01. 08. 2023, 12:48

Plán Ukrajiny, kdyby Rusko zavraždilo Zelenského

Kyjev – Ruský atentát by připravil ukrajinské válečné úsilí o jedno z nejcennějších aktiv. Server POLITICO popisuje, jaký je plán Ukrajiny v případě, že by se Rusku povedlo zabít prezidenta Volodymyra Zelenského.

Několik týdnů po ruské invazi v únoru 2022 prozradil jeden z hlavních Zelenského poradců Michail Podoljak, že na jeho šéfa došlo nejméně k tuctu vážných pokusů o atentát. Mělo se jednat o snahy ruských diverzních a zpravodajských týmů, včetně Čečenců a Wagnerových žoldáků, kteří se pokoušeli proniknout do přísně střežené a monitorované vládní čtvrti v Kyjevě. Sám Zelenskyj údajně krátce po invazi zahájil setkání s americkými senátory na Zoomu slovy, že je to dost možná naposledy, co ho vidí živého.

Čtěte také: Nejde o žádný blitzkrieg, Ukrajina metodicky ukusuje jednu vesnici za druhou, říká analytik o protiofenzívě

Přestože jsou rizika atentátu nyní menší než na začátku války, nikdo v ukrajinské vládě ani parlamentu nepochybuje, že míra nebezpečí zůstává vysoká. V březnu se znovu objevily výzvy k zabití Zelenského poté, co Ukrajinou podporovaní protiputinovští ruští diverzanti vtrhli přes hranice a napadli dvě ruské vesnice v Brjanské oblasti. Kvůli stávající hrozbě se Zelenského zahraniční návštěvy stále plánují v největším utajení, a to včetně té v Praze ze začátku minulého měsíce.

Kreml má na kontě děsivý seznam vražedných operací v zahraničí, ať už to byla vražda Alexandra Litviněnka nebo pokus o otravu Sergeje Skripala. Vzhledem k tomu, co vše je v sázce, není divu, že ukrajinští představitelé neradi hovoří o tom, co by se stalo, kdyby Rusko uspělo. Formálně je ale podle ústavy nástupnická linie jasná.

V případě neschopnosti prezidenta vládnout přebírá zodpovědnost předseda Nejvyšší rady Ukrajiny ukrajinského parlamentu. Tím je Ruslan Štefančuk, který však nemá v průzkumech veřejného mínění zvlášť vysokou důvěru. Pohybuje se kolem 40 procent, což je méně než polovina podpory Zelenského.

Vládní radu by ovšem s největší pravděpodobností tvořili Štefančuk jako představitel, dále Andrij Jermak, který je vedoucím kanceláře prezidenta, ministr zahraničí Dmytro Kuleba a ministr obrany Oleksij Reznikov. Valerij Zálužný by zůstal nejvyšším generálem země. Adrian Karatnyckyj, nerezidentní vedoucí pracovník Euroasijského centra Atlantické rady, ale poznamenává, že Ukrajina vytvořila „dobře vyladěnou“ administrativní, vojenskou a diplomatickou mašinérii a že jednota země je nepostradatelná.

Určité uklidnění nabízí i historie a práce akademiků Benjamina Jonese a Benjamina Olkena pro americký Národní úřad pro ekonomický výzkum (NBER) o vlivu 59 atentátů na národní vůdce, které se odehrály v letech 1875–2004. „Atentáty na autokraty vedou k podstatným změnám v institucích země, zatímco atentáty na demokraty nikoli,“ shrnují svůj výzkum autoři.

Autorka: hedr, Foto: Shutterstock

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.

[other_banner_1]