Lifestyle

16. 04. 2024, 06:05

Mezi kolonialismem a osvobozením. Proč africká hudba vede západní hitparády

Filip Brychta

Nigerijský hudebník Burna Boy na koncertu v Amsterodamu, 2022 / Zdroj: Ben Houdijk / Shutterstock

Největší hvězdy z afrického kontinentu plní stadiony, vyhrávají Grammy a podepisují smlouvy za miliony. Nejposlouchanějším žánrem je afrobeats, ale do popředí se tlačí i rozmanitější styly. Svědčí tahle vlna o panafrickém osvobození, nebo přetrvávajících koloniálních vzorcích?

Letošní hudební ceny Grammy zažily jednu velkou novinku. Poprvé v 66leté historii se předávala cena za Nejlepší africké hudební vystoupení. Šlo možná o nejviditelnější důkaz toho, že popularita africké hudby roste nejen v USA ale po celém světě.

„Afrika byla dlouho vnímána především jako příjemce cizích kulturních forem, nyní je ale na pokraji toho, aby se stala významným vývozcem populární kultury do světa,“ domnívají se například současní kulturní antropologové.

Tyla na pódiu během novoročních oslav na Times Square v New Yorku v prosinci 2023 / Lev Radin / Shutterstock

K získaní první Grammy v této kategorii měly našlápnuto hlavně hvězdy z Nigérie – Davido, Ayra Starr a Burna Boy. Akademie ji ale udělila 22leté hudebnici z Jihoafrické republiky (JAR), která vystupuje pod jménem Tyla. Ta v době ceremoniálu přitom neměla ani vydané album a cenu získala za skladbu – Water.

Afrobeat a afrobeats jsou rozdílné pojmy. Afrika pak rozhodně není monolit.

V té podle své interpretace zpívá o tom, jak by k ní měli muži přistupovat – nicméně pochopení textu je ošemetná věc a jeho rozklíčování necháme na každém čtenáři zvlášť. Jiní hudebníci v textech zase akcentují kolonialismus a drancování, ti si ale na zlatý gramofon za tuto kategorii musí ještě počkat.

Ostatní nominovaní byli navíc z Nigérie a zastupovali afrobeats. Tyla je pak z JAR a její hudba se řadí do žánru amapiano.

Tento název pochází z jazyka isiZulu, jímž se mluví na jihu kontinentu, a znamená piano, přestože tato hudba žádný klavír neobsahuje. Podle profesora Madimabeho Geoffa Mapaya z University of Venda v JAR se jedná o stále populárnější žánr.

Čtěte také: Afrika byla a bude queer. Proč se daří homofobii z evropského dovozu?

„Dnes vidíte, že ho napodobují i v Nigérii a mnoha dalších afrických zemích,“ řekl Mapaya Voxpotu. Nicméně mnoho fanoušků a odborníků na africký hudební průmysl se domnívalo, že cenu musí získat zástupci afrobeats, protože právě oni mění pohled na africkou hudbu.

Vítězství Tyly pak mezi nigerijskými fanoušky vzbudilo rozhořčení. To bylo o to větší, že JAR a Nigérie současné africké kultuře ve světě dominují, což doprovází i vzájemná rivalita. Někteří fanoušci tak hudební ceny dávali do kontrastu s tehdy probíhajícím Mistrovství Afriky ve fotbale a vzájemnému zápasu těchto dvou zemí. Ten vyhráli Nigerijci.

Zasloužilý nigerijský zpěvák Billy O zase po předávání cen přiznal zklamání z toho, že nigerijští hudebníci cenu nezískali, a ukazuje to podle něj nedostatek respektu pro afrobeats.

Jak se ale vůbec stalo, že hudba z afrického kontinentu získala miliony fanoušků? Jaký je rozdíl mezi afrobeat a afrobeats? A co nám můžou prozradit o životech tamních lidí?

Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.

Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.

Témata: Lifestyle, JAR, Nigérie, Afrika, Hudba, Kultura