Hustý smog sužuje Jižní Asii. Znečištěný vzduch ovlivnil život už skoro 50 milionů lidí

Nové Dillí - Jižní Asie v posledních dnech čelí velmi špatné smogové situaci. Desítky milionů lidí jsou uvězněni pod přikrývkou znečištěného vzduchu. Města postupně omezují své běžné fungování jen na nezbytnosti a lidem se doporučuje nevycházet, informovala CNN

Třináctimilionové Lahore se stalo dalším městem, které omezilo svůj běžný provoz kvůli znečištění vzduchu. Během posledního týdne problém se smogem ovlivnil život bezmála 50 milionů lidí v několika městech v regionu jižní Asie.

Druhé nejlidnatější město Pákistánu Lahore, ve kterém žije více než 13 milionů lidí, muselo s ohledem na zdraví nebezpečnou úroveň smogu zavřít školy, veřejné parky, obchodní centra i kanceláře. Zakázané je také shromažďování lidí ve skupinách o více jak 4 osobách.

Pákistánské úřady ve třech městech v Paňdžábském regionu, včetně Lahore, vyhlásily stav nouze. Týká se to také měst Gundžranvala a Hafizábád. Ve všech třech dohromady žije přes 15 milionů lidí.

Čtěte také: Indie míří mezi světové velmoci. Jak se buduje nový národ?

Problém způsobila kombinace několika faktorů. Miliony farmářů tradičně na konci sklizně pálí svá pole, aby je připravily na jaro. Významně k tomu přispěla také automobilová doprava a průmysl. Nízké teploty poté zamezily znečištěnému vzduchu, aby vystoupal do vyšších pater atmosféry a tam se rozptýlil, nýbrž ho uvěznily v ulicích měst.

Se stejným problémem se před několika dny potýkala také Indie. Se špatnou smogovou situací zápasily téměř všechna velká města na jejím severu. Tamní úřady se snažily situaci předejít, a tak indický Nejvyšší soud vydal nařízení, aby farmáři nepálili svá pole, a také zakázal používání ohňostrojů během státního festivalu Diwali. Nařízení však měla minimální efekt, stejně jako v minulých letech.

Kromě Indie a Pákistánu smog pohltil také hlavní město Bangladéše Dháku, kde žije přes 10 milionů lidí. Ve všech třech zemích úroveň znečištění rapidně překonala limity Světové zdravotnické organizace, podle nichž je překročení těchto limitů velmi nebezpečné pro lidské zdraví.

Podle americké studie vědců z University of Chicago se kvůli špatnému vzduchu průměrná délka života obyvatel Nového Dillí snížila až o 9 let. Doktoři v hlavní městě potvrdili, že vnímají nárůst pacientů s dýchacími a kožními problémy.

Autor: Kuba, Foto: Shutterstock

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem

Svět právě teď

Aktualizováno

  1. Společnost

    Britský král Karel III. poprvé zveřejnil, kolik zaplatil na osobních daních. Od nástupu na trůn v září 2022 přes 30 milionů liber (přibližně 850 milionů korun). Je prvním vládnoucím britským panovníkem, který svou daňovou povinnost odhalil.

  2. Společnost

    Filipíny dočasně zablokovaly videohru Gorebox poté, co se ukázalo, že ji hrál nezletilý chlapec podezřelý ze střelby ve škole, která se udála začátkem tohoto týdne. Ve městě Tacloban jihovýchodně od Manily zemřeli tři studenti a dalších dvacet bylo zraněno.

  3. Konflikty

    Kolem Hormuzského průlivu je čím dál tím větší zmatek. USA a Írán se přou o to, kdo nad touto klíčovou trasou pro světovou ropu drží kontrolu.

  4. Společnost

    Zatímco v USA, Austrálii či Japonsku zpříjemňuje horké léto klimatizace, velká část Evropy sází na nízkotechnologická řešení, jako jsou stažené žaluzie, ventilátory a ledová voda po ruce.

  5. Politika

    Francouzský prezident Emmanuel Macron hostí italskou premiérku Giorgiu Meloni na bilaterálním summitu na Francouzské riviéře.

  6. Společnost

    Americká společnost Anthropic obvinila čínskou Alibabu, že pomocí tisíců nepravých účtů kopírovala schopnosti jejího modelu umělé inteligence Claude.

  7. Politika

    Spojené státy uvalily na kubánské státní společnosti nové sankce, které podle analytiků pravděpodobně vyděsí zahraniční investory a prohloubí vážnou hospodářskou krizi.

  8. Planeta

    Už druhý stát v Austrálii ohlásil případ vysoce patogenní ptačí chřipky H5N1. Úřady zintenzivnily kontroly.

  9. Konflikty

    Více než 300 dronů ukrajinských ozbrojených sil zaútočilo na ruské regiony a Krym. Sevastopol zůstal bez proudu a obyvatelé byli vyzváni, aby šetřili bateriemi svých telefonů.

  10. Společnost

    Epidemie eboly v Kongu má podle WHO nejvíce nakažených v prvním měsíci ze všech předchozích nákaz. USA do země posílá experimentální lék.

Zkuste to bez reklamy a s dalšími výhodami Voxpot Klubu.

Voxpot Klub Registrovat se

Nastavení cookies

Víme, že cookies nejsou zrovna nejpříjemnější věc na internetu. Pro naši redakci jsou ale anonymní data důležitá. Pomáhají nám chápat, co lidé čtou, co jim na webu funguje a podle čeho máme Voxpot zlepšovat. Informace o zpracování cookies.