kansas

18. 08. 2023, 08:18

Razie na redakci v Kansasu. „Hitlerovské taktiky,“ stěžovala si po zásahu nyní zesnulá majitelka

Matěj Schneider

Americkou veřejnost šokovala razie v malé kansaské redakci. Novinářské spolky hájí kolegy s tím, že svobodu médií chrání ústava, část veřejnosti se nad bizarností celé věci jen podivuje. Za incidentem je maloměstský spor, v němž na ploše několika bloků figuruje rozvod, podezřelý policejní ředitel a opilá soudkyně za volantem.

V pátek 11. srpna vtrhla policie do redakce týdeníku Marion County Record. Prokázala se soudním příkazem, vydaným místní soudkyní Laurou Viar. Kromě redakce provedli policisté zároveň prohlídky v domově spolumajitelky Joan Meyer. Policisté novinářům zabavili počítače, telefony a dokumenty. Redakce se měla provinit „krádeží identity“. 

Pokud byste od policejního sboru ve dvoutisícovém městečku uprostřed Spojených států čekali vřelé sousedské chování, byli byste na omylu. Po vstupu do redakce se policisté prokázali soudním příkazem redaktorce, které vytrhli telefon z ruky a znovu jí tím vykloubil prst, který se jí zrovna hojil. 

Marion je malá osada uprostřed Kansasu, které se přezdívá „město mezi dvěma jezery“. Moc se tu neděje. V roce 2012 se místní obyvatelé zapsali do Guinessovy knihy rekordů tím, že v počtu 1272 lidí opékali marshmallows. Teď se stalo středobodem debat o prvním dodatku americké ústavy. O letošní razii se nejen tady bude mluvit ještě dlouho.

Policie jako Hitler

Policisté to z místního okresního soudu, který jim vydal povolení k prohlídce, neměli daleko. Redakce týdeníku je přímo přes ulici. Drobný osamocený cihlový rohový dům, ve kterém sídlí Marion County Record, vycházející od roku 1869, je zastíněný vysokou šedou věží mohutné budovy soudu postavené v roce 1906. 

Budova soudu v Marionu. Foto: Spacin, wikimedia /CC BY-SA 3.0/

A daleko to neměli ani ke spolumajitelce týdeníku, Joan Meyer, která 70 let bydlela přibližně šest bloků od redakce. Její manžel, válečný veterán Bill Meyer, prošel bitvou v Ardenách a na konci války osvobozoval koncentrační tábory v Bavorsku. Pro Marion County Record pracoval od roku 1948.  

O padesát let později s manželkou redakci odkoupili, aby zůstala v lokálním vlastnictví, když hrozilo, že bude odprodána velké korporaci. Meyer pak v roce 2006 zemřel

„Jsou to hitlerovské taktiky, musíme s tím něco udělat,“ stěžovala si v den razie 98letá Meyer v rozhovoru pro Wichita Eagle. Podle článku přímo v Marion County Record nemohla od razie jíst ani spát. Její syn, Eric Meyer, který redakci týdeníku vede, jí měl utěšovat, že si třeba „ostatní policejní sbory uvědomí, že se nemohou chovat stejným způsobem, aniž by jim hrozily následky“. „Jo, ale toho se nedožiju,“ měla mu odpovědět jeho matka.

Když ji druhý den po poledni Eric vzbudil a nabídl jí něco k jídlu, měla ho odmítnout s tím, že jí není dobře a asi nic nepozře. Uprostřed věty však zemřela. Šéfredaktor Eric Meyer následně řekl médiím, že jak on, tak koroner, jsou přesvědčení, že stres z razie přispěl k její smrti. Kvůli incidentu zvažuje federální žalobu.

