• Analýzy
  • Klub
  • 11. května 2023

Proces s Hashimem Thaçim, „kosovským Georgem Washingtonem“, napětí na Balkáně příliš nesníží

Bývalý kosovský prezident Hashim Thaçi / Foto: Wikimedia Commons /
Bývalý kosovský prezident Hashim Thaçi / Foto: Wikimedia Commons /
Autor
Janine Natalya Clark
Hashim Thaçi, bývalý prezident Kosova a jeden ze zakládajících členů Kosovské osvobozenecké armády (KLA), bývá popisován jako „jedna z klíčových figur“ nedávné historie země. Jako premiér byl zvolen v lednu roku 2008 a nezávislost Kosova deklaroval o měsíc později. Nyní stojí kvůli obviněním ze spáchání zločinů proti lidskosti před soudem v Haagu. Případ politika přibližuje podrobněji článek na serveru The Conversation. Jeho překlad přináší níže Voxpot.

Joe Biden, v té době americký viceprezident, označil Thaçiho při jeho návštěvě Bílého domu v roce 2010 za „kosovského George Washingtona“. Nyní je květem 2023 a Thaçi spolu s dalšími třemi bývalými vůdci KLA – mezi nimiž je Rexhep Selimi, Kadri Veseli a Jakup Krasniqi – stojí před zvláštním soudem v Haagu. Thaçi se tak stal jedním z nejvýše postavených členů KLA, který je stíhám.

Zločiny proti lidskosti

Specializované kosovské komory a prokuratura byly vytvořeny v roce 2015 na základě mezinárodní dohody ratifikované kosovským shromážděním. Slouží jako společný hybridní nástroj justice s mezinárodními soudci, státními zástupci a zaměstnanci soudu působícími v rámci kosovského práva. Jejich jurisdikcí jsou válečné zločiny, zločiny proti lidskosti a další trestné činy spadající pod kosovské právo za období od 1. ledna 1998 do 31. prosince 2000.

Thaçi a jeho další tři spoluobžalovaní jsou obvinění celkem ze šesti zločinů proti lidskosti – zahrnující pronásledování, mučení a vraždu – a ze čtyř válečných zločinů, včetně nezákonného a svévolného zatýkání a zadržování, krutého zacházení a vraždy.

Čtěte také: Mizerné platy, závislost na západních součástkách a výdělek poslat na válku. Zaměstnanci ruských zbrojních firem promluvili

Podle účinné žaloby byli všichni čtyři součástí společného zločinného spolčení (v angličtině joint criminal enterprise – JCE). Měli „sdílet společný cíl získat a vykonávat kontrolu nad celým Kosovem prostřednictvím nezákonného zastrašování, týrání, násilí a odstraňování osob považovaných za odpůrce“.

Chcete číst dál?

Staňte se členy Voxpot Klubu a získejte:

  • exkluzivní obsah
  • zákulisní informace z reportáží
  • plné verze podcastů
  • slevu do e-shopu
  • pozvánky na akce a debaty
  • tištěný magazín Voxpot

Získat členství

Jste již členem/členkou? Přihlásit se

Přihlášení
Přihlášení
Podpořit Voxpot
Podpořit Voxpot