13. 09. 2023, 10:35

Summit Kim-Putin: Severokorejský vůdce oznámil, že podpoří ruskou “svatou válku”

Moskva/Pchjongjang – Na ruském Dálném východě se sešel ruský prezident Vladimir Putin a severokorejský vůdce Kim Čong-un. Oba mluví o partnerství a vzájemné podpoře. Putin si přijel pro příslib zbraní a munice pro ruskou agresi na Ukrajině, informovala agentura AP.

Setkání severokorejského lídra s vůdcem Kremlu se uskutečnilo na východě Ruska v areálu kosmodromu Vostočnyj. Po prohlídce vyjádřil Kim bezmeznou podporu Moskvě a řekl, že Pchjongjang bude vždy stát na straně Ruska proti „americkému imperialismu“. „Severní Korea podpoří ruskou svatou válku proti imperialistickému Západu,“ prohlásil Kim.

Podle USA oba lídři jednali hlavně o dodávkách zbraní a munice Rusku.

Severní Korea má ve svém arzenálu desítky milionů kusů zastaralé dělostřelecké munice. I přes své stáří by však mohly na bojišti výrazně posílit ruskou armádu.

Je pravděpodobné, že Severní Korea za dodávky zbraní na oplátku očekává ruskou pomoc. Moskva by KLDR mohla pomoci urychlit vývoj balistických raket, špionážních satelitů, a také ulevit s vážným nedostatkem jídla, se kterým se země dlouhodobě potýká.

Čtěte také: Severní Koreu po covidové izolaci drtí hlad. S obnovením obchodu však vedení země nepospíchá

Sám Putin pro ruská státní média přiznal, že Moskva poskytne KLDR pomoc při vývoji satelitů, informoval Guardian. „Je to důvod, proč jsme se tu sešli. KLDR má zájem o naše know-how,“ řekl Putin.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov oznámil, že „partnerství mezi oběma zeměmi není vedené proti konkrétní zemi, a že žádná země by se neměla cítit ohrožená“.

Po setkání s Putinem se Kim podle ruských médií opět vydal na cestu vlakem zpět do Pchjongjangu.

K summitu došlo několik hodin poté, co Severní Korea vystřelila do moře mezi Korejským poloostrovem a Japonskem dvě balistické rakety jako ukázku své síly.

Spojené státy, Jižní Korea a Japonsko kritizovaly setkání obou vůdců. Washington pohrozil, že pokud Kim opravdu na žádost Moskvy kývne, tak ještě zpřísní své sankce a zavede nové.

Autor: Kuba, Foto: Shutterstock

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.