Politika

20. 11. 2023, 05:00

Brífink Petra Jedličky: mimořádné volby v Nizozemsku, možný obrat v Mali i dvakrát Izrael

Petr Jedlička

Brífink Petra Jedličky pravidelně přibližuje zajímavosti ze světového dění, jež by vám neměly v nadcházejícím týdnu uniknout. Co čekat a na co se zaměřit v týdnu od 20. do 26. listopadu?

V minulém týdnu zasedal poprvé polský Sejm, liberijská opozice porazila dosavadní hlavu státu a izraelské jednotky pronikly do centra města Gazy. V aktuálním týdnu budou pozornost poutat například volby v Nizozemsku, další protikatalánské protesty ve Španělsku či první kroky nového prezidenta Malediv, jenž slíbil skončit s tradiční orientací země na Indii a sblížit se s Čínou.

Co konkrétně tedy v příštích dnech ve světě sledovat?

Možný obrat ve válce v Mali?

Není pochyb, že zdaleka nejsledovanějšími konflikty ve světě jsou aktuálně válka v Gaze a v menší míře válka na Ukrajině. Dramaticky se bojuje ale i jinde. Ze západoafrického Mali ovládaného nyní proruskou juntou chodily například v posledním půlroce zprávy o velké ofenzívě tamních tuarežských povstalců. Ta měla vytlačit provládní síly z celé severní poloviny země a naznačovat, že pučistický režim v čele s plukovníkem Goitou brzy dovládne, tak nebo onak.

Ještě v polovině minulého měsíce se zdálo, že Tuaregy už snad nic nezastaví – že možná potáhnou přímo na hlavní město Bamako. V minulém týdnu se ovšem začalo proslýchat, že armáda a najatí wagnerovci situaci otočili –dokonce údajně vyhnali povstalce z Kidalu, jedné z jejich hlavních středomalijských základen.

Ukáže-li se v příštích dnech, že je to pravda, budou Tuaregové schopni reagovat? Poběží o přechodnou záležitost, nebo o skutečný obrat v konfliktu?

Pokud se potvrdí úspěšnost protiúderu vládních jednotek a wagnerovců, půjde o zásadní zprávu o konsolidaci poměrů v regionu. Pokud naopak – a zvláště, získají-li Tuaregové třeba Kidal zase rychle zpět –, půjde o jasný signál, že je ohrožení stávající vlády v zemi opravdu reálné.

Více o rebelii: Rebelové z Mali vyhlásili válku armádě i wagnerovcům. Mezitím lidi terorizují džihádisté

Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.

Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.

Petr Jedlička

Více článků od autora

Témata: Politika