Afrika

09. 06. 2023, 08:20

„Ztroskotali, všichni zemřeli.” Organizace financovaná EU zabraňuje uprchlíkům v cestě do Evropy

Zach Campbell, Lorenzo d´Agostino

Měly zachraňovat životy, místo toho zabavily loďce plné migrantů motor. Nelidské praktiky pohraniční stráže ve vodách Středozemního moře, které pomáhá Mezinárodní středisko pro rozvoj migrační politiky, zmapoval web Coda Story a Voxpot článek převzal.

Fabrice Ngo viděl blížící se tuniskou pobřežní stráž a pochopil, že ten den se do Itálie nedostane. Mladý Kamerunec opustil tuniské město Sfax v loďce se 40 dalšími pasažéry. Odpluli pod rouškou tmy spolu se sedmi dalšími čluny. Malá flotila se rozptýlila, ale všichni měli namířeno ke stejnému cíli: Na sever Itálie.

Z dálky uprchlíci viděli svítící přímořská města. Po dvou hodinách cesty se objevili strážníci. Když se přiblížili, nedůvěru vystřídal strach. Přijeli v uniformách a na oficiální lodi, vstoupili na malý kovový člun, odmontovali motor, zabavili ho a odjeli. Skupina 40 lidí, z nichž většina pochází ze západní Afriky, zůstala na moři bez motoru. Nastala panika, někteří začali pádlovat holýma rukama.

„Nevěděli jsme, co dělat. Nemohli jsme se pohnout kupředu. Roztrhali jsme kanystry s palivem, abychom měli čím pádlovat. Všichni měli ruce ve vodě,“ vyprávěl Ngo, jehož jméno jsme pro jeho ochranu změnili. „Někteří odvážlivci se svlékli a skočili do vody, zkoušeli loď tlačit."

Druhý den odpoledne plula loď směrem k malému souostroví u Sfaxu. Znovu se objevila tuniská pobřežní stráž a odtáhla je dál na širé moře. Skupina stále neměla motor. Pak se změnilo počasí a rozbouřily se vlny. Plavidlo se začalo plnit vodou.

Loď, na které se nacházel Ngo, zachytily pobřežní síly s pomocí nástrojů dodaných Evropskou unií.

„Jakmile jsme se posunuli asi o 50 metrů, opět dorazila hlídka," řekl Ngo. „Zase nás odvezli zpátky na moře, do hlubokých vod. Do lodi teklo a potápěla se. Kdyby to pokračovalo, všichni bychom zemřeli." Zoufale volali o pomoc a nakonec získali pozornost rybářské lodi. Rybáři uprchlíky odtáhli do bezpečí, převezli je zpátky na pobřeží poblíž Sfaxu.

Loď, na které se nacházel Ngo, zachytily pobřežní síly s pomocí nástrojů dodaných Evropskou unií. V roce 2019 Unie podepsala s tuniskou vládou dohodu o poskytnutí radarů, podmořských a vzdušných dronů, rádií a podobných věcí, včetně výcviku v hodnotě téměř 20 milionů eur (asi půl miliardy korun).

Představitelé sedmadvacítky uzavřeli podobný pakt i s marockou vládou. Program správy hranic pro region Maghreb měl vyzbrojit severoafrické pobřežní strážníky novou technologií. V rámci toho bylo i školení, jak ji používat. Následně ji měli rozmístit na migrační trasy do Evropy. Tunisko nedávno předběhlo Libyi a stalo se nejfrekventovanější spojnicí nelegálních běženců s Evropou přes Středozemní moře.

V posledním desetiletí uzavřel Brusel podobné dohody s téměř každou nečlenskou zemí, která s Unií sousedí. Opět šlo o dodání sledovací technologie, policejního vybavení a zajištění doprovodných školení v hodnotě stovek milionů eur. Za vším stojí Mezinárodní středisko pro rozvoj migrační politiky (ICMPD), neškodně vypadající mezinárodní organizace se sídlem ve Vídni. Stala se jedním z hlavních zprostředkovatelů těchto zařízení a školení pro policii a pobřežní stráž v zemích kolem EU.

ICMPD spolupracuje se všemi unijními státy a mezivládními organizacemi. Více než polovinu svého rozpočtu získává od Evropské komise, výkonné složky Bruselu. Jako nevládní instituce může ICMPD sedmadvacítce umožnit, aby operace podél svých hranic prováděla s mnohem menší transparentností, odpovědností nebo regulací, než by se vyžadovalo od jakékoli vlády EU.

Čtěte také: S blížícím se obdobím dešťů hrozí súdánským uprchlíkům v Čadu humanitární katastrofa, varuje Červený kříž

„Unie porušuje svá vlastní pravidla a hodnoty pohraničním režimem, který vybudovala. Navazuje partnerství s autokratickými státy a poskytuje jim technologie, které mohou používat ve Středozemním moři, aby se lidé nedostali do členských zemí,“ řekl Ozlem Demirel, poslanec Evropského parlamentu za Německo. V ICMPD vidí snahu Evropské komise, jak mít tuhle práci pod co nejmenší kontrolou.

Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.

Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.

Lorenzo d´Agostino

Více článků od autora

Témata: Afrika, Migrace, Rasismus, Tunisko