Politika

24. 05. 2024, 06:18

Už žádné izolované ostrůvky. Krajní pravice roste a vyniká v kampaních

Jolana Humpálová

Foto ze čtvrteční akce pod Národním muzeem / Zdroj: Voxpot / Jolana Humpálová

Dokáží naplnit stadion, cestují po Evropě a jejich vliv stále roste. Nejde o americké popové hvězdy, ale o evropské představitele konzervativních a krajně pravicových stran. Jedno takové setkání před volbami do europarlamentu se konalo i v Praze.

V horní části Václavského náměstí v Praze, kousek pod Národním muzeem, vlály v podvečerním slunci vlajky České republiky.

Státní symbol zářil vlastně odevšad. V centru hlavního města se sešli příznivci krajní pravice.

Pod pódiem, na kterém se vystřídali představitelé europarlamentní frakce Identita a demokracie, se sešlo pár stovek lidí. Přišli si poslechnout nejen šéfa domácí SPD Tomia Okamuru, ale také zástupce spřízněných stran ze zahraničí. Například trojku z eurokandidátky francouzského Národního sdružení a bývalého šéfa šéf agentury Frontex Fabrice Leggeriho nebo předsedu slovenské vládní strany SNS Andreje Danka.

„Ať žije svoboda, do p*dele!“ zakončil Milei svůj skoro čtyřicetiminutový projev energickým zvoláním. Vyburcovaný dav odpověděl hromovým „Viva!“ (Ať žije!).

„Celá vlastenecká Evropa má na všechny ty ‚ismy‘, třeba genderismy nebo klimatismy, stejný pohled!“ rozehříval dav místopředseda SPD Radim Fiala. Na pódium pozval všechny řečníky, zahrála česká hymna a následovaly projevy.

„Běžte k volbám“

Z reproduktorů postupně – za hlasitého přitakávání a povzbuzování příznivců a příznivkyň – zazněla všechna obvyklá témata, jimiž se krajní pravice napříč Evropou zaobírá.

„Brusel dělá maximum pro to, aby nelegální a nebezpečnou migraci zlegalizoval a migranty usadil v zemích, které byly jejich řádění zatím ušetřené,“ nechal se slyšet Okamura. V jiných částech projevu se opřel do „bruselské byrokracie“ jakožto největšího nepřítele Evropanů a několik minut věnoval i tomu, že „nechce, aby naše děti umíraly pro udržení americké světovlády“.

Frakce Identita a demokracie, na Václavském náměstí zdánlivě jednotná, prodělala v posledních dnech otřesy. Jen pár hodin před velkým setkáním v Praze vyloučila ze svých řad německou AfD. A to kvůli výrokům jejího kandidáta Maximiliana Kraha, kterými zlehčoval zločiny nacistické jednotky SS.

Vnitřní spory ale nechali politici na pražském mítinku stranou. Každý z nich ve svém vystoupení vyslal do davu jasný vzkaz: „běžte k volbám“.

A toto sdělení padá na úrodnou půdu. „Volit půjdu! Jde mi o to, abychom zůstali Českou republikou. Vadí mi, že nejsme samostatní a že se vymýšlí zákony, které nemají hlavu ani patu. Nějaký pohlaví? A brát sem ještě migranty? Tak to ani náhodou,“ rozohnila se v rozhovoru pro Voxpot šedesátnice s růžovými vlasy, která se rozhodla zůstat v anonymitě.

Pro strany Identity a demokracie plánuje hlasovat nejen ona. Podle průzkumů preference frakce stoupají a v europarlamentu by si v nadcházejících volbách mohla přijít na 40 nových křesel. Celkem by proto mohla získat 98 mandátů, což by z ní udělalo třetí největší skupinu v instituci.

Viva!

K velkolepému setkání došlo i minulý týden v Madridu. Na pozvání tamní krajně pravicové strany Vox se tam – osobně i virtuálně – sešly hvězdy světové konzervativní a krajně pravicové scény.

Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.

Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.

Jolana Humpálová

Více článků od autora