Čtěte také: Válka proti drogám nestačí. Republikáni by chtěli vojenskou intervenci v Mexiku

 „Bylo to jako zásah jako od represivní vlády v Egyptě. Nemyslel jsem si, že by se něco takového mohlo stát v Americe,“ řekl pro web Kansas Reflector

Rozlícená restauratérka

Co mělo policii vést k takto razantnímu zásahu? Celá kauza se točí okolo Kari Newell, místní restauratérky, která v Marionu provozuje několik podniků. Ta se do konfliktu s novináři z Marion County Record dostala v uplynulých týdnech hned několikrát. Nejmenovaný zdroj měl redakci upozornit na to, že Newell byl v roce 2008 zadržen řidičský průkaz za jízdu pod vlivem alkoholu. Od té doby měla řídit bez platných dokladů. Podle anonymního zdroje o všem věděla místní policie, která ale měla její neoprávněné řízení i další dopravní přestupky ignorovat. 

Stejný zdroj měl informaci poskytnout také zástupkyni starosty Marionu. Ta měla záležitost zkonzultovat s příslušným zaměstnancem radnice – Newell totiž v souvislosti se svou restaurací žádala město o povolení k prodeji alkoholu. 

Kansaské zákony neumožňují poskytnout povolení k prodeji alkoholu osobě, která v letech před žádostí řídila pod vlivem či porušila jiné zákony regulující požívání alkoholu. Restaurace, kterou Newell na začátku února převzala, zatím funguje díky povolení k prodeji alkoholu udělenému předchozímu majiteli, platnost měla ale jen do konce měsíce. 

Čtěte také: Trump, nebo smrt. Claremont Institute je líhní mladých protrumpovských kádrů

Když 7. srpna hlasovali radní o udělení povolení k prodeji alkoholu, Newell na schůzi vznesla obvinění, že se redakce Marion County Record i zástupkyně starosty k informacím o jejím řidičském průkazu dostali nelegální cestou a také, že je nelegálně šířili. 

Restauratérka měla před místními radními spekulovat, že informace novinářům i zástupkyni starosty poskytnul její manžel, se kterým se rozvádí. Podle ní se takto snaží v rozvodovém řízení pro sebe získat jejich společná auta na základě toho, že ona sama neměla platný řidičský průkaz. Radní odhlasovali udělení povolení k prodeji alkoholu pro Newell poměrem 4 ku 1.

Redakce nechtěla být zatažena do rozvodového sporu Kari Newell, informace ověřila z veřejných zdrojů a poskytla místní policii a šerifovi.

„Z novinářů se stali špinaví politici dnešní doby, překrucují narativ a sledují tím svou vlastní agendu, která je plná zamlžených polopravd,“ měla napsat Newell v den razie na svůj Facebook. „Málokdy se od nich dozvíme fakta, která by nebyla pokroucena zavádějícími náznaky.“ To, že řídila bez platného řidičského průkazu přiznává, ale tvrdí, že teď už má nový.

Marion County Record však o jejím řidičském průkazu před razií vůbec neinformoval a členové redakce tvrdí, že informace jen ověřovali a neměli ani v plánu publikovat. To potvrzuje i bývalý zaměstnanec redakce, David Colburn, který na webu minnesotského týdeníku Timberjay uvádí, že redakce nechtěla být zatažena do rozvodového sporu Kari Newell, informace ověřila z veřejných zdrojů a poskytla místní policii a šerifovi.

„Policie ani nepoděkovala. Místo toho si vyžádali příkaz k prohlídce Marion County Record kvůli krádeži identity a nezákonným počítačovým aktivitám. Kansaské zákony říkají, že krádež identity musí zahrnovat úmysl použít informace k poškození jednotlivce, což v tomto případě zjevně neplatilo,“ píše Colburn. 

První dodatek ústavy?

