Politika

16. 05. 2024, 09:13

Slovenský premiér Fico byl postřelen. Po operaci je vážném, ale stabilizovaném stavu

Redakce

Slovenský premiér Robert Fico. Foto: Shutterstock

Na slovenského premiéra spáchal střelec pokus o atentát. Politici vládního Smeru začali ihned vinit opozici a média.

Redakce sleduje vývoj situace a text aktualizuje. Poslední aktualizace je ze čtvrtečního poledne.

Ve středu odpoledne napadl střelec slovenského předsedu vlády Roberta Fica. Stalo se tak bezprostředně po výjezdním jednání slovenské vlády v domě kultury v Handlové. Útočníka premiérova ochranka zpacifikovala.

Jedna ze svědkyň pak pro Denník N uvedla, že slyšela tři až čtyři výstřely a viděla, jak se premiér skácel k zemi. Zaregistrovala rovněž jedno krvavé zranění na hlavě a hrudi.

Video z místa činu zachycuje moment, kdy premiéra zvedají ze země čtyři bodyguardi a nakládají ho do auta. Mezi jeho příznivci v tu chvíli nastává chaos.

Předseda vlády byl přesunut vrtulníkem do nemocnice v Banské Bystrici, kde během noci podstoupil operaci. Ředitelka nemocnice Miriam Lapuníková novinářům ve čtvrtek ráno řekla, že Fico po 5hodniové operaci zůstává ve vážném, ale stabilizovaném stavu. „Proto bude i nadále umístěný na ARO fakultní nemocnice,“ popsala současný stav.

Podle středečních informací deníku Plus JEDEN DEŇ utrpět měl premiér utrpět průstřel břicha a ruky. Denník N oproti tomu informoval o zraněních hlavy a břicha – odkázal se při tom na očité svědky.

„Všechno se odehrálo v okamžiku, kdy premiér Robert Fico vyšel ven z Domu kultury po jednání vlády a chtěl se pozdravit s fanoušky, kteří ho tu očekávali. Podle očitého svědka na místě náhle muž z davu vytáhl zbraň a třikrát nebo čtyřikrát vystřelil směrem k premiérovi. Ten se podle svědka zhroutil na zem a byla vidět krev,“ popsal incident reportér televize Joj Pavol Čertík.

Dle informací televize Markíza je pachatelem je 71letý spisovatel z Levic jménem Juraj C.

Šok i obviňování

Ve čtvrtek dopoledne vystoupili se společným prohlášením dosluhující prezidentka Zuzana Čaputová a její zvolený nástupce Peter Pellegrini, který dřív působil s Ficem ve straně Smer. Kromě odsouzení násilí střelbu označili za útok na slovenskou demokracii a oznámili, že si společně pozvou do prezidentského paláce zástupce všech parlamentních stran.

Pellegrini rovněž vyzval k přerušení kampaně k volbám do evropského parlamentu. „Další konfrontace je to poslední, co teď potřebujeme,“ uvedl. Jejich společný apel přichází po řadě kontroverzních reakcích, jež zazněly během středečního odpoledne a večera.

„Toto je výsledek nenávistné politiky opozice,“ reagovala bezprostředně na pokus o atentát ministryně kultury Martina Šimkovičová z vládní Slovenskej národnej strany. Předseda nejsilnější opoziční strany Progresívne Slovensko Michal Šimečka útok odousdil.

Slovenská Národní rada přerušila schůzi na neurčito. Oznámil to místopředseda parlamentu Ľuboš Blaha za Smer. Na účet opozičních poslanců Blaha řekl: „Toto je vaše práce.“

„Kvůli vaší nenávisti bojuje o život. To je útok na každého Slováka a Slovenku… Jsem přesvědčený, že tu vinu, kterou nesou progresivci a všechna liberální média, nikdy nesmyjí,“ řekl Blaha na středeční tiskové konferenci.

„Od prvního momentu se někteří politici snaží vytřískat politický kapitál. Obviňují z útoku opoziční politiky, novináře. Slovenská společnost je mimořádně rozdělená a namísto toho, aby se semknula, tak je v tento okamžik ještě více polarizovaná,“ řekl Voxpotu slovenský politolog Radoslav Štefančík.

Štefančík rovněž připomněl, že samotný premiér Fico před několika týdny řekl, že už se jen čeká na vraždu nějakého vládního politika. „Už jen čekám, kdy se tato frustrace tak živená Denníkem N, Smečkem, Aktualitami.sk přetaví ve vraždu někoho z předních vládních politiků,“ řekl přímo Fico.

„Útok na slovenského premiéra Roberta Fica je úděsný,“ reagoval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. „Je třeba vynaložit veškeré úsilí, aby se násilí nestalo normou v žádné zemi, formě ani sféře.“

„Zpráva o postřelení slovenského premiéra Roberta Fica je šokující. Přeji panu premiérovi, ať je co nejdříve v pořádku. Násilí nesmíme tolerovat, nesmí mít ve společnosti místo.“ komentoval český premiér Petr Fiala.

„Strašné zprávy ze Slovenska. Modlím se za Roberta Fica, hodně sil jemu, všem jeho blízkým i celému Slovensku,“ reagoval na zprávu o útoku předseda hnutí ANO Andrej Babiš.