• Investigativa
  • Klub
  • 25. července 2023

Vraždy, heroin, znásilnění: Prigožinovi omilostnění vězni se vrátili z fronty a opět terorizují Rusko

Vojáci v noci / Foto: Shutterstock /
Vojáci v noci / Foto: Shutterstock /
Autor
Vjorstka Media
Díky Putinově dekretu odešli z vězení, aby mohli bojovat proti Ukrajině. Po návratu ale znovu kradou a vraždí. Ruské úřady se to snaží zatajit. Článek Voxpot převzal ze serveru Vjorstka.

Po službě ve Wagnerově skupině se amnestovaní vězni vrací k trestné činnosti. Server Vjorstka našel v evidenci ruských soudů čerstvé zmínky o vojácích, kteří přijeli z fronty. Vláda se přitom snaží z dokumentů odstranit jejich jména i příjmení. Informace o tom, co provedli, nenajdeme na webových stránkách vyšetřovacího výboru, státního zastupitelství ani ministerstva vnitra.

Úřady žoldáky nebudou moci potrestat odpovídajícím způsobem. Amnestie pročistila jejich trestní rejstřík a dřívější „zásluhy“ tak nové rozsudky neovlivní.

Ruský prezident Vladimir Putin jednal 13. června s válečnými zpravodaji, setkal se s nimi v Kremlu. Probírali i omilostněné kriminálníky z řad wagnerovců, kteří po návratu z Ukrajiny opět páchají zločiny. „Měli by se za to plně zodpovídat,“ řekl Putin. Mezi propuštěnými vojáky se podle něj nachází jen 0,4 % recidivistů.

V Novosibirsku 42letý muž údajně sexuálně napadl dvě školačky.

Později Jevgenij Prigožin uvedl, že po vypovězení smlouvy zamířilo zpátky domů 32 tisíc bývalých vězňů. Z nich podle něj 0,25 % obnovilo kriminální činnost, došlo prý k 83 deliktům. Žádná statistika neuvádí, jak často navrátivší znovu porušují zákon. Podle soudních dat se to ale děje čím dál častěji.

Vraždy a zneužití školaček

Na jaře 2023 vyšlo najevo, že na Ukrajině působilo několik wagnerovců, kteří v Rusku čelili obvinění z pedofilie a vraždy. Podle vyšetřovatelů 28letý Ivan Rossomachin zabil v Kirovském regionu 85letou důchodkyni. O tři roky starší Demjan Kevorkjan a jeho komplicové zavraždili v Krasnodarském kraji dva animátory. Nebýt války, muži by doteď seděli ve vězení.

Kevorkjan byl odsouzený v roce 2016, dostal 18 let za mřížemi za loupeže a vraždy. Rossomachin si za to samé odpykával čtrnáctiletý trest odnětí svobody, ale až od roku 2020. Oba se však zapojili do „speciální operace“ a dostali milost, Rusko je propustilo na svobodu.

K dalšímu podobnému zločinu došlo v Novosibirsku, kde 42letý muž údajně sexuálně napadl dvě školačky. Jeho celé jméno Vjorstka nezná – byl to však voják z Wagnerovy armády, který dřív dostal milost.

Tento obsah je určený našemu pravidelnému dárcovstvu Voxpot Klubu

Staňte se členy Voxpot Klubu a získejte:

  • exkluzivní obsah
  • zákulisní informace z reportáží
  • plné verze podcastů
  • slevu do e-shopu
  • pozvánky na akce a debaty
  • tištěný magazín Voxpot

Podpořit Voxpot

Jste již členem/členkou? Přihlásit se

Zjistit více
Posuňte s námi Voxpot na novou úroveň
a získejte neodolatelné odměny
Zjistit více
Posuňte s námi Voxpot na novou úroveň
a získejte neodolatelné odměny
Přihlášení
Přihlášení