17. 07. 2023, 09:01

Výbuchy poškodily most na Krym. Za útokem prý stojí ukrajinské tajné služby

Moskva/Kyjev – Exploze poškodily Krymský most, který spojuje anektovaný poloostrov Krym s Ruskem. Za incident jsou zodpovědné ukrajinské tajné služby a námořnictvo, tvrdí zdroje deníku Ukrajinska Pravda. Úřady na Krymu obvinily z exploze ukrajinský „teroristický režim“, reportují světová média

„Bylo těžké se na most dostat. Nakonec to ale vyšlo,“ potvrdil účast na operaci zdroj z bezpečnostní služby. Ukrajinská média napsala, že za útokem stojí podvodní drony námořnictva. Most na Krym, někdy označovaný jako Kerčský most, je důležitou zásobovací spojnicí pro ruské vojáky bojující na jihu Ukrajiny. Šéf ukrajinské zpravodajské služby Vasyl Malyuk již dříve podotkl, že most je pro jeho zemi „legitimním cílem“.

Záběry ruského nezávislého online deníku The Insider ukazují, že detonace poškodila silnici na Krymském mostu. Ze záznamů ovšem není patrné, zda exploze poškodily také jeho nosné konstrukce. To by znamenalo, že úřady by nedokázaly ihned obnovit provoz na důležité dopravní tepně.

Útok si vyžádal život dvojice civilistů – muže a ženy. Jejich zraněné dítě se nyní nachází v péči lékařů nemocnice v Krasnodaru. Informaci potvrdil dnes ráno gubernátor Bělgorodské oblasti Vjačeslav Gladkov na sociální síti Telegram.

Čtěte také: „Česká republika je jen korporace, dočasnou vládou jsme my.“ Kdo jsou Legitimní věřitelé ČR?

Kreml přisoudil zodpovědnost za útok kyjevskému režimu. „Tento režim je teroristický, má všechny znaky mezinárodní skupiny organizovaného zločinu,“ okomentovala situaci tisková mluvčí ministerstva zahraničí Marija Zacharova. Svou roli prý podle ní sehrály také zpravodajské služby západních států – konkrétně Velké Británie a Spojených států. Důkazy ke svým tvrzením ale neposkytla.

Ukrajina již v minulosti jeden útok na Krymský most provedla. Exploze z loňského října tehdy zapříčinila kolaps části mostu. Podle poslance ruského parlamentu Sergeje Mironova (Spravedlivé Rusko) by měla jeho země nyní přijít s okamžitou odezvou a neprodloužit černomořskou obilnou dohodu.

Autor: hope

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.

[other_banner_1]