Podle webu Kansas Reflector marionské úřady razií porušily federální zákony – případné materiály mají dle serveru úřady od médií získávat soudní obsílkou, nikoliv razií. Policejní ředitel Cody se na své oficiální facebookové stránce hájil tím, že jiný postup je možný v případě, kdy policie podezřívá novináře z toho, že byli zapojeni do nelegální činnosti. I Newell ale na schůzi na radnici přiznala, že se k informacím o jejím neplatném řidičském průkazu pravděpodobně dostala blíže neidentifikovaná osoba z okolí jejího manžela. Teprve ta je měla poskytnout redakci a zástupkyni starosty. 

„Podle ustáleného výkladu Prvního dodatku je držení materiálu, který mohl být původním zdrojem získán nezákonně, ale zpravodajská organizace se nepodílela na výchozím trestném činu, ústavně chráněno,“ vysvětluje otevřený dopis neziskové organizace Reporters Committee for Freedom of the Press (RCFP), pod který se podepsala celá řada amerických redakcí se v čele s AP, New York Times a Washington Postem. 

Dle tohoto výkladu by redakce Marion County Record byla v právu i za předpokladu, že anonymní zdroj skutečně porušil zákony a údaje o řidičském průkazu Kari Newell získal tak, že se za ni nelegálně vydával. Americká média pod záštitou RCFP žádají policejního ředitele Codyho, aby veškeré zabavené materiály redakci navrátil. 

Poslouchejte také: Redneck #61: Tragédie v Uvalde, Highland Parku a zapeklitý problém amerických zbraní

Šéfredaktor Marion County Record Eric Meyer pro Kansas Reflector uvedl, že si za svou kariéru nepamatuje jiný případ, kdy by policie provedla razii v nějaké redakci. To potvrzuje i šéfka Kansaské novinářské asociace, podle které nic takového nemá ve státě obdoby.

Novinářský svaz Society of Professional Journalists přislíbil redakci Marion County Review poskytnout 20 tisíc dolarů na soudní výlohy. V tiskové zprávě svaz razii odsoudil jako „bezostyšný zákrok orgánů činných v trestním řízení s cílem zastavit tok informací“.

Marionský prokurátor Joel Ensey dal prozatím pobouřeným redakcím za pravdu. „Po dalším přezkoumání jsem dospěl k závěru, že neexistují důkazy, které by prokázaly dostatečnou právní souvislost mezi údajným trestným činem a prohledávanými místy a zajištěnými věcmi,“ uvedl Ensey. Policie má zabavené materiály redakci navrátit. Celý incident ale jistě bude mít ještě dlouhou dohru.

Problematický ředitel

Celý příběh policejní razie v Marion County Record je ale ještě košatější než by se na první pohled mohlo zdát – postranní úmysly má dost možná drtivá většina jeho aktérů. Na možný střet zájmů policejního ředitele Gideona Codyho upozornila pár dní po razii novinářka Marisa Kabas. Předtím, než se Cody přestěhoval do Marionu, sloužil 24 let u policie v Kansas City. Odešel krátce předtím, než přijal post policejního ředitele v Marionu. Podle Kabas ale odcházel Cody z Kansas City za podivných okolností. 

Oplétačky se zákonem v souvislosti s řízením pod vlivem totiž v minulosti měla i soudkyně Laura Viar, která udělila povolení k prohlídce.

Šéfredaktor Eric Meyer v rozhovoru s Kabas uvedl, že redakce Marion County Record z několika zdrojů slyšela obvinění Codyho „ze sexuálních deliktů a dalších věcí“. Uvedl, že jeho redakce nic z těchto obvinění nepublikovala, protože jejich zdroje odmítly být citovány a informace se jim nepodařilo nezávisle ověřit. 

Kauzou se měla zabývat reportérka Deb Gruver, které policejní ředitel při razii vytrhl telefon z ruky. Meyer také řekl, že má obavy o identitu těchto zdrojů, jelikož by bylo možné ji rozkrýt i z redakčních počítačů, které zabavila marionská policie pod vedením ředitele Codyho.

