22. 06. 2023, 10:43

Získali jsme deník ruského velitele. Popisuje začátek invaze od překročení hranice až do své smrti

Vojtěch Boháč

Prvních pět dní invaze na Ukrajinu ve strohých poznámkách ruského velitele. Ty přibližují dobu, kdy se rozpustily naděje Vladimira Putina na snadnou obnovu impéria.

Měla to být hladká akce, při které se za pár dní přesune do Kyjeva z pěti směrů (sever, jih, západ, východ i vzduch) zhruba sto padesát tisíc ruských vojáků. Rusko silou vnutí Ukrajině neutralitu, odzbrojení a zřejmě i vládu sympatizující s Moskvou. Po vzoru Běloruska a v souladu s tím, jak Vladimir Putin vnímá historickou spravedlnost, se ze země postupně stane prakticky část obnoveného Ruského impéria.

Tento plán se začal hroutit ve chvíli, kdy začali Ukrajinci navzdory očekávání Moskvy zemi bránit. Tento historicky zásadní moment popisuje exkluzivní dokument, který získala redakce Voxpotu přímo v Ukrajině. Je jím deník důstojníka, který velel jedné části desítky kilometrů dlouhého konvoje, který se měl dostat do Kyjeva ze severu od černobylské zóny. Deník v odrážkách popisuje několik dní od chvíle, kdy se ruské jednotky připravovaly na překročení hranice, až po moment krátce před tím, než je autor o sto dvacet kilometrů jižněji zabit ukrajinskými průzkumníky.

24. února 2022

05:52

Zahájení dělostřelecké přípravy na ofenzivu.

08:00

2. batalion se dal do pohybu.

12:50

Velitelství brigády překročilo státní hranici.

Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.

Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.

Vojtěch Boháč

Více článků od autora