní postavení v plánech na stavbu Nové hedvábné stezky, masivního hospodářského projektu, o který usiluje současný čínský prezident Si Ťin-pching už od svého nástupu do úřadu v roce 2013.

Nová hedvábná stezka je komplexní finanční a obchodní strategií Číny pro nové tisíciletí. Země tak reaguje na nevyváženou ekonomickou situaci ve světě a zároveň se tak snaží zvýšit globální politický a ekonomický vliv Čínské lidové republiky. Nestabilita a separatizmus v příhraničních regionech jsou čínskou komunistickou stranou považovány za hrozbu ambiciózním plánům na posílení vlastní pozice ve světě. Co spojuje snahu o globální dominanci a koncentrační a převýchovné tábory v příhraničních oblastech? Reportéři Voxpotu se to vydali zjistit. Sledujte naši novou reportáž, sdílejte ji a napište nám, co si o ní myslíte.

Naše tvorba je závislá na našich divácích a divačkách. Buďte v tom s námi a podpořte nezávislou reportážní novinařinu Voxpotu skrze darovací aplikaci přímo zde ???