Politika

07. 06. 2024, 06:03

AI, trollí farmy a influenceři. Švédská strana cíleně poškozuje své protivníky i spojence

Kristina Němcová

Předseda Švédských demokratů Jimmie Akesson při veřejném projevu ve Vaghustorget ve švédském Orebru. Foto: Shutterstock
Předseda Švédských demokratů Jimmie Akesson při veřejném projevu ve Vaghustorget ve švédském Orebru. Foto: Shutterstock

Investigativní pořad Kalla Fakta odhalil, že Švédští demokraté cíleně vytváří trollí farmy, které na sociálních sítích poškozují ostatní politické strany. Podle jejich předsedy ale jde jen o mediální kampaň.

Daniel Andersson si před zrcadlem češe vlasy směrem dozadu a prohlíží si nově narostlý knír. Následně bere do ruky velkou hnědou sportovní tašku a pokládá ji na stůl, kde sedí jeho kolega Emil Hellerud. Z dalšího záběru se diváctvo dozvídá, že v tašce je ukrytá kamera.

„Podařilo se mi získat práci v komunikačním týmu Švédských demokratů. Domníváme se, že provozují trollí farmy. Uvidíme, co se dozvíme,“ povídají si redaktoři investigativního pořadu Kalla Fakta švédské komerční stanice TV4 u snídaně, krátce předtím, než se vydají na místo. Tam se Daniel pod falešným jménem a identitou stane pracovníkem trollí farmy provozovanou právě touto vlivnou švédskou stranou.

Nacionalističtí Švédští demokraté (Sverigesdemokraterna, SD) jsou v dnešním Švédsku druhou největší a zároveň velmi rychle rostoucí stranou. V posledních sněmovních volbách skončili na druhém místě za Sociální demokracií (Socialdemokraterna, S) a na této pozici se podle průzkumů drží i nyní. A protože nejsilnější sociální demokraté nesložili vládu kvůli oslabení koaličních partnerů, měli Švédští demokraté u sestavování vlády klíčové slovo.

Kvůli jejich kontroverzní minulosti – dříve se někteří členové dopustili například antisemitských výroků – i části dnešních postojů byla ale jejich případná účast na vládě nepřijatelná i pro voliče pravicových stran. Jejich lídři přitom před volbami oznámili, že s nimi chtějí spolupracovat.

Švédští demokraté přitom od roku 2010, kdy se poprvé stali parlamentní stranou, výrazně proměnili svůj program. Opustili například původní snahu o odchod Švédska z Evropské unie, distancovali se také od minulosti v nacistickém hnutí Bevara Sverige svenskt (Zachovejme Švédsko švédské).

Veřejné tajemství

Informace, že mají trollí farmu, která poškozuje politické soupeře, koluje v tamních redakcích už několik let. Nikomu se to ale až dosud nepodařilo ověřit. Teď se navíc blíží volby do Evropského parlamentu, což aktivitu trollích farem navyšuje.

„Transparentnost je základ demokracie. Máme podezření, že u Švédských demokratů se děje něco, co je v rozporu s demokratickými hodnotami,“ zdůvodňuje Andersson, proč se rozhodl pod falešnou identitou nechat zaměstnat právě u této strany.

Čtěte také: „Můj idol? Adolf Hitler.“ Vydali jsme se na setkání švédských ultranacionalistů

Netrvalo dlouho a Andersson se dostal ke správě účtů, které mají za cíl poškozovat vládní i opoziční strany, jejich politiky a političky, ale také různé neziskové organizace, jako je třeba švédská pobočka Amnesty International. Náplní jeho práce bylo psát hanlivé a urážlivé komentáře pod příspěvky, sdílet texty médií, jako je třeba Samnytt – což je pravicově populistické médium s úzkou vazbou na Švédské demokraty.

Pro ilustraci: když si jejich domovskou stránku rozkliknete koncem května, kdy píšu tento text, tedy necelé dva týdny před volbami do Evropského parlamentu, hned v záhlaví vám vyskočí heslo Moje Evropa staví hradby a po kliknutí budete přesměrování na stránky Švédských demokratů s jejich programem do evropských voleb.

Médium má i svůj vlastní e-shop, kde prodává předměty s hesly přirovnávající Evropskou unii k Sovětskému svazu, vymezující se proti sociální demokracii a migraci či oslavující Rasmuse Paludana – dánskošvédského aktivistu a politika, který je známý nejen pro své silné protimuslimské postoje, ale i pálení koránu na veřejných místech, včetně mešit či muslimských pohřbů či svateb.

Samnytt pravicově populistické medium s úzkou vazbou na Švédské demokraty

Samnytt – pravicově populistické médium s úzkou vazbou na Švédské demokraty

Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.

Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.

Kristina Němcová

Více článků od autora