Moldavsko

31. 05. 2023, 02:13

„Utíkal jsem přes portugalská pole.“ Moldavané zoufale potřebují peníze a končí u obchodníků s lidmi

Aliona Ciurcă

Tisíce obyvatel jedné z nejchudších zemí Evropy nyní v době ekonomické krize hledají možnosti výdělku v západní Evropě. Místo s plnými kapsami však končí v rukou překupníků. Zoufalou situaci Moldavanů za hranicemi zmapovala pro Balkan Insight Aliona Ciurcă. Voxpot její článek přeložil.

Inzerát vypadal na první pohled podezřele. Eugen Terente byl ale natolik zoufalý, že se to rozhodl risknout. Mohl by si vydělat slušné peníze, řekl muž, který ho nabíral. Ukázal mu fotografie příjemného ubytování ve městě Beja na jihu Portugalska, kde by sbíral ovoce.
Na místo Terente dorazil uprostřed červencové noci roku 2021. Zanedlouho mu došlo, že spadl do pěkného průšvihu. Cestovní pas odevzdal řidiči autobusu. Jízdu měl zaplatit muž, který všechno zařizoval. Když se však objevil, tvrdil, že u sebe žádné peníze nemá. Doklady slíbil vrátit později.
„Uvědomil jsem si, co se děje,“ řekl jednatřicetiletý Terente redakci Balkan Insight. „Cítil jsem, jak strach prostupuje celým mým tělem. Hned jsem věděl, že musím něco udělat.“

Tehdy ještě nevěděl, že bude utíkat přes portugalská pole.

Moldavsko, sevřené mezi Rumunskem a zpustošenou Ukrajinou, patří mezi nejchudší evropské země. Potýká se s odlivem občanů do zahraničí, kde hledají lepší plat i zářnější budoucnost.

Data z roku 2021 ukázala, že více než čtvrtina Moldavanů žije mimo vlast. A další se k nim přidávají kvůli ruské agresi proti sousední zemi a souvisejícímu tlaku na životní úroveň.

„Více než 70 % rodičů vidí budoucnost svých dětí za hranicemi,“ podotýká expert na ekonomiku Veaceslav Ionita. „V příštích letech uvidíme víc lidí odcházet, než kolik jich zůstane doma.“

Čtěte také: Převrat se nekoná. Moldavská nezávislá novinářka líčí, jak země bojuje proti vlivu Kremlu

Zatímco některým odjezd prospěje, další se zapletou s podvodníky nebo vykořisťovateli, jako se to stalo Terentemu.
„Hodně Moldavanů nechce vycestovat na dlouho, ale jen na letní měsíce za pracemi v v zemědělství nebo na stavbě,“ uvedla Tatiana Fomina, právnička z moldavské pobočky mezinárodního centra La strada. Organizace pomáhá obětem obchodování s lidmi a zneužívání.
„Když země povoluje pobyt do 90 dnů bez víza, ještě to neznamená, že tam můžete i pracovat. To už ale tyhle společnosti nikomu neřeknou.“
Ani Terente neznal svá práva a povinnosti, když se rozhodl odejít. Tehdy ještě nevěděl, že bude muset utíkat přes portugalská pole v zoufalé snaze dostat se domů.

Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.

Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.

 

Aliona Ciurcă

Více článků od autora