K podobným závěrům dochází deník Kansas City Star, který popisuje potyčku, při níž měl Cody u policie v Kansas City směřovat „urážlivé a sexistické poznámky“ na svou kolegyni. Následně mu hrozilo snížení hodnosti z kapitána na seržanta. Deník naznačuje, že jeho odchod byl zapříčiněný právě tímto incidentem. 

Opilá soudkyně

A s pozoruhodným zjištěním přišel také deník Witichita Eagle. Oplétačky se zákonem v souvislosti s řízením pod vlivem totiž v minulosti měla i soudkyně Laura Viar, která udělila povolení k prohlídce. Viar byla jmenována soudkyní kansaského 8. okrsku teprve letos 1. ledna. Do té doby předchozích 17 let sloužila jako vrchní prokurátorka v sousedním Morris County. 

Viar měla být v minulosti už dvakrát zadržena pod vlivem alkoholu za volantem – jednou v lednu roku 2012, posléze v srpnu téhož roku. V druhém případě, když opilá sjela z vozovky a nabourala do budovy školy, neměla mít kvůli prvnímu incidentu platný řidičský průkaz. Auto, které tehdejší prokurátorka nabourala, patřilo soudci 8. okrsku Thomasi Ballovi. 

Samotné zadržení kvůli jízdě pod vlivem by Viar nezabraňovalo stát se soudkyní. Problém pro ni ale může představovat, že incidenty nepřiznala jmenovacímu výboru.

Překvapený kongresman

Ani pro restauratérku Kari Newell vše nezačalo až sporem o neplatný řidičský průkaz. Týdeník Marion County Record jí zjevně ležel v žaludku už před ním. Na začátku srpna v jejím podniku Kari’s Kitchen probíhal mítink s federálním kongresmanem Jakem LaTurnerem, který zastupuje okrsek, do kterého Marion spadá. Při příchodu Erica Meyera a jeho kolegyně se ale Newell rozhněvala a nechala novináře vyvést pryč policejním ředitelem Codym. Následně čekali desítky minut na 41stupňové výhni, než se situace vyřeší.

Vše proběhlo k velkému překvapení kongresmana LaTurnera a jeho asistentů, kteří novináře pozvali. „Samozřejmě jsme tu novináře chtěli,“ řekl následně asistent kongresmana. Nicméně Newell přes ujištění novinářů, že byli pozvání, trvala na svém. „Nezajímá mě to. Nebudu ve svém podniku hostit média,“ řekla. LaTurner se tak po mítinku zastavil přímo v redakci Marion County Record. 

Poslouchejte také: Redneck #76: Korupce, alkohol, milenky. Skandál konzervativního prokurátora požírá Texas

CNN uvádí, že informace o jejím neplatném řidičském průkazu měla dostat redakce Marion County Record až po incidentu s kongresmanem.

„Tyhle noviny mají dlouho pověst překrucovačů. Většina naší místní komunity už toho má dost,“ tvrdila Newell v prohlášení pro kansaskou televizní stanici KWCH 12. Přímo redaktorům Marion County Record tvrdila, že jí místní „dávají high-five“ za to, že se konečně tomuto týdeníku postavila. Za dobré noviny považuje Newell týdeník Hillsboro Free Press ze sousedního města.

V tuto chvíli už bobtnající a pěkně bizarní kauzu z malého městečka uprostřed amerických planin sleduje celá federace a není pochyb, že bude do detailu prošetřena. „Jsem velmi znepokojena, protože jsem silnou zastánkyní svobody tisku a svobody slova,“ uvedla kansaská guvernérka Laura Kelly s tím, že se o kauze potřebuje dozvědět více. „Jsem přesvědčen, že na tom, co děláme, nic nezměníme, protože jsme neudělali nic špatně. A možná jsme naopak udělali něco správně,“ trval na svém Meyer v rozhovoru pro KWCH 12.

Matěj Schneider

Více článků od autora

Témata: kansas, svoboda médií, USA