Politika

27. 02. 2024, 06:03

Raději Skandinávie než Maďarsko. Skoncují Poláci s Visegrádskou čtyřkou?

Eva Čeplová

Polský premiér Donald Tusk a jeho maďarský protějšek Viktor Orbán na evropském summitu v Bruselu. Foto: Flickr

Praha dnes hostí premiéry zemí Visegrádské čtyřky. Polský premiér Donald Tusk v pondělí avizoval, že se po jednání skupiny rozhodne, zda má pokračování V4 vůbec smysl.

Berlín, Paříž, Brusel nebo Kyjev. Tak zní výčet měst, která Donald Tusk coby nový polský premiér stihl navštívit. Praha si na jeho příjezd musela trpělivě počkat, nynější předseda vlády si totiž dával pořádně načas. Nakonec však přece jen česká metropole na jeho seznam přibyde. V úterý se zde sejdou premiéři zemí Visegrádské čtyřky (V4). Chvílemi už to přitom vypadalo beznadějně.

Zatímco Tusk aktivně objížděl západoevropské státy a ve Varšavě vítal skandinávské politiky, střední Evropa zůstávala odstrčená kdesi v pozadí.

Jen pro srovnání: zatímco polská expremiérka Beata Szydło zamířila do Prahy na jednání skupiny V4 v roce 2015 jen 19 dní po svém jmenování, šéfovi současného kabinetu to trvalo dva a půl měsíce.

Nová polská vláda obrátila politický kurz radikálně na Západ a chce se vyšplhat mezi evropskou špičku.

Vřelé objímání či upřímné úsměvy od ucha k uchu však raději neočekávejme. Místo toho spíše chladné pozdravy a rozpačité pohledy. Jen málokteré politiky totiž dělí tak hluboká ideologická propast jako Donalda Tuska od jeho maďarského a slovenského protějšku. Právě Orbán a Fico jsou tím klíčovým důvodem, proč se se summitem V4 tak otálelo. „Ani jsem nečekal, že se v tomto formátu letos sejdou,“ řekl pro Voxpot překvapeně polský novinář Bartosz Wieliński.

Populismus, demontování demokratických institucí, boj proti nezávislým médiím. To vše nápadně spojuje dnešní vlády v Budapešti a Bratislavě a zároveň odrazuje od spolupráce další evropské partnery, zvlášť Varšavu, jež má s pošlapáváním právního státu horkou zkušenost z osmileté éry vlády konzervativního Práva a spravedlnosti (PiS). Korunu pak všemu nasazuje šíření proruského narativu a odmítání pomoci Ukrajině. Víkendový projev Roberta Fica o tom, jak Západ démonizuje Putina, je toho ostatně důkazem.

Osa Paříž–Berlín–Varšava

„Jestliže Polsko od začátku konfliktu naplno podporuje Kyjev v jeho boji za nezávislost, to z Orbánových slov má člověk pocit, že by byl nejradši, kdyby se Ukrajinci Putinovi rovnou vzdali. A teď se k němu ještě přidal Fico,“ vysvětluje Wieliński, proč se Tusk na setkání s lídry Slovenska a Maďarska zrovna nehrnul. Teď to navíc vypadá, že se bude možná jednat o poslední schůzku v tomto složení.

Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.

